Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

sobota 4. 6. 1927

Narodil se Jiří Pešek

4. června 1927 se narodil útočník Jiří Pešek (na fotografii nahoře vlevo). V letech 1955 až 1958 odehrál ve Slavii 112 zápasů a vstřelil 65 branek. Jedno z nejtechničtějších levých křídel v historii. Československo reprezentoval 11krát a vstřelil jednu branku. Jiří Pešek zemřel 20. května 2011.

středa 4. 6. 1930

Slavia vyhrála ligu bez ztráty bodu

4. června 1930 vyhrála SK Slavia I. československou fotbalovou ligu bez ztráty jediného bodu! Bylo to naprosto unikátní. „Korunovace“ byla velmi slavná a velmi prestižní. V posledním kole se hrálo derby se Spartou na jejím hřišti. Díky klasickému hattricku „Franci“ Svobody dokázali červenobílí vyhrát i tento poslední duel – výsledek 3:2. V nejvyšší domácí soutěži 1929/1930 Slavia nenašla přemožitele ani v jednom ze 14 zápasů. Poměr branek byl 64:13 a náskok před druhou Spartou 10 bodů ve dvoubodovém systému. Slavia zopakovala z předešlého ročníku nejen zisk mistrovského titulu, ale sešívaný útok znovu dal nejvíce branek a sešívaná obrana jich nejméně obdržela. Vítězství se Spartou byla také zaznamenána v obou mistrovských zápasech (podzim 2:0 a jaro 3:2, o ročník dříve 4:3 a 2:1). Brankář František Plánička znovu odchytal více zápasů, než dostal branek (13krát chytal a obdržel 11 gólů ). Velkým momentem toho dne byl projev legendárního trenéra J. W. Maddena na „děkovacím večeru“ klubového vedení s týmem. Po celém čtvrtstoletí opustil pozici trenéra první garnitury a ve věku téměř 65 let skončil s aktivní činností. Jeho poslední slova jsou často citována: „Vyhráli jste všechno. Sorry, už vám víc nemůžu dát. Končím. Děkuji všem.“ Sportovní náčelník (sportovní ředitel) ing. Jaroslav Cháňa (nedávný skvělý brankář) okamžitě pověřil brankáře Štaplíka zaujmout Maddenovu trenérskou pozici do definitivního rozhodnutí celého vedení.

Mistři Slavie 1929/1930:

Brankáři: František Plánička, Josef Sloup Štaplík, Gustav Zeman

Obránci: Ladislav Ženíšek, Emil Seifert, Antonín Novák, Adolf Fiala, Antonín Zeumann

Záložníci: Antonín Vodička, Adolf Šimperský, Josef Pleticha, Karel Čipera, Josef Suchý

Útočníci: František Junek, Jindřich Šoltys, František Svoboda, Bohumil Joska, Antonín Puč, Josef Kratochvíl, Josef Poláček, Václav Bára

Univerzálové: František Černický, Ladislav Šubrt, Evžen Veselý