Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

úterý 27. 6. 1944

Zemřel předseda vlády a slávista Milan Hodža

27. června 1944 zemřel předseda československé vlády v letech 1935 až 1938. Milan Hodža byl třikrát zvolený jako protektor Slavie. Byl dlouhodobým stoupencem užší spolupráce zemí střední Evropy. V roce 1935 se Hodža stal předsedou 15. československé vlády. Agrárníci byli při volbě prezidenta rozpolceni, část chtěla hlasovat pro Beneše a navázat tak na Švehlovy a Masarykovy myšlenky, část chtěla jinak orientovat zahraniční politiku a byla proti Benešovi. Hodža přesvědčil křídlo vedené předsedou strany Rudolfem Beranem (pozdějším předsedou vlády za druhé československé republiky), aby se přiklonilo k Benešovi, ač sám byl oponentem Benešovy zahraniční politiky. Ten zato opět jmenoval Hodžu premiérem a dále ministrem zahraničních věcí. Hodža byl v čele i 16. a 17. československé vlády až do září 1938. V prosinci 1935 po abdikaci T. G. Masaryka působil po krátkou dobu coby předseda vlády jako úřadující prezident Československa. Milanu Hodžovi se dostalo výborného vzdělání, právo vystudoval v Budapešti a Kluži a filosofii ve Vídni. Ovládal sedm cizích jazyků – maďarský, německý, anglický, francouzský, rumunský, srbochorvatský a polský. Portrét Milana Hodži zdobí jednu z permanentních vstupenek na sezonu 2018/2019.

Více
neděle 27. 6. 1943

Rekordní výhra Slavie 28:3

27. června 1943 vyhráli slávisté přátelský zápas s SK Klášterec vysoko 28:3. Deset branek vstřelil Pepi Bican. Bylo to rekordní vítězství Slavie všech dob. Hra sešívaných byla považována za dosud nejpohlednější v celé dosavadní historii.

Více
pátek 27. 6. 1947

Slavia zakončuje sezonu jako mistr

27. června 1947 se hrálo poslední kolo ligy. V derby se Spartou sice Slavia prohrála 3:5, ale mistrovský titul už měla v kapse před tímto zápasem díky tříbodovému náskoku. A Sparta měla své druhé místo také jisté. Slávisté do derby nastoupili v sestavě Kabíček – Kocourek, Říha – Trojan, Buchta, A. Bradáč – Holman, Pajkrt, Bican, Kopecký a Vlk.

Více