Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

pondělí 11. 7. 1938

Výhra ve čtvrtfinále STEP nad Ambrosianou 9:0

11. července 1938 si připsala Slavia historické vítězství. Ve čtvrtfinále Středoevropského poháru stála Slavii v cestě hrdá a slavná AS Ambrosiana (Inter Milán). Právě úřadující vítěz italské ligy se šesti čerstvými mistry světa v sestavě. Nechyběl ani ten nejslavnější – Giuseppe Meazza, jehož jméno nese dnes slavný stadion ve čtvrti San Siro.

2. kolo, 11. července 1938, Praha, hřiště Sparty na Letné

SK Slavia – AS Ambrosiana 9:0 (2:0)

Sestava: Bokšay – Černý, Daučík – Průcha, Nožíř, Kopecký – Horák, Šimůnek, Bradáč, Bican a Vytlačil.

Branky Slavie: 4 Bican, 2 Horák, 2 Vytlačil, 1 Vojta Bradáč.

Diváci: 22 000.

V první půlhodině se Slavia i přes značnou převahu nedostala ani jednou do střelecké pozice. Po půlhodiny hry za stavu 0:0 si prohodili Bican s Bradáčem místa a začaly se dít věci! Ve 35. minutě dal první branku Bican, druhou o dvě minuty později Horák, když sebral soupeři malou domů. Po přestávce vystřelil Horák a Vytlačil poslal brankářem odražený míč do sítě. Další gól přidal po české uličce a po spolupráci s Šimůnkem Bican. Potom se k míči třicet metrů od branky postavil Bradáč a nevídanou bombou zvýšil na 5:0. Při dalším nájezdu Bican prokličkoval obranou a zasunul míč podél ztuhlého brankáře Peruchettiho do branky pošesté. Sedmý gól vzápětí přidal Horák. Osmý gól vstřelil v 70. minutě opět po krásném sólu Bican a na 9:0 upravil Vytlačil bombou pod břevno po Bicanově přihrávce. Slavia překonala tímto vítězstvím všechny dosavadní rekordy Středoevropského poháru. Průběh zápasu byl vysílán československým rozhlasem a vzbudil po celé zemi radostný ohlas. Náš slavný rozhlasový reportér s členskou legitimací Slavie označil ve svých vzpomínkách toto utkání jako naprosto nezapomenutelné. „Ten koncert útoku vlastně stejně starých hráčů na vrcholu sil se nedá zapomenout. Horák, Šimůnek, Bican, Bradáč a Vytlačil předvedli mezi šedesátou a pětašedesátou minutou vrchol fotbalu. Padly tu tři ukázkové góly. Ztrácel jsem hlas a když sudí odpískal konec, tekly mi slzy. Litoval jsem, že to nemohli vidět všichni příznivci Slavie,“ vzpomínal legendární sportovní komentátor a slávista.

Více
středa 11. 7. 1928

Rarita v historii derby, začínalo se od 35. minuty

11. července 1928 se dohrávalo finále poháru Středočeské župy. A to od 35. minuty. Zápas se hrál a nedohrál 28. dubna, kdy kapitán Sparty Káďa nevydal míč k provedení pokutového kopu a rozhodčí utkání ukončil. Dohrávka začala pokutovým kopem, který Svoboda sice neproměnil, ale nakonec vstřelil vítěznou branku a Slavia vyhrála 1:0. Jeho spoluhráči byli: Plánička – Seifert, Černický – Vodička, Pleticha, Čipera – Bobor, Šoltys, Puč a Kratochvíl. Trenérem byl J. W. Madden. 50. derby vidělo na domácím hřišti Slavie 15 tisíc diváků.

Více