Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

úterý 17. 9. 1985

Domácí výhra se St. Mirren v 1. kole Poháru UEFA

17. září 1985 se hrálo utkání 1. kola Poháru UEFA mezi Slavií a FC St. Mirren. Slavia vyhrála 1:0, vítěznou branku vstřelil Kouřil. Sestava Slavie: Hruška – Sokol, Kubík, Jeslínek, Janů - Doležal, Takáč, Frýda – Němec (69. Řehák), Jarolím a Kouřil. „Červenobílí vyhráli nakonec 1:0. A jak se vzápětí ukázalo, byla to vlastně jediná výhra československého celku v úvodním kole pohárů! Přiznejme si však, že vítězství mohlo – a také mělo – být vyšší. Doležal trefil břevno, Sokol tyč, vyložené šance spálili Takáč s Kouřilem, kanonádu spustil zejména po obrátce Kubík (prospělo by mu víc herní jednoduchosti a zrychlení na úkor zbytečných kliček). Objektivně posouzeno – velkou překážkou domácím, byl výborný gólman Money, skutečný poklad mezi tyčemi St. Mirrenu... Trenér Jaroslav Jareš si po utkání posteskl, že jeho svěřenci – po osmi letech opět v evropském poháru – zaplatili nováčkovskou daň mezinárodní nezkušeností. Nesporná technická i kombinační převaha, fotbalovější projev, tak nebyly plnohodnotně zúročeny,“ psalo se v tehdejším Československém sportu.

úterý 17. 9. 2019

Bod ze zápasu s Interem ve skupině Ligy mistrů

17. září 2019 sehrála Slavia první zápas ve skupině F Ligy mistrů UEFA. Soupeřem byl Inter Milán. Na San Siru se sešívaní prezentovali dobrým výkonem, díky trefě Petera Olayinky také vedli, domácí nakonec ale srovnali v nastavení. Pro první skupinové utkání Ligy mistrů na hřišti Interu Milán se Jindřich Trpišovský při výběru sestavy rozhodl pro variantu bez klasického hrotového útočníka. Nejblíže k brance Handanoviče tak od úvodních minut operovalo duo Lukáš Masopust, Peter Olayinka. Epizodu jemné slávistické převahy ukončily dvě velké šance Interu. Nejprve ve 12. minutě nebezpečně hlavičkoval zapomenutý de Vrij, který zamířil mimo branku, a o pár minut později Martínez z brejku málem potrestal ztrátu Slavie na středu hřiště. Tělem ve vápně oklamal Kúdelu a vypracoval si prostor ke střele. Ani tentokrát ale nebyli hráči Interu v zakončení přesní. Ve 23. minutě musel Slavii poprvé výrazně podržet Ondřej Kolář. Po faulu Ibrahima Traorého dostal Inter výhodu zajímavé standardky, kterou málem hlavou zužitkoval na pravé straně osamocený D’Ambrosio. Slávistická jednička mu ale vystavila stopku skvělým reflexivním zákrokem! Ve 31. minutě mohli zahrozit i slávisté. Lukáš Masopust se po přihrávce Nica Stancia probil po pravé straně do vápna a následně se přihrávkou pokusil oslovit Petera Olayinku před branu. Ten ale s jeho záměrem nepočítal a z akce tak nakonec nic nebylo. O pět minut později nigerijský křídelník svým neustálým nátlakem na rozehrávku Interu zahnal Handanoviče do problémů, když ho obral před brankou skluzem o míč. Rozhodčímu se ale skluz z nějakého důvodu nepozdával a odpískal útočný faul. Hned zkraje druhé půle se opět zaskvěl Ondřej Kolář. Na Sensiho centr na zadní tyč nikdo nedosáhl a musel tak reflexivně zasáhnout proti němu. Následně se k dorážce dostal Martínez a sešívaný brankář se musel rychle zvedat, aby zakročil i proti jeho zakončení! Další nepříjemnosti přišly pro slávisty v 59. minutě, kdy byl vinou zranění nucen střídat Ibrahim Traoré. S absencí za každé situace jistého středopolaře si ale Slavie poradila, jak nejlépe mohla. Na hřiště se dostal Jaroslav Zelený, který na své netradiční pozici začal ukazovat kousky, za které by se nestyděly ani největší hvězdy světového fotbalu. A v 61. minutě přišlo to, o čem snili sešívaní fanoušci dlouhá léta. Střelu Jaroslava Zeleného uvnitř vápna ještě Handanovič dokázal zastavit, ale vyrazil ji pouze do prostoru, kam se nejrychleji přiřítil Peter Olayinka a míč nasměroval pod břevno – 1:0 pro Slavii na San Siru! Mohlo být však o mnoho veseleji. V 67. minutě se k přímému kopu postavil Nico Stanciu a kroutil jej nebezpečně k šibenici, kterou míč minul jen o kousek! Jaroslav Zelený byl také u další příležitosti, kdy posunul míč na Lukáše Masopusta, ten v dobré pozici ale pálil mimo. Do další dobré pozice se po krásné akci dostal tentokrát Jan Bořil, jeho střelu ale zblokovala obrana. V závěru utkání se Inter dostal do mírného tlaku. Hlavní rozhodčí nastavil osm minut, ve druhé minutě nastavení se bohužel domácí dočkali vyrovnání. Před vápnem nejprve fauloval Tomáš Souček, z přímého kopu nejprve Sensi trefil břevno, k odraženému míči se ještě dostal Barella a s velkým štěstím dostal míč do sítě - 1:1. V závěru utkání ještě předvedl naprosto exkluzivní zákrok Ondra Kolář, který vyrazil hlavičku Lukaka, útočník domácích byl však v ofsajdu. Sešívaní sice sahali po třech bodech, o vedení ale nakonec přišli v nastavení a ze San Sira přivezli do Prahy bod za remízu 1:1.

Sestava Slavie: Kolář - Coufal, Kúdela, Hovorka, Bořil - Traoré (60. Zelený), Souček, Hušbauer, Stanciu - Masopust (79. Hilál), Olayinka (85. Provod). Trenér: Jindřich Trpišovský.