Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

sobota 6. 1. 1934

Slavia vyhrála odvetu s FC Barcelona 3:2

6. ledna 1934 vyhrála Slavia odvetný zápas s FC Barcelona 3:2. Utkání na hřišti španělského velkoklubu skončilo stejným výsledkem jako první zápas, který se hrál 1. ledna. Tentokrát se dvakrát trefil Vlasta Kopecký, jednou Sobotka. Na hřišti Barcelony se dále představili Plánička, Pech, Fiala, Vodička, Čambal, Krčil, Heřmánek, Joska, Ženíšek, Vojta Bradáč a Svoboda.

Více
neděle 6. 1. 1946

Narozeniny slaví jeden z výrobců repliky STEP mistr Jiří Hotař

6. ledna 1946 se narodil mistr Jiří Hotař. Nesmazatelně se zapsal do pořízení a výroby repliky Středoevropského poháru, která zdobí prostory Slavia Museum. Jiří Hotař v minulosti také vedl odbočku Odboru přátel v Kamenickém Šenově.

Z kovotlačitelské dílny pana Jiřího Hotaře v Kamenickém Šenově byl v březnu 2019 do Prahy převezen základ slavné trofeje. V roce 2019 ale neodešel z malé dílny rodinných rozměrů mezi Novým Borem a Rumburkem jen základ pro Středoevropský pohár, ale i další trofeje pro český sport. Nejdříve trofej určená mistrům ligy v ledním hokeji, potom mistrovská i pohárová trofej pro český fotbal a nakonec i Zlatá přilba pro nejslavnější u nás pořádaný závod na ploché dráze v Pardubicích.

Slavia Museum se tak může pyšnit hned třemi trofejemi z kovotlačitelské dílny Jiřího Hotaře. Je to pohár pro mistra ligy, pohár pro vítěze domácího poháru a Středoevropský pohár. Vedení Národního muzea navíc požádalo mistra Hotaře o pořízení věrné kopie trofeje, kterou přivezlo národní mužstvo fotbalistů Československa z mistrovství světa 1962 v Chile.

Jiří Hotař patří ve svém oboru mezi skutečné „mistry“. Výroba repliky Středoevropského poháru byla pro něj navíc i srdeční záležitostí – je totiž příznivcem červenobílých barev.

„Platí jedna zásada. A to u každé práce. Pokud vás práce těší a přináší radost, potom necítíte žádnou únavu. Nepočítáte dni ani hodiny. To je tajemství každého řemesla,“ má jasno pan Jiří Hotař.

Více