Historický kalendář

pátek 21.3.1930

Narodil se trenér vítězů Českého poháru Jaroslav Jareš

21. března 1930 se narodil bývalý hráč a trenér Slavie Jaroslav Jareš. S fotbalem začínal ve Spartě Krč (jistou dobu nesl klub název Montáže). V létě 1951, kdy byly červenobílé barvy oslabeny o řadu distancovaných hráčů (tzv. Novoborský případ), ho Slavia jako slibného mladíka zkoušela. Šel ale na vojnu a byl zařazen do ligových Křídel vlasti. Podle zaměstnání musel po vojně do Sparty (tehdy Spartak Sokolovo) stejně jako brankář André Houška. Rok 1956 odehrál v sešívaném ligovém dresu. Zúčastnil se slavného Jihoafrického zájezdu a dal tam vůbec první gól (na zájezdu dal celkem čtyři). Pracovní „brigáda“ mu ale skončila a čekala ho cesta zpátky do rudého dresu. Taková byla padesátá léta.

Řadu let poté působil jako hrající trenér. V Radotínském SK a ve Slavoji Vyšehrad působil více než pět let a hrál “pod ním“ i někdejší úspěšný trenér mládeže Slavie Jiří Šusta.

Do Slavie přišel na trenérskou lavičku k 1. lednu 1973 a nejprve působil po boku slavného Rudolfa Vytlačila. Významnou pozici zaujal jako první trenér. Za asistenta měl vždy bývalého hráče (Jiří Vlasák, Miloš Urban, Alois Jonák, Bohumil Smolík). S první garniturou vyhrál Český pohár 1974 a startoval s ní v evropských pohárech. Rok 1974 Pohár vítězů národních pohárů, roky 1976, 1977 a 1985 Pohár UEFA (v tom ročníku se stal Ivo Knoflíček v lize „králem střelců“).

Na konci své trenérské dráhy ještě vedl Duklu Praha a získal s ní až dosud její poslední domácí trofeje: 1989 vítěz Českého i Československého poháru. Po kariéře dostával ještě hlas v odborných časopisech při významných fotbalových událostech. Jaroslav Jareš zemřel 5. září 2016. 

sobota 21.3.1959

Derby pro Dynamo Praha, vidělo ho 25 tisíc diváků

21. března 1959 vyhrálo Dynamo Praha (Slavia) nad Spartakem Praha Sokolovo (Sparta) 2:1. Ligové derby vyhráli slávisté 2:1 a vidělo ho více než 25 000 diváků. Branky vstřelili Vlasák a Hercik. Zbývající hráči byli: Dolejší – Hildebrandt, Zamazal, Kettner – Trnka – M. Urban, Nedvěd, Hemele a Morávek. Střídal Nedvídek. Zatímco Slavii skvěle zachytal Břetislav Dolejší, Sparta doplatila na slabý výkon svého brankáře Čtvrtníčka. Naposledy hrál v derby legendární Ota Hemele.