Historický kalendář

neděle 16.4.1922

Slavia proti výběru Dánska

16. dubna 1922 zavítalo na Slavii vybrané mužstvo Dánska, které s domácími uhrálo bezbrankovou remízu. Sestava Slavie: Cháňa – Ráca, Dvořák – Loos, Burger, Seifert – Plodr, Šubrt z Kolína, Vaník, Čapek a Rektorys. Trenér Madden druhý den v odvetě mužstvo SKS "motivoval" k výsledku 3:0.

pondělí 16.4.1962

Narodil se Jiří Jeslínek

16. dubna 1962 se narodil Jiří Jeslínek. Odchovanec Slavie odehrál v prvním mužstvu v letech 1979 až 1989 celkem 477 utkání a vstřelil jako stoper 30 ligových branek.

sobota 16.4.2011

Slavia před krachem!

16. dubna 2011 přinášely noviny titulky "Slavia před krachem!“ Nastala těžká hodinka našeho fotbalového tábora. Tisk nabízel čtyři možnosti dalšího vývoje a start prvního mužstva v příští sezoně: 1. liga, 3. liga, 3. třída (nejnižší pražská soutěž), zrušení a zánik. Ředitel Miroslav Platil chystal výpověď a dění ve Slavii plnilo stránky novin... Nakonec se splnila ta nejlepší varianta a fotbalová Slavia zůstala prvoligová.

sobota 16.4.2016

Zemřel věrný slávista Standa Procházka

16. dubna 2016 odešel do slávistického nebe Standa Procházka. Obrovský příznivec červenobílých barev byl autorem hymny Naše věčná Slavie. Dokud mu zdraví dovolovalo, byl Standa Procházka pravidelným návštěvníkem zápasů v Edenu. Standa Procházka pocházel ze slávistické rodiny, sešívaným fandil jeho otec i jeho bratři. V dětství a mládí aktivně hrával fotbal. Kromě fotbalu byla jeho velká vášeň zpívání, které se později začal věnovat profesionálně. „Učil jsem se číšníkem a rozhodoval jsem se mezi fotbalem a řemeslem, ale táhlo mě to hlavně ke zpívání. Přestěhoval jsem se do Prahy, kde jsem se v restauraci na Wilsonově nádraží vyučil. Setkával jsem se tady s hráči Slavie, kteří odtud odjížděli na zápasy. Obsluhoval jsem Pláničku, Svobodu a bušilo mi při tom srdce. Už jako zpěvák jsem začal chodit do Edenu a tam jsem se seznámil s Pepi Bicanem. A na zápasech Slavie jsem si právě říkal, jak je to možné, že okolní kluby mají svoji hymnu a Slavia ji nemá. Tak jsem si jedno odpoledne sedl, vzal jsem si tužku a notový papír, napsal pár slov a u piána přebrnkal melodii. Potom jsem to přehrál kamarádovi, který se mnou na nahrávce také zpívá, líbilo se mu to a tak vznikla Naše věčná Slavie,“ uvedl ve vzpomínkách autor slávistické hymny.