Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

pondělí 18. 4. 1938

Slavia na Velikonočním turnaji v Budapešti

18. dubna 1938 na Velikonočním turnaji v Budapešti remizovali slávisté s Ujpestem 2:2. Sestava Slavie: Plánička – Černý, Daučík – Bouška, Nožíř, Kopecký – Horák, Šimůnek, Bican, Vojta Bradáč a Vytlačil. Branky Slavie vstřelili Horák s Vytlačilem.

pondělí 18. 4. 1988

Zemřel útočník Antonín Puč

18. dubna 1988 zemřel legendární útočník Slavie Antonín Puč. Historicky první československý fotbalista, který ve finále mistrovství světa vstřelil gól. Stalo se tak na MS 1934, kdy dal gól ve finále domácí Itálii. Do Slavie přišel Puč z SK Smíchov jako dorostenec a trenér Madden ho okamžitě postavil v derby proti Spartě. Dvakrát nejlepší střelec ligy: v roce 1927 a v ročníku 1928/1929, vždy se třinácti brankami. Celkově sehrál za Slavii 491 utkání a vstřelil v nich 437 branek. V červenobílém dresu hrál v letech 1925 až 1938 a oslavil v něm 7 mistrovských titulů. Za reprezentaci odehrál šedesát utkání. Majitel stříbrné medaile z MS 1934 v Itálii, účastnil se také MS 1938 ve Francii. Se 34 brankami držel dlouho reprezentační střelecký rekord. Antonín Puč se narodil 16. května 1907.

čtvrtek 18. 4. 2019

Slavia se rozloučila s EL se vztyčenou hlavou

18. dubna 2019 prohrála Slavia v odvetném čtvrtfinále s Chelsea v Londýně 3:4 a s UEFA Europa League se tak rozloučila. Po bojovném výkonu ve druhém poločase odešli sešívaní se vztyčenou hlavou. Trenér Jindřich Trpišovský všechny překvapil a sáhl k netypické formaci, která se podobala té z venkovního utkání proti Seville. Stoperskou trojici podporovali od začátku na pozici half beků Jan Bořil a Jaromír Zmrhal. Do středu zálohy se postavili Alex Král, Tomáš Souček a nad nimi Ibrahim Traoré a nezvykle na pozici útočníků vyběhli na hřiště Lukáš Masopust společně s Petrem Ševčíkem. Zranění do hry naopak nevpustilo Vladimíra Coufala a Josefa Hušbauera. Po první poločase Slavia prohrávala na Stamford Bridge 1:4. Branky nepřestaly padat ani se začátkem druhého dějství, na rozdíl od toho prvního to však tentokrát byli slávisté, kteří udeřili. Zpoza vápna napřáhl ke střele levou nohou Petr Ševčík. Jeho rána se ukryla za bránícího hráče a zaplula na přední tyči za záda bezmocného Kepy – 2:4. V 55. minutě se míče opět zmocnil Petr Ševčík. Příliš se nerozpakoval a z dobrých 25 metrů se do míče tvrdě opřel. Pumelice, kterou vyprodukoval, nemohla mít o mnoho lepší parametry a vymetla levou šibenici přímo před slávistickými fanoušky – 3:4. Ačkoliv v prvním poločase ukázali hráči Chelsea hned několika góly svoji extratřídu, slávisté se dokázali vrátit do hry, a i přes prohru 3:4 na Stamford Bridge se s UEFA Europa League loučí se zdviženou hlavou.

Slavia: Kolář – Kúdela, Ngadeu, Deli, Bořil – Král, Souček – Ševčík (78. Stoch), Traoré, Zmrhal (85. Škoda) – Masopust (52. Olayinka). Branky: 5. a 27. Pedro, 9. Deli (vlastní), 17. Giroud – 51. a 54. Ševčík, 26. Souček.