„Bílá je čest, červená krev,“ tak se praví v zakládajících stanovách SK Slavia Praha. Od roku 1892 tvoříme komunitu, která ctí červenou, bílou a již od svého vzniku pomáhá potřebným.
1892 – založení klubu. 1896 – první utkání v červenobílých dresech. Od té doby nezměněných. 27. října 2024, tedy po více než 128 letech, červená z trikotu poprvé dobrovolně zmizela.
Vyjma tradiční hvězdy na srdci červená barva zcela opustila slávistické dresy používané při domácích zápasech. Proč? Chybějící barvou krve upozornili hráči na problematiku nedostatku darované krve v českých nemocnicích a nových pravidelných dárců. To celé s myšlenkou:
Daruj krev! Daruj sílu Slavie! Zachraň životy!
V České republice se každoročně provede 400 – 450 tisíc odběrů plné krve. Dárcovská základna pravidelných dárců čítá 220 tisíc dárců, potřeba nemocničních zařízení ale činí 300 tisíc. „Uvádí se, že by vždycky měla být tři procenta dárců z populace. Nás je přibližně deset milionů, proto toto číslo,“ říká MUDr. Daniela Pajtašová z Ústavu hematologie a krevní transfuze.
Registr navíc stárne. Každý rok z něj mizí 30 tisíc dárců z věkových nebo zdravotních důvodů a počet nových je o něco menší. Proto, je velice důležité, aby se našli dárci noví!
Krev se nedá vyrobit, nedá se ničím nahradit. Bez transfuze není dnešní medicína možná! Slavia prostřednictvím kampaně „Daruj sílu“ upozorňuje na potřebu nových pravidelných dárců krve. Pět minut na odběru krve může zachránit až tři lidské životy.
Význam krve, význam dárcovství, je obrovský.
Daruj krev! Daruj sílu Slavie!
„Dlouhodobým problémem České republiky je, že počet dárců krve není takový, aby mohla být bez problémů uspokojena potřeba transfuzních přípravků. Není to tak, že by se někomu, kdo krev potřebuje, krve nedostalo. Ale vzniká celá řada situací, kdy jsou dárci hůře dostupní a krev se pak složitě shání,“ vysvětluje doc. RNDr. Marek Jukl, Ph.D., prezident Českého červeného kříže.
Za svůj život každý člověk dostane krev samotnou, transfuzní přípravek nebo léčivo z krve připravené přibližně dvacetkrát.
„Je nezbytné, aby si lidi uvědomili, že krev je zapotřebí a bez toho současná medicína nemůže být. Odebraná krev nebo přípravky z ní vyrobené se nejčastěji používají v souvislosti s úrazy, chirurgickými výkony a v poslední době čím dál více pro léčbu dlouhodobě nemocných. Třeba při protinádorové léčbě,“ vyjmenovává MUDr. Petr Turek, CSc., předseda transfuzního oddělení, Fakultní Thomayerovy nemocnice.
Transfuzní přípravky jsou v nemocnicích potřeba celoročně. Je potřeba, aby dárci docházeli na transfuzní oddělení pravidelně. Dárce plné krve přispěje červenými krvinkami, krevními destičkami a případně plazmou.
„Pokud by nastala nějaká krizová situace – hromadné neštěstí, přírodní katastrofa – v situaci nedostatečného počtu dárců krve v populaci, a tedy i nízkého počtu odběrů, znamenalo by to nedostatečné skladové zásoby transfuzních přípravků bez rezerv, které jsou určeny právě pro řešení mimořádných situací. Při vzniku mimořádné situace, kdy roste potřeba podání transfuze pacientům, si obvykle potenciální dárci krve uvědomí, že je potřeba jít darovat. Bohužel však přicházejí pozdě. Je to proto, že krev se musí nejprve odebrat, poté zpracovat a musí se provést všechna předepsaná laboratorní vyšetření (např. je nutné vyšetřit krevní skupinu a známky klinicky významných sledovaných infekcí). Nesmíme zapomenout ani na transport transfuzních přípravků do zdravotnického zařízení, které vzniklou mimořádnou situaci řeší. Není to ani rychlý, ani jednoduchý proces. Abychom mohli udržovat dostatečné skladové zásoby transfuzních přípravků včetně rezerv určených pro mimořádné situace, je nezbytné, aby dárci krve a krevních složek darovali krev/krevní složky pravidelně, v přiměřených intervalech a v neposlední řadě i v dostatečném počtu‘‘ apeluje MUDr. Daniela Dušková Ph.D., primářka Fakultního transfuzního oddělení VFN.
Krevní skupiny se dělí na A, B, AB a 0. Nejčastější v populaci jsou skupiny A a 0, proto jsou také nejvíce žádané. Univerzálně použitelná, co se týká červených krvinek, je krevní skupina 0. Konkrétně nula RhD negativní může být v rámci transfuze použita téměř pro kohokoliv.
„Dárci krve, kteří darují krev nebo krevní složky v zařízeních transfuzní služby přímo navázaných na nemocniční zdravotnická zařízení respektují základní principy dárcovství krve, tedy že dárcovství krve má být dobrovolné a bezpříspěvkové, tedy bez nároku na jakýkoli finanční příspěvek spojený s darováním krve nebo krevní složky. Transfuzní přípravky vyrobené z odběrů uskutečněných v transfuzních odděleních nemocnic jsou přímo určené pro pacienty v České republice. Naproti tomu, dárci krve, kteří darují plazmu v komerčních plazma centrech, získávají za darování plazmy finanční příspěvek a mnohdy další věcné odměny a výhody. Tyto odměny a další bonusy jsou vázány na samotný odběr a také na počty odběrů. Je třeba si uvědomit, že plazma odebraná v komerčních plazma centrech není primárně určená k léčebnému podání pacientům České republiky, ale je určená k dalšímu zpracování ve farmaceutickém průmyslu. Rozhodně se tedy nejedná o přímou pomoc našim nemocným v Česku,“ vysvětluje klíčový rozdíl MUDr. Daniela Dušková Ph.D.
Darovat krev může každý od 18 let, pro první odběr mezi 18 a 60 lety věku, pokud splňuje zdravotní podmínky, které jsou uvedeny na webových stránkách transfuzních oddělení, které jsou téměř v každém okresním městě. Veškeré informace se dozvíte ZDE.
Tak se praví už v zakládajících stanovách SK Slavia Praha. Společně tvoříme silnou a jedinečnou komunitu, která ctí červenou a bílou barvou. Která disponuje silou a ochotou pomáhat.
27. října, v den zahájení akce Daruj sílu Slavie, A-tým v domácím ligovém utkání proti Dukle navlékl speciální sadu bílých dresů, aby upozornil na problematiku nedostatku krve, nedostatku nových pravidelných dárců.
Vyjma tradiční hvězdy na srdci červená barva zcela opustila červenobílé trikoty používané při domácích zápasech.
Nešlo o akci ojedinělou…
Zaměstnanci Slavia a A-týmy mužů i žen byli dvakrát darovat krev, jednou ve VFN, jednou v ÚVN. V září proběhl třetí společný odběr přímo v prostorách Fortuna Areny. Slavia 20 let spolupracuje s dětskou transplantační jednotkou Fakultní nemocnice v Motole a třetím rokem pomáhá při shánění dárců kostní dřeně.
„Slavia se zavazuje k darování krve na pravidelné bázi, shánění nových dárců z řad příznivců klubu a také k podpoře lidí, kteří už krev darují,“ říká Michaela Schejbalová, manažerka CSR.
450 – 500 ml. To představuje asi 8 % z celkového objemu krve průměrného dospělého člověka. Během 24–48 hodin vaše tělo objem krve plně obnoví. Odebrané červené krvinky se obnoví za 6-8 týdnů.
Samotný odběr trvá 5 – 10 minut. Celkově si ale rezervujte zhruba hodinu.
Největší zájem je o "univerzální" skupinu 0, dále pak o skupinu A, která je v ČR nejčastější. Každá krevní skupina je však důležitá.
Ano, Zákoník práce i Zákon o služebním poměru uznávají důležitost dárcovství krve. Díky tomu můžete získat pracovní volno s náhradou mzdy na cestu k odběru, samotný odběr a zotavení po něm. Také si za každé bezplatné darování krve si můžete v daňovém přiznání odečíst 3 000 Kč ze základu daně.
Zdravotní pojišťovny přispívají aktivním dárcům krve, plazmy, krevních destiček a kostní dřeně různými benefity. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna nabízí příspěvek 3 000 Kč na rehabilitační a rekondiční aktivity a příspěvek 1 000 Kč na dentální hygienu. Pro konkrétní nabídku a podmínky poskytnutí příspěvku se informujte přímo u vaší zdravotní pojišťovny.
Zapojte se jako dárci krve do našich soutěží a vyhrajte výjimečné zážitky!
Během sezony pro vás máme připraveny dvě soutěže:
1. Všichni, kdo mezi 27. říjnem a 30. listopadem doloží, že darovali plnou krev, budou zařazeni do slosování o:
Losování jednotlivých výherců proběhne vždy týden před daným zápasem.
2. Na konci kampaně v květnu se všichni dárci, kteří absolvovali dva a více odběrů, mohou těšit na slosování o účast na výjezdu s A-týmem.
Jak se zúčastnit? Stačí poslat potvrzení o odběru, které získáte na jakékoli odběrové stanici, na email krev@slavia.cz.
S potvrzením o darování krve si navíc každý dárce může vyzvednout limitovanou edici náramku na recepci Slavia.
Pokračujte v tradici pomoci, kterou Slavia ctí už léta – darujte krev a buďte součástí našeho příběhu.
Nejsme v tom sami.
Více informací o kampani naleznete zde
„Každoročně u nás dostane krev nebo jiný transfuzní přípravek 170 tisíc lidí. Asi by tady ani nebyli, kdyby se jim té krve nedostalo. V tom je význam krve, význam dárcovství.“
„Nesmírně důležité je opakované dárcovství. My potřebujeme, abychom se na dárce mohli spolehnout. Mohli jim zavolat, když je nejvíce potřebujeme.“
„Každý, kdo se rozhodne dobrovolně ve svém volném čase darovat krev, je výjimečnou osobností, která zasluhuje daleko vyšší společenskou prestiž, než v Česku dárci krve mají. Dar krve je jedinečný a nenahraditelný.“
„Dárce plné krve přispěje červenými krvinkami, krevními destičkami a případně plazmou. Může zachránit život až třem příjemcům. Je nezbytné, aby si lidé uvědomili, že krev je zapotřebí a bez ní současná medicína nemůže být.“
„Roční spotřeba červených krvinek v ČR je přibližně 450 000 jednotek. Někdy pacienti potřebují jednu jednotku, při vážných úrazech ale i více než 100 jednotek.“
Krev daroval jednou, náročná sportovní kariéra mu to víckrát neumožnila. Pak přišel životní zlom. Michal byl...
VíceVíce než 800 transfuzí a počet se každý měsíc zvyšuje o cca. 3 přípravky. Cukrářka Jana může péct zdravé...
VíceNávrat do běžného života a k milovanému tanci jí umožnila i darovaná krev. Mladí lidé by si měli užívat život...
VíceRakovina prsu ani vážná nehoda ji nezlomily. Říká se, že nám život „naloží“ jen tolik, kolik jsme schopni unést...
VíceJediné, čeho lituji, je, že jsem v mládí aktivněji nedaroval krev! Dárcem krve jsem se stal poprvé a bohužel...
VíceMusíte být pořád optimističtí. Pesimismus ještě nikdy nikomu nepomohl. Věčného optimistu Petra...
VíceV červenci roku 2018 se v porodnici...
VíceZ oceněného dárce obdarovaným. Ještě před osudovým okamžikem, který mu obrátil život vzhůru nohama...
VíceDíky dárci je maminka opět doma s rodinou. Dnes pětatřicetiletou Martinu Hradilovou začaly trápit zdravotní...
Více