Výhra proti Pardubicím, návrat do čela tabulky | SK Slavia Praha

Výhra proti Pardubicím, návrat do čela tabulky

4:0
(1:0)
28. kolo, 10. 4. 2022, Sinobo Stadium
SK Slavia Praha - FK Pardubice
Slávisté díky dvěma brankám Lukáše Provoda a zásahům Ivana Schranze s Ibrahimem Traorém porazili Pardubice 4:0 a vrátili se do čela tabulky. Před druhou Plzní mají náskok jednoho bodu.

Pro utkání 28. kola FORTUNA:LIGY proti Pardubicím udělal Jindřich Trpišovský hned devět změn v základní sestavě oproti prvnímu utkání čtvrtfinále Konferenční ligy s Feyenoordem. Důvěru dostal poprvé od úvodních minut devatenáctiletý útočník Daniel Fila. Na lavici byl připraven osmnáctiletý Daniel Šmiga, který sešívané posílil v únoru z Baníku a už stihl tři góly za béčko v ČFL. Po zranění byl rovněž na lavici k dispozici už i Petr Ševčík.

Sešívaní šli do utkání s jasným cílem – vrátit se zpět na čelo tabulky po sobotní remíze Plzně v Olomouci. Ve 3. minutě si šikovně míč s Ivanem Schranzem na pravé straně vyměnil Alexander Bah, následně prudkým centrem hledal své spoluhráče před brankou a pardubický Letáček měl plné ruce práce s tím, aby míč nevyrazil před dorážející slávisty.

Další velké příležitosti se slávisté dočkali ve 12. minutě, kdy se na středu hřiště uvolnil Daniel Fila a vybídl k úprku na branku Ivana Schranze. Letáček byl v tomto souboji tím úspěšnějším, změnu skóre nedovolil ani o chvíli později při prudké střele Lukáše Provoda zpoza vápna.

Na nevyužité příležitosti Slavie mohli odpovědět hosté, konkrétně Vacek. Jeho nebezpečnou ránu levačkou pohotovým zákrokem vyrazil Aleš Mandous na roh. V podání Pardubic se ale jednalo o ojedinělý pokus, první půle byla jinak kompletně v režii sešívaných a stvrdit gólem to mohli ve 33. minutě, kdy našel David Jurásek nadýchaným centrem z levé strany ve vápně Lukáše Provoda, který ale z první jen těsně minul.

Bezbrankový stav ale už příliš dlouho netrval. Aiham Ousou nehledě na svoji pozici středního obránce pronikl do vápna, pokryl si chytře míč a nechal se zfaulovat Hančem. Rozhodčí neváhal a ukázal na značku pokutového kopu. Jeho exekuce se ujal Lukáš Provod a střelou k levé tyči nedal Letáčkovi šanci – 1:0 pro Slavii! Po vážných zdravotních potížích a dlouhé rekonvalescenci se tak mohl Lukáš Provod konečně radovat z branky v sešívaném dresu, první od osmifinále Evropské ligy na hřišti Leicesteru z února 2021.

Po změně stran mohli odpovědět hosté, Solil se dostal ve vápně k nebezpečné hlavičce, Aleš Mandous byl ale připraven a nepřipustil vyrovnání. A tak zaúřadovali opět slávisté. V 54. minutě naservíroval David Jurásek míč do vápna Danielu Filovi, ten si ukázkově zpracoval, patičkou vyšachoval celou obranu a narýsoval míč ke střele Lukáši Provodovi. Pravačka slávistické sedmnáctky nezaváhala a poslala míč k tyči – 2:0!

O osm minut později poslal precizní centr z levé strany Srdjan Plavšić, a ačkoliv k němu měl Ivan Schranz daleko, dokázal se akrobaticky dostat před bránícího hráče a zakončit do pravého horního rohu – 3:0.

Následně Jindřich Trpišovský a jeho kolegové sáhli hned ke čtyřnásobnému střídání. Do hry šli Ondřej Kúdela, Stanislav Tecl, Petr Ševčík a debutant Daniel Šmiga. O malou chvíli je doplnil Ibrahim Traoré, střelec vyrovnávací branky z Feyenoordu. A v 84. minutě všem ukázal, že si střelecký prach v Nizozemsku nezapomněl. Stanislav Tecl sice v samostatném úprku nedokázal překonat Letáčka, ten ale míč neudržel, a tak jej Tecl přihrál osamocenému Traorému, který se nemýlil – 4:0 pro sešívané!

Slávisté zaváhání plzeňského rivala využili ve velkém stylu a zaslouženě se díky vítězství 4:0 vyhoupli zpět na první místo v tabulce FORTUNA:LIGY. Další kolo čeká Slavii 17. dubna v Jablonci, základní část pak zakončí doma 20. dubna proti Zlínu. Nejprve je ale čeká odveta čtvrtfinále Konferenční ligy proti Feyenoordu, kterou odehrají ve čtvrtek 14. dubna.

Do Edenu přivezli z Rotterdamu remízu 3:3.