1:1
(0:0)
6. kolo, 9. 12. 2021, Olympiastadion, Berlín
1. FC Union Berlin E.V. - SK Slavia Praha
Sešívaní uhráli na hřišti Unionu Berlín klíčový bod za remízu 1:1 a postupují z druhého místa skupiny do play off Evropské konferenční ligy. O jediný gól sešívaných se postaral Ivan Schranz.

Poslední zastávkou na cestě podzimní fází Evropské konferenční ligy byl pro Slavii Olympijský stadion v Berlíně, kde se sešívaní utkali s místním Unionem Berlín v přímém souboji o druhé místo ve skupině zajišťující play off, a tak i o šanci o účinkování v jarní části premiérového ročníku evropské soutěže. V lepším výchozím postavení byli sešívaní – výhra i remíza by jim zajistila druhé místo, prohra by ale znamenala letošní konec v Evropě.

Trenér Jindřich Trpišovský zvolil pro utkání proti šestému celku Bundesligy netradiční rozestavení 3–5–2 s Peterem Olayinkou a Ivanem Schranzem na hrotu. V 8. minutě se sešívaní postarali ve vápně soupeře o první větší rozruch, konkrétně Daniel Samek. Ten si ve snaze vytvořit si prostor efektně přehazoval Beckera, který míč jednoznačně zasáhl rukou. Slovinský rozhodčí ale dotek jako nedovolený neposoudil, kvůli absenci VAR pak bylo jasné, že se penalta kopat nebude.

Na slávistické propadnutí ve středu hřiště mohli Berlíňané odpovědět ve 14. minutě slibným brejkem vedeným Awoniyiem, jeho finální pas Krusemu se mu ale nepovedl a obrana Slavie si s ním nakonec lehce poradila. O několik minut později vystrašil Aleše Mandouse pokusem zpoza vápna zkušený Kruse, jehož rána byla hlavou Ondřeje Lingra tečována jen těsně mimo branku hostí.

Na nejhezčí akci první půli si museli diváci počkat do 34. minuty, kdy Daniel Samek skvěle patičkou na levé straně uvolnil Oscara, který si narazil s Peterem Olayinkou, vtrhl do vápna a míč precizně předložil Tomáši Holešovi. Ten se do míče opřel krásně levačkou a orazítkoval břevno, Ronnow jen plachtil vzduchem.

Po změně stran pokračovali sešívaní v aktivní hře, na rozdíl od první půle se ale rychle dočkali odměny. V 50. minutě výborně napadající Daniel Samek donutil Baumgartla k nepřesné přihrávce domů, kterou vystihl dotírající Ivan Schranz. Ten jedním dotykem míč zpracoval a druhým poslal míč nechytatelně ranou zpoza vápna do vzdálenější šibenice – 1:0 pro Slavii!

Hned o pět minut později mohlo být ještě veseleji. Ivan Schranz přehlavičkoval na hranici šestnáctky Baumgartla a poslal míč k nohám Petera Olayinky, který se díky zakopnutí obránce náhle objevil tváří v tvář brankáři Unionu. Míč mu ale při zakončení sjel po noze a doskákal jen na pravou tyč.

Bohužel pro slávisty následovala několikaminutová pasáž s míčem na kopačkách domácích, kdy se Slavii nedařilo míč vyvést na půlku soupeře a nechat odpočinout svým obráncům. A po několika za sebou jdoucích rozích přišel trest. K odraženému míči z rohu se v 64. minutě dostal Kruse, který si míč hrudníkem navedl a následnou střelou za pomocí teče dostal za záda bezmocného Aleše Mandouse – srovnáno na 1:1.

Pro osvěžení hry byli na hřiště vysláni Nicolae Stanciu, Ubong Ekpai a o chvíli později i Ibrahim Traoré. A právě poslední jmenovaný v 80. minutě prokázal své zkušenosti a klid na míči, když proběhl po pravé straně do vápna a pohlednou zasekávačkou poslal k zemi dva obránce soupeře. Následný pas, kterým chtěl na zadní tyči vybídnout Petera Olayinku, ale domácí přečetli.

Vrátit vedení mohl sešívaným Peter Olayinka v 86. minutě, kdy napřáhl na hranici vápna k táhlé střele a donutil Ronnowa k zákroku konečky prstů.

Vadit to ale slávistům nemuselo. Obrana pozdní tlak Unionu ustála a klíčový bod za remízu 1:1 jim zajistil konečné druhé místo v tabulce. Sešívaní tak postupují do evropského jara, které zahájí v play-off Evropské konferenční ligy proti jednomu z týmů, který skončil v Evropské lize na třetím místě. Los, který Slavii přiřkne soupeře, se uskuteční v pondělí 13. prosince od 14:00 ve švýcarském Nyonu. První zápas se odehraje 17. února, odveta pak o týden později 24. února.