Výhra v Istanbulu! Jednogólový náskok do odvety | SK Slavia Praha

Výhra v Istanbulu! Jednogólový náskok do odvety

2:3
(0:1)
0. kolo, 17. 2. 2022, Fenerbahce Sukru Saracoglu Stadium
Fenerbahçe SK - SK Slavia Praha
Slávisté ve čtvrtek v rámci prvního utkání play off Evropské konferenční ligy porazili Fenerbahce 3:2. Trefili se Ibrahim Traoré, Oscar a Ondřej Lingr.

Pro první utkání vyřazovací části Evropské konferenční ligy udělal trenérský tým pět změn oproti zápasu se Slováckem. Poprvé na jaře se představil Oscar, který v domácích soutěžích stál kvůli karetnímu trestu, a Ibrahim Traoré. Premiéru v základní jedenáctce si odbyla zimní posila Yira Sor. Po zranění se vrátil do základu Srdjan Plavšić. Kvůli absencím na pravé straně obrany obsadil tuto pozici Ivan Schranz. Do zápasu vedl sešívané jako kapitán Peter Olayinka.

Na lavičce nahradil hlavního trenéra Jindřicha Trpišovského kvůli nemoci asistent Jaroslav Köstl.

V prvních minutách měly náznaky šancí oba celky, obrany ale fungovaly spolehlivě. V 7. minutě po kraji hřiště utekl bránícím hráčům Enner Valencia, který se následně ze strany dostal do vápna. Jeho přihrávku před bránu ale zlikvidovala obrana. První rohový kop sešívaných zahrával v 10. minutě Petr Ševčík. O dvě minuty později se dostal do nebezpečné situace jeden na jednoho Yira Sor, obránce mu ale míč vypíchl. Volný přímý kop z úhlu posunul Plavšić na Holeše, ten ale pálil vedle.

V 16. minutě vyslal Petr Ševčík dobrý centr za obranu na Petera Olayinku, který se nacházel ve skvělé pozici, ale nedokázal přesně zakončit a rozhodčí vzápětí odmával ofsajd. O dvě minuty později dostal Sor míč do běhu, překonal obránce a dostal se až do vápna odkud pálil mimo tři tyče. Ve 20. minutě prošel Tomáš Holeš obranou a střílel z úhlu. Brankář míč vyrazil zpět k Holešovi, ale jeho dorážka z voleje už mířila vedle.

Ve 28. minutě vyslal první střelu domácího týmu Osayi-Samuel, mířila ale mimo Mandousovu branku. O minutu později dostal přihrávku z levé strany do vápna Pelkas, Srdjan Plavšić ho ale nenechal vyslat střelu, která by ohrozila slávistickou bránu. Po rohu sešívaných zastavil výborným skluzem protiútok Ivan Schranz.

Ve 45. minutě vyslal centr z pravé strany na zadní tyč Ivan Schranz. Oscar zkoušel vystřelit, střela mu ale nevyšla a míč zamířil na druhou stranu vápna. Odtamtud ho poslal Schranz zpět na Oscara, ten přihrál Plavšićovi, který pálil technickou střelou, ale trefil jen tyč. Od ní se míč odrazil k Ibrahimu Traorému, který ho uklidil do odkryté brány – 0:1!

Po vstřelené brance už rozhodčí dlouho nečekal a odpískal konec prvního poločasu.

O poločase vystřídal Ondřej Lingr Srdjana Plavšiće. První šanci druhé půle měl Ibrahim Traoré, který v 51. minutě prošel až k hranici šestnáctky, odkud vystřelil, ale jeho pokus tečovala obrana na roh. O tři minuty později vyslal Pelkas míčem za obranu Valenciu, který trefil přední tyč! Od ní se míč odrazil před vápno, kde dorážel další hráč Fenerbahce, ale mimo.

V 58. minutě prošel Kadioglu kolem Lingra na levé straně vápna a přihrál do středu šestnáctky. Odtud vystřelil na zadní tyč z první Pelkas a Mandous už na míč nedosáhl – 1:1.

Sešívaní ale dokázali velmi rychle odpovědět! O čtyři minuty později poslal Lingr Sora za obranu, přihrávku ale skluzem odklidila obrana Fenerbahce. K míči se dostal Oscar, který ze střední vzdálenosti pravačkou nádherně překonal vyběhnutého brankáře – 2:1! Další gól přidal Ondřej Lingr už o minutu později! Nepřesnou přihrávku domácího týmu mu posunul Yira Sor, autor osmi ligových tref měl před sebou volný prostor, doběhl až do vápna a pálil přesně na zadní tyč – 3:1!

V 68. minutě vypálil Pelkas zpoza šestnáctky, ale s jeho pokusem si Mandous bez problému poradil. O pár minut později střílel z hranice vápna Lingr, ale mimo bránu domácích. Běh Tufana přerušil skvělým skluzem Ousou. V 75. minutě se na hřiště dostal Daniel Samek, který nahradil Ibrahima Traorého.

V 77. minutě střílel Oscar zpoza vápna, ale jen do rukavic brankáře Bayindira. O tři minuty později vystřídal Stanislav Tecl Oscara Dorleyho. V 83. minutě po rohu obešel Kadioglu Sora, vystřelil zpoza vápna a po teči Petera Olayinky míč doputoval za záda Aleše Mandouse – 3:2.

V závěru utkání vystřídal Yiru Sora osmnáctiletý Filip Horský, který si připsal první start v evropských pohárech! V 90. minutě vyslal Kadioglu centr na zadní tyč, ten ale nenašel žádného adresáta. Roh Fenerbahce v nastavení skončil jen nepřesnou hlavičkou Szalaie.

Nic dalšího už se v zápase nestalo a slávisté tak mohli slavit cennou výhru! Další zápas čeká Slavii v neděli od 18:00 v lize v Edenu proti Bohemians, odveta proti Fenerbahce proběhne za týden.