Porážka od Feyenoordu, konec ve čtvrtfinále | SK Slavia Praha

Porážka od Feyenoordu, konec ve čtvrtfinále

1:3
(1:1)
Čtvrtfinále, 14. 4. 2022, Eden Aréna
SK Slavia Praha - Feyenoord Rotterdam
Fantastická pouť letošním ročníkem Evropské konferenční ligy končí. Slávisté ve vyprodaném Edenu podlehli Feyenoordu 1:3, týden starý duel skončil v Rotterdamu remízou 3:3.

Jedinou branku Slavie vstřelil Ibrahim Traoré, za soupeře se trefil dvakrát Dessers, jeden zásah přidal Sinisterra. Sešívaní tak na své předchůdce vedené Františkem Ciprem, kteří se v sezoně 1995/96 probili do semifinále Poháru UEFA, navázat nedokázali.

Oproti úvodnímu čtvrtfinálovému duelu na stadionu De Kuip (3:3) udělal Jindřich Trpišovský a jeho kolegové tři změny. Chytal Aleš Mandous, do středu obrany se po karetním trestu vrátil Aiham Ousou. Tomáš Holeš scházel kvůli svalovému zranění, ve středu pole místo něj nastoupil Ondřej Lingr. S kapitánskou páskou vedl tým do boje Peter Olayinka.

Slávisté svůj třetí útok na účast mezi nejlepší čtyřkou evropského poháru za poslední čtyři sezony začali náporem. Marciano hned v první minutě musel likvidovat ránu Yiry Sora na bližší tyč, autora šesti branek v dosavadním průběhu Evropské konferenční ligy patičkou vybídl Maksym Talovjerov.

Feyenoord udeřil z protiútoku, Dessers samostatný průnik od půlky hřiště po dlouhém autu zakončil křižnou ranou, na kterou Aleš Mandous nedosáhl – 0:1. V 7. minutě hosté ubránili za cenu rohového kopu nebezpečnou zpětnou přihrávku Ondřeje Lingra, o tři minuty později ukryl Marciano do rukavic střelu Oscara.

Ve 14. minutě bylo srovnáno! Slabou malou domů jednoho z obránců vystihl Ibrahim Traoré a po kličce Marcianovi zakončil do prázdné branky – 1:1. Záložník z Pobřeží slonoviny, autor veledůležitých tref na evropské scéně, tak navázal na své týden staré vyrovnání na 3:3 z posledních vteřin úvodního čtvrtfinále na De Kuip. Po 25 minutách hry postupoval sám na brankáře Peter Olayinka, tísněný poslal balon kousek vedle levé tyče. Zákrok na kapitána Slavie němečtí sudí jako penaltový neposoudili.

Dalekonosný pokus Kökçüa z volného přímého kopu prosvištěl kolem levé tyče Aleše Mandouse, přesný nebyl ani Alexander Bah při své ráně ve 36. minutě. Pět minut před koncem poločasu obdržel první žlutou kartu utkání za zdržování hry Kökçü. Ve stoprocentní šanci Aleš Mandous vychytal Desserse, nesmírně důležitý zákrok! Po následném závaru Nelsonovi míč při halfvoleji nesedl, do kabiny zamířily oba týmy za remízového stavu.

Na startu druhé půle ukázal Aleš Mandous dobré čtení hry, když byl u míče dříve než Dessers. Střílený centr Petera Olayinky dokázal zachytit Marciano. Gólman Feyenoordu byl pozorný i proti hlavičce Tarase Kačaraby, která se snášela do branky, a vyboxoval ji na roh. Následně byla hra na pár minut při ošetřování Toornstry přerušena. Kapitán hostí musel střídat a nahradil ho Welemark.

V 59. minutě se Feyenoord dostal do vedení, zaváhání Aleše Mandouse potrestal Dessers – 1:2. Rána Ibrahima Traorého mířila vysoko nad branku Marciana, mimo pálil i v 71. minutě Maksym Talovjerov. Rohový kop Alexandera Baha hostující stopeři odvrátili. Čtvrthodinu před koncem utkání Jindřich Trpišovský sáhl ke dvojitému střídání, odpracováno měli Aiham Ousou a Ivan Schranz, na hřiště zamířili Petr Ševčík a Srdjan Plavšić.

V 78. minutě Feynoord vstřelil třetí branku, po rychlém kontru se prosadil Sinesterra – 1:3. Od dalšího inkasování zachránil sešívané Mandous, když zneškodnil stoprocentní šanci Desserse. V té době už byl na hrací ploše Daniel Samek, který nahradil Ondřeje Lingra. Střílený centr Srdjana Plavšiće hráči Feyenoordu ubránili, Taras Kačaraba levačkou přestřelil. Hlavičce Petera Olayinky v 88. minutě chyběla přesnost.

Ve velké příležitosti se následně objevil autor vyrovnávacího gólu Ibrahim Traoré, míč hlavou ale netrefil ideálně. Na poslední minuty zamířil na hřiště Stanislav Tecl, střídal Traorého. Rozhodčí přidali k normální hrací době 240 vteřin, slávisté si ale výraznější příležitost vypracovat nedokázali. Červenou kartu viděl v úplném závěru Taras Kačaraba. Slavia podlehla Feyenoordu před 19 370 fanoušky 1:3 a její fantastická pouť letošním premiérovým ročníkem Evropské konferenční ligy skončila ve čtvrtfinále.