1:1
(1:0)
UEFA, 2. 10. 2008
FC Vaslui - SK Slavia Praha
Branky: Branky: 22. Burdujan – 48. Brabec. ŽK: Burdujan, Genčev – Necid, Latka, Brabec
VASLUI – Rozpačitý začátek, šťastný konec. Tak by se dala charakterizovat odveta prvního kola Poháru UEFA mezi Slavií a rumunským Vaslui. Po bezbrankové remíze z Edenu vybojovali Slávisté na horké půdě ve Vaslui remízu 1:1...
VASLUI – Rozpačitý začátek, šťastný konec. Tak by se dala charakterizovat odveta prvního kola Poháru UEFA mezi Slavií a rumunským Vaslui. Po bezbrankové remíze z Edenu vybojovali Slávisté na horké půdě ve Vaslui remízu 1:1 a gól Ericha Brabce je tak posunul do základní skupiny poháru UEFA.

Slávisté začali zápas se dvěma útočníky, Necidem a Litterim. První zásah do tohoto rozestavení ale přišel už ve 12. minutě, kdy právě Litteriho musel kvůli zranění vystřídat Milan Ivana.

Začátek zápasu se rozhodně nevyvíjel podle našich představ. Hráči Vaslui, mohutně podporovaní vyprodaným stadionem, začali náporem a uzamkli Slavii na obranné polovině. Povedenými střelami z dálky se prezentovali Aliuta a N´Doye, do obrovské šance se dostal i Temwanjera. Slavii podržel Martin Vaniak.

Trest za pasivní hru přišel ve 22. minutě, kdy se po rohovém kopu prosadil hlavičkou pod břevno Burdujan.

Po inkasované brance slávisté zpřesnili hru a začali útočit. Do konce poločasu se v největší šanci ocitl Tijani Belaid, jehož prudkou střelu z dvaceti metrů jen s námahou vyrazil gólman Kuciak. Gól se našim hráčům ale v první půli vstřelit nepodařilo.

Po přestávce nastoupili slávisté na hřiště jako vyměnění a svou převahu už po třech minutách hry vyjádřili i vyrovnávacím gólem. Kapitán Erich Brabec si naběhl na Volešákův centr a zblízka překonal Kuciaka.

Během dalších deseti minut se do velkých šancí dostali ještě Belaid a Necid, míč do sítě ale nedostali. Slavia byla ale po celý zbytek poločasu aktivnější a výbornou obranou dovolovala Vaslui jen minimum útočných akcí.

Sešívaní si výsledek uhlídali i ve vypjatém závěru, kdy se domácí dostali do závěrečného tlaku. Ani pokusy o nasimulovanou penaltu ale nevyšly a Slavia si tak za remízu 1:1 odváží z Rumunska postup do základní skupiny poháru UEFA!

„Jsem rád, že nám standartní situace vyšla, poslal jsem to na zadní tyč, byli jsme tak s Erichem domluveni, vyšlo to perfektně. Jsme strašně šťastní, že se nám podařilo postoupit, i když jsme museli překonat to, že jsme o jednu branku prohrávali," rozplýval se po zápase Ladislav Volešák.

„Jsem strašně šťastný. Po Lize mistrů v loňském roce budeme letos hrát UEFU, je to výborné. Soupeř byl hodně nepříjemný, svedli jsme velký boj. I já jsem měl jednu šanci, bohužel mi střela nesedla tak, jako v předchozích zápasech," radoval se po závěrečném hvizdu Tijani Belaid.

„Už byl nejvyšší čas, abych dal nějaký gól," oddychl si kapitán Erich Brabec. „Láďa Volešák to krásně nacentroval, byla to domluvená akce. Náš postup je zasloužený, i když jsme dnes v prvním poločase byli trochu zakřiknutí. O poločase jsme si ale v kabině řekli, že takhle by to nešlo, že musíme začít hrát dopředu. Podařilo se nám dát rychlou vyrovnávací branku a dotáhnout utkání až do konce. Těšíme se na další zápasy, hlavně samozřejmě na ty domácí v zaplněném Edenu," dodal náš kapitán.

„Jsem spokojen, podařilo se nám postoupit, to je to hlavní," shrnul zápas trenér Slavie Karel Jarolím. „I když jsme do utkání nevstoupili nejlépe, nehráli jsme to, co jsme chtěli, byli jsme málo aktivní, ztráceli jsme míče. Na standardní situace jsme se připravovali, stejně jsme ale při jedné z nich neuhlídali střelce a inkasovali.

Po přestávce se nám naštěstí podařilo podobným způsobem rychle srovnat. Zlepšili jsme hru, byli jsme aktivnější a měli jsme i další šance. Museli jsme taky reagovat na střídání soupeře, který riskoval a poslal do hry ještě útočníka navíc. Postup je, myslím si, vzhledem k oběma zápasům zasloužený, rozhodnout jsme ale mohli už v Edenu," doplnil náš kouč.

Trenér Vaslui Viorel Hizo řekl na tiskové konferenci po zápase: „Nemáme tolik zkušeností s poháry jako Slavia. Dnes jsme sice měli šance, ale výborně chytal brankář Vaniak. Jsem rád, že jsme se vyrovnali týmu, jako je Slavia, která hrála dokonce Champions league a má mnohem větší zkušenosti. Musím jí pogratulovat k postupu a doufám, že vydrží v poháru UEFA co nejdéle."