První vyhrála v Edenu Aston Villa (video) | SK Slavia Praha

První vyhrála v Edenu Aston Villa (video)

(0:1)
UEFA, 6. 11. 2008
SK Slavia Praha - Aston Villa FC
Branky: Branky: 26. Carew. ŽK: Gardner, Sidwell, Guzan.
PRAHA/EDEN – Fantastickou podívanou s poněkud hořkým koncem viděl ve čtvrtek večer vyprodaný Eden. 20 322 diváků neúnavně podporovalo Slavii v dobývání branky Aston Villy, nakonec se ale nedočkali.
PRAHA/EDEN – Fantastickou podívanou s poněkud hořkým koncem viděl ve čtvrtek večer vyprodaný Eden. 20 322 diváků neúnavně podporovalo Slavii v dobývání branky Aston Villy, nakonec se ale nedočkali. I přes vynikající druhý poločas ze strany sešívaných zůstal jediným šťastným střelcem Carew a Villa si tak do Birminghamu odveze tři body za vítězství 1:0.

Slávisté začali aktivně a v první čtvrthodince byli lepším týmem. Vyloženou šanci si ale přesto nevypracovali. Tvrdá střela Krajčíka z velkého vápna mířila o metr vedle a Volešákův pokus o pár minut později skončil pouze v rukavicích gólmana Guzana, který překvapivě nastoupil namísto jedničky Friedela.

Do další šance se v 16. minutě dostal Tomáš Necid. Brankář Guzan stačil pouze vyboxovat Černého střelu z dvaceti metrů, pohotově ale kryl i dorážku našeho nejlepšího střelce.

Zhruba po dvaceti minutách začala hru ovládat Aston Villa. Martin Vaniak se poprvé blýskl ve 20. minutě, kdy na brankové čáře pohotově zastavil volej Gardnera z deseti metrů.

O šest minut později se už ale Angličané radovali. Střelu Sidwella zhruba z osmnácti metrů šťastně tečoval Carew a Vaniak neměl nejmenší šanci zastavit balon, směřující k jeho levé tyči.

Po obdržené brance slávisté znervózněli a začali kupit chyby a nepřesné rozehrávky. Zato Aston Villa se dostala „do laufu“ a prakticky nepustila sešívané na dostřel své branky. Dvě minuty po vstřeleném gólu proletěl Youngův centr z přímého kopu nad hlavami všech hráčů a trefil spojnici Vaniakovy branky.

Ve 31. minutě musel být ošetřován Martin Vaniak, kterého ve vápně nakopl Craig Gardner. Záložník Villy za svůj zákrok uviděl žlutou kartu. Čaroděj Vaniak se ale rychle oklepal a za tři minuty vykouzlil zákrok z říše snů, když v pádu zastavil střelu nikým nehlídaného Carewa.

I přes nepříznivý vývoj mohla Slavia do poločasu vyrovnat. Do obrovské šance se dostal ve 39. minutě Marek Jarolím, který ale po Krajčíkově přihrávce tváří v tvář nedokázal Guzana prostřelit.

Po přestávce Slavia vyměnila nejen Volešáka za Belaida, ale hlavně celkový obraz hry. Sešívaní hned od začátku zatlačili Villu na její polovinu a vytvářeli si velké šance ke skórování. Ve 49. minutě se Belaidova geniální přihrávka dostala k Necidovi, který dopravil míč až do sítě. Nadšení více jak dvaceti tisíc fandů ale zastavil zdvižený praporek pomezního rozhodčího.

V 62. minutě jen o centimetry minula branku přízemní střela Mateje Krajčíka, o dvě minuty později našel Tijani Belaid uličkou Jardu Černého, ten ale znovu ztroskotal na brankáři Guzanovi.

V minutě osmašedesáté se po centru Černého vyšplhal nejvýše Tomáš Necid, svoji hlavičku namířil ale těsně vedle levé tyče.

Dobývání branky Aston Villy pokračovalo dále, chyběla ale finální přihrávka nebo přesnost v zakončení. To byl i případ z 81. minuty, kdy Šenkeřík našel na pravé straně nabíhajícího Necida, který v nadějné pozici trefil jen boční síť.

Závěr zápasu se nesl ve znamení zoufalé snahy Slavie vstřelit branku. Podporováni skvělými fanoušky naši hráči uvěznili Villu v blízkosti její branky, gólovou šanci se už ale vytvořit nepovedlo a tak zápas skončil pro Slavii „nespravedlivou“ porážkou 0:1.

„Pro nás to bylo nešťastné utkání. První poločas se i přes slušný začátek nevyvíjel dobře, nehráli jsme to, co jsme chtěli. Hlavně po ztrátě míče jsme nebyli dostatečně aktivní. Hosté také zahrávali velký počet standardních situací, o kterých jsme věděli, že budou velmi nebezpečné,” řekl k utkání trenér Slavie Karel Jarolím.

„Měli jsme smůlu, že jsme inkasovali po tečované střele. Aston Villa měla i další šance, Martin Vaniak ale dokázal tým podržet,” vysekl pochvalu na adresu našeho gólmana.

„Škoda, že se v závěru první půle nepodařilo vyrovnat Marku Jarolímovi, myslím, že to byla gólová šance. Byl to velmi důležitý moment do dalšícho průběhu utkání.

Přestávka nám prospěla. Ve druhé půli jsme byli aktivnější ve všech směrech, hosty se nám podařilo přehrávat. Škoda, že jsme nedokázali jednu ze šancí také proměnit, připravili jsme si jich dost. Asi to bylo o první brance, kdyby se nám ale podařilo skórovat, myslím, že jsme mohli utkání i otočit.

Za druhý poločas není klukům co vytknout - krom toho, že jsme nedali branku. Zaslouží si poklonu, odvedli dobrou práci.

Může být samořejmě určitou nevýhodou, že hostíme doma ty lepší týmy ze skupiny. Pro fanoušky je ale zase určitě dobře, že mohou na vlastní oči vidět kluby takových jmen, jako je třeba Aston Villa,” dodal ještě náš kouč.

„Byl to skvělý zápas. V první půli jsme hráli velmi dobře, mohli jsme vstřelit i více gólů. Ve druhé půli předvedla skvělý fotbal Slavia, myslím že si za svůj výkon zasloužila i vyhrát. Vyhráli jsme ale my a s výsledkem 1:0 jsem velmi spokojený.” hodnotil utkání trenér Aston Villy O’Neil.