Konec pohárových nadějí | SK Slavia Praha

0:2
(0:1)
UEFA, 4. 12. 2008
SK Slavia Praha - Hamburk SV (Něm.)
Branky: Branky: 31. Olić, 90. Petrić (pen.). ŽK: Krajčík – Demel, Boateng. ČK: Vaniak
PRAHA/EDEN – Poslední domácí zápas podzimní sezony a poslední domácí vystoupení v poháru UEFA sešívaným ani jejich fanouškům příliš radosti nepřineslo.
PRAHA/EDEN – Poslední domácí zápas podzimní sezony a poslední domácí vystoupení v poháru UEFA sešívaným ani jejich fanouškům příliš radosti nepřineslo. Slavia sehrála doma vyrovnaný zápas, přesto podlehla Hamburku 0:2 a to znamená definitivní konec postupových nadějí.

Rozhodčí hned od prvních minut připustil tvrdou hru Hamburku a i díky tomu se hráči v modrém dostali do první větší šance. Při přechodu do útoku zůstal na půlící čáře ležet otřesený Belaid, Hamburku se tím otevřel prostor a po centru Demela se k nebezpečné hlavičce dostal Jansen. Naštěstí mířil jen do boční sítě.

Nadále však pokračoval vyrovnaný boj, ve kterém chvílemi získávali převahu domácí. Byl to ale znovu Hamburk, který dokázal udeřit. Ve 31. minutě vystřelil z velkého vápna Petrić, k odraženému míči se dostal Ivica Olić a poslal jej po zemi k Vaniakově vzdálenější tyči. 0:1.

Olić se ovšem při pohledu z tribuny zdál stát ve chvíli střely v ofsajdu, což nelibě nesli jak fanoušci Slavie, tak trenér Karel Jarolím. Ten protestoval tak vehementně, že byl hlavním sudím vykázán na tribunu.

O osm minut později se do šance dostali sešívaní, konkrétně David Hubáček. Jeho tvrdou střelu z hranice vápna ale gólman Rost stačil vyrazit nad branku.

O poločase se Slavia odhodlala k prvnímu posílení útoku a místo Hubáčka nastoupil Šmicer. Právě nový muž na hřišti si v 56. minutě nabíhal na dlouhý Tavaresův centr. Tvrdě se však střetl s gólmanem Rostem a musel být dlouho ošetřován za postranní čarou. Nakonec byla celá situace posouzena jako Šmicerův ofsajd.

Další posílení směrem dopředu přišla v 69., respektive v 73. minutě, kdy přišli Ivana a Toleski, gólové šance ale ani tento tah rozmnožit nedokázal.

V minutě 82. se musel ukázat Martin Vaniak. Po rohovém kopu Hamburku hlavičkoval na zadní tyči osamocený Silva, náš gólman ale dokázal tygřím skokem míč vyrazit.

Všechny útočné akce Slavie končily v uctivé vzdálenosti od branky HSV a pokud se naši hráči dostali blíže, skončila akce většinou nepřesnou přihrávkou. V 87. minutě chyběl Ivanovi krok, aby ve slibné pozici dosáhl na centr Krajčíka.

Totální zmar definitivně korunovala situace z 90. minuty. Jarolím se po rychlém protiútoku dostal k míči uvnitř našeho vápna, Vaniak se mu vrhl pod nohy, Jarolím se skácel a rozhodčí ukázal na puntík pro pokutový kop. Vaniak navíc uviděl červenou kartu.

Proti Petrićově penaltě se tak musel postavit Erich Brabec, s míčem umístěným k tyči toho ale moc nadělat nemohl. 0:2.

Slavia tak po vítězství Žiliny v Birminghamu zůstává s jedním bodem na posledním místě tabulky skupiny Poháru UEFA a ztratila jakékoli šance na postup do další fáze.

První otázka na pozápasové tiskové konferenci na trenéra Jarolíma směřovala překvapivě k tématu vykázání na tribunu.

“Byl jsem nastartován už od začátku zápasu, po vstřelené brance to jen vyvrcholilo. Myslel jsem, že šlo o ofsajd, ale ještě jsem to v televizi neviděl. Nebylo to ale jen o tom, bylo to jen vyústění situací na hřišti,” reagoval slávistický trenér Karel Jarolím.

„Z mého pohledu byl zápas remízový. Před brankou Hamburku bylo ale šancí dost málo. Chtěli jsme se více dostávat do zakončení a měli jsme být důraznější v prostoru v a před šestnáckou soupeře,” popisoval svůj pohled na utkání trenér Jarolím.

„Jsem zklamaný z toho jak to dopadlo, nejen že jsme nepostoupili. Já jsme od tohoto zápasu vnitřně čekal, že se budeme prezentovat jiným způsobem hry a že budeme více nebezpeční. Věřil jsem, že budeme schopni HSV porazit,” vyjádřil své pocity trenér Slavie.

„I když jsme věděli, že máme těžkou skupinu, chtěli jsme ale uspět. Bohužel se dnes potvrdilo, že dál nejdeme,” řekl na závěr pan Jarolím.

„Hráli jsme dnes proti silnému soupeři. Byl jsem se tu již dříve na Slavii podívat a vím, že v domácím prostředí hraje velmi dobře. Slavia má hlavně silnou zálohu. My jsme ale podali dobrý výkon. Slavii jsme pustili snad jen do jedné šance. Je mi líto, že jste ztratili možnost postupu, ale pro nás je dnešní výhra důležitá,” hodnotil utkání trenér HSV Martin Jol.