2:2
(1:2)
UEFA, 17. 12. 2008
AFC Ajax Amsterdam - SK Slavia Praha
Branky: Branky: 3. Vertonghen, 90. Suarez (pen.) – 12. Černý, 40. Jarolím. ŽK: Anita, Suarez – Suchý, Diviš.
AMSTERDAM – Dlouho to vypadalo, že si slávisté k Vánocům přivezou z Amsterdamu tři body, nakonec je nadílka o něco chudší. Přesto znamená remíza 2:2 jeden z nejlepších letošních výkonů v pohárové Evropě. Slavia se tak s podzimní sezonou rozloučila pohledným a důstojným utkáním.

Začátek zápasu přitom vypadal hodně špatně. Slávisté se pod polozaplněnými tribunami nestačili ani rozkoukat a už prohrávali. Na centr z rohového kopu si naskočil Vertonghen a hlavičkou do šibenice nedal Jakubu Divišovi, který nahradil distancovaného Vaniaka, žádnou šanci.

Velké příležitosti byly k vidění i v dalších minutách. Na straně Amsterdamu byl nejaktivnější Luis Suarez, na druhé straně zaměstnal Vermeera svou hlavičkou Zdeněk Šenkeřík.

Slavia se vyrovnání dočkala ve 12. minutě. Krajčík viděl z pravé strany na velkém vápně volného Jaroslava Černého, poslal mu přesnou přihrávku a náš záložník bombou o břevno vyrovnal na 1:1.

V dostihu šancí se dále předháněli hlavně Šenkeřík a Suarez, gólu se do poločasu ale dočkali jen sešívaní. Krajčíkův centr se v chumlu hráčů dostal k Marku Jarolímovi a ten jej z první poslal do sítě. Čtyřicátá minuta – 2:1 pro Slavii.

Druhá půle se nesla ve znamení místy až drtivého tlaku Ajaxu, do šancí se znovu dostával hlavně aktivní Suarez, zdatně mu sekundoval Siem De Jong.

V 73. minutě ale zatrnulo více než třiceti tisícům amsterdamských diváků. Do dvojice šancí se dostal krátce za sebou Zdeněk Šenkeřík. Ani nohou ani o chvíli později hlavou ale Vermeera překonat nedokázal.

Udeřilo tak až v 90. minutě na druhé straně. Suarez si už v průběhu druhé půle několikrát koledoval o pokutový kop, nakonec jej vymodlil až v poslední minutě po souboji s Brabcem. Sám faulovaný pak poslal míč do sítě dloubákem á la Antonín Panenka.

„Bylo to těžké utkání, myslím si ale, že jsme ho zvládli. Rychle jsme prohrávali, museli jsme se znovu dostávat do hry. Po vyrovnání jsme hráli podstatně klidněji. Výsledek se nám potom dařilo držet prakticky po celou druhou půli,“ komentoval utkání trenér Petr Vrabec

„Jakub Diviš odchytal první těžké utkání. Neměl to vůbec lehké, ale zvládnul to. Dostali jsme už ve třetí minutě gól, to by zamávalo s každým gólmanem, potom ale chytal klidně a s přehledem,“ poslal Vrabec chválu na adresu našeho gólmana.

„Slavia hrála zezačátku velice dobře, i když my jsme měli míč asi víc na kopačkách. Podali velmi dobrý týmový výkon a my se museli vyrovnat jejich dobré hře v záloze. Proto jsem v půlce zápasu musel sáhnout ke střídání,“ pochválil dnešní hru sešívaných trenér Ajaxu Marco van Basten.