Historie žen Slavie | SK Slavia Praha
Více

Historie žen Slavie

Ženský fotbal je pevnou součástí Slavie už téměř šedesát let. Kde jeho bohatá historie započala, jakým výzvám v průběhu let tým čelil a kdo byly jeho největší osobnosti? Jak je počátek sportu ve Slavii spojován s cyklistikou, tak v pozadí ženské kopané stojí pro změnu trenér házené.

SRDCE Z PERNÍKU

V roce 1966 vznikl díky Libuši Drahovzalové turnaj „O srdce Mladého světa“. Libuše ve 30. letech střežila branku brněnského dámského fotbalového klubu a publikovala v Mladém světě články o počátcích ženského fotbalu v Brně. Právě pozitivní ohlas na její publikaci ji motivoval k uspořádání tohoto turnaje.

Do prvního ročníku turnaje se přihlásilo 26 týmů, spontánně sestavených ze středních škol a průmyslových podniků. Zapojily se ale i tradiční fotbalové kluby jako Slavia, Sparta či Viktoria Žižkov, jejichž hráčky se často rekrutovaly z řad házenkářek nebo pozemních hokejistek.

Slávistický výběr založil těsně před prvním turnajem házenkářský trenér Vilda Marzin. Ženský fotbalový tým pod názvem TJ Slavia Praha tak tvořily převážně hráčky právě házené a na škvárovém hřišti Slavie v pražských Vršovicích se rozhodně neztratily.

Slavia se v prvním ročníku probojovala až do finále, kde dokázala porazit v derby pražskou Spartu 1:0. O vítězství rozhodla nejlepší hráčka Slavie, Leftera Paraskevopulu.

Historický okamžik a první velké vítězství slávistických dam sledovalo více než 3 500 diváků. Z nichž mnozí původně nevěřili, že ženy berou fotbal vážně, a viděli je spíše jako zábavnou atrakci.

Turnaj se stal dlouholetou a úspěšnou tradicí ženského fotbalu, hrál se až do roku 1990 a přitahoval týmy nejen z Československa, ale i z Německa, Polska, Maďarska, Jugoslávie, Itálie nebo Francie. Od roku 1970 se finálová utkání dokonce objevovala ve vysílání Československé televize.

A co získaly slávistické vítězky turnaje? Velké perníkové srdce Mladého světa, pohár ÚV ČSM, dvoudenní zájezd do východního Německa, poukázku do obchodu s módou v hodnotě 100 korun pro každou z hráček a odznaky Mladého světa.

EVROPSKÁ DOMINANCE

Díky tomuto úspěchu začaly vznikat další ženské fotbalové týmy. V únoru 1967 byl tým Slavie prvním oficiálním oddílem ženského fotbalu v Československu, který začal systematicky trénovat a přitahoval stále nové hráčky. Trenérem zůstal bývalý internacionál Vilém Marzin.

V červnu 1967 slávistky vycestovaly na svůj první mezinárodní turnaj Riviéry v Riccione u Rimini v Itálii. Na turnaji dominovaly, porazily všechny soupeřky a za celý turnaj neinkasovaly ani jednu branku. Hra Slavie vyvolala nadšení italských diváků a ukázala místním týmům, jak hrát fotbal – slávistky dokonce porazily úřadujícího italského mistra Inter Milán 7:0 a suverénně vyhrály i nad Fiorentinou 6:0 a Bolognou 3:0. Stadion se zaplnil 5000 diváků, kteři po závěrečném hvizdu obklopili pražské hráčky a nechtěli je pustit do kabin.


V letech 1966–1970 Slavia dominovala evropskému ženskému fotbalu. Tým v té době odehrál 267 zápasů, z nichž 255 vyhrál a 12 skončilo remízou – ani jedna prohra! Celkové skóre 1487:37 mluví za vše. Turnaj O Srdce Mladého světa slávistky vyhrály 13x z celkového počtu 24 ročníků. Konkurenční Sparta založila svůj tým až v roce 1970, tři roky po Slavii. V roce 1971 byl poprvé́ v dějinách ženské́ kopané́ sestaven reprezentační́ výběr ČSR.

ELEGANCE NA HŘIŠTI

Trenér Vilém Marzin využil svých kontaktů a v roce 1974 nechal vytvořit na zakázku plakátové pozvánky od oblíbeného kreslíře Káji Saudka. Tím nejznámějším dílem, které lze vidět ve Slavia Museum, jsou fotbalistky Slavie zachycené v pohybu při střele do branky Brazílie. Tam měly odcestovat na přátelské utkání, k němuž však nakonec nedošlo. Ilustrace fotbalistky ve slávistickém dresu, s culíkem a černými kopačkami, vytvořená ve stylu Káji Saudka, se i tak stala ikonickým dílem, které naše hráčky dodnes používají na svém merchandisingu.




IKONY ŽENSKÉHO FOTBALU

Za téměř šedesát let se v týmu se objevily skutečně výjimečné hráčky, které kralovaly a svou hrou dokazovaly světu krásu ženského fotbalu.

Slávka Vošická, dlouholetá kapitánka, vedla tým svou odhodlaností a dovednostmi. Hana Semerádová byla spolehlivou oporou na pozici stoperky, zatímco Eva Járková se dokonce proslavila v titulní roli filmu pro mládež „Ivana v útoku“.

Útočnice Leftera Paraskevopulu, hráčka řeckého původu, byla známá svou úžasnou rychlostí a citem pro gól. Významnou postavou byla samozřejmě Jaroslava Rinnerová, současná manažerka ženského A-týmu, která se stala první českou profesionální hráčkou v zahraničí, když přestoupila do italského AC Milán.

Ve slávistickém muzeu můžete vidět dochované artefakty z počátků ženského fotbalu na Slavii i současné trofeje červenobílého týmu.