Cenná výhra na závěr roku. V Plzni rozhodl Stanciu | SK Slavia Praha

Cenná výhra na závěr roku. V Plzni rozhodl Stanciu

0:1
(0:1)
14. kolo, 23. 12. 2020, Doosan Arena
FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha
Sešívaní se rozloučili s kalendářním rokem 2020 vítězně! Plzeň porazili na jejím hřišti v rámci 14. kola FORTUNA:LIGY 1:0. Zápas krásně rozhodl Nicolae Stanciu.

Hlavní trenér Jindřich Trpišovský udělal oproti utkání s Bohemians (2:1) jednu změnu, Petera Olayinku nahradil Ondřej Lingr. Na střídačce sešívaných bylo vinou zdravotních indispozic připraveno včetně náhradního gólmana Přemysla Kováře jen šest hráčů.

Branku Plzně hájil poprvé v sezoně 24letý Jindřich Staněk, který dva roky strávil na stáži v anglickém Evertonu.

Zápas v Doosan Areně začal za mírného deště standardní situací domácího týmu po faulu Oscara Dorleyho. Pernica na konci 1. minuty nemířil přesně, stejně si počínal v 10. minutě Ba Loua. O pár desítek vteřin později trefil Bucha Ondřeje Lingra a rozhodčí po přezkoumání celé situace u videa udělil záložníkovi Plzně žlutou kartu.

První obrovskou příležitost si vypracovali slávisté. Lukáš Masopust hrající 200. utkání v české nejvyšší soutěži na konci 18. minuty nacentroval z pravé strany do pokutového území, Hejdou tísněný Jan Kuchta ale z bezprostřední blízkosti pálil nad Staňkovu branku.

Remízový stav 0:0 udržel ve 22. minutě fantastickou robinzonádou Ondřej Kolář. Po dlouhém autu propadl balon až na hlavu Aleše Čermáka, brankář Slavie ale levou rukou míč mířící do šibenice senzačně vyškrábl. Jednalo se o první střelu mezi tři tyče v zápase.

Sešívaní se svému gólmanovi za výborný zákrok odvděčili ve 26. minutě. Po průniku Abdallaha Simy, který svou akcí zaměstnal několik protihráčů, posadil Jan Kuchta centr přesně na pravou nohu Nicolae Stanciua, který z voleje nedal Staňkovi šanci - 0:1 pro Slavii!

Třetím gólem v sezoně povzbuzený rumunský záložník zkoušel štěstí i ve 32. minutě, tentokrát ale pravačkou branku netrefil. Pokus Buchy dokázali slávisté úspěšně zblokovat.

Šest minut před koncem prvního poločasu další nebezpečný Stanciův pokus vytáhl Staněk na břevno. Druhý zásah slávisté nepřidali ani po závaru po následném rohovém kopu. Výsledkem 0:1 pro sešívané první půle i skončila.

Mezi 45. a 55. minutou Jan Bořil a Lukáš Provod dvakrát nedovoleným způsobem zastavili Ba Louau a inkasovali žluté karty. Svou osmou ligovou branku v ročníku a jedenáctou celkově měl po geniální přihrávce Nico Stanciua na kopačce v 61. minutě Abdallah Sima, tváří v tvář Staňkovi ale mířil nad břevno. Stejně si počínal o chvilku později na druhé straně hřiště Mihálik. Střílený centr Limberského našel Ondřej Kolář ve svém náručí.

K dvojitému střídání sáhl Jindřich Trpišovský v 72. minutě, Stanislav Tecl nahradil Jana Kuchtu a místo Ondřeje Lingra přišel na hřiště Ibrahim Traoré. Další úspěšný zákrok si jistě chytající Ondřej Kolář, který v probíhajícím ročníku inkasoval jen čtyřikrát, připsal v 79. minutě. Buchova střela do středu branky mu mnoho starostí nenadělala.

O tři minuty později nebezpečně střílel Lukáš Masopust, jeho ránu na bližší tyč Staněk vytěsnil na roh. Obránce Slavie následně zastavil pronikajícího Beauguela, za což vyfasoval svou čtvrtou žlutou kartu v sezoně a přijde o úvodní zápas jarní části proti Olomouci.

Závěrečný nápor Plzně se nekonal. Dobře organizovaní slávisté dohráli utkání převážně na polovině soupeře a po závěrečném hvizdu mohli slavit cennou výhru. Za třináct utkání podzimní části FORTUNA:LIGY sešívaní ani jednou neprohráli, ztratili jen čtyři body a před druhým Jabloncem mají náskok šesti bodů a jeden duel k dobru.

Nyní čeká svěřence Jindřicha Trpišovského vánoční přestávka. Další utkání odehrají 16. ledna, kdy v Edenu přivítají Sigmu Olomouc.