0:1
(0:0)
17. kolo, 4. 12. 2021, Andrův stadion
SK Sigma Olomouc - SK Slavia Praha
Slávisté v 17. kole FORTUNA:LIGY porazili v Olomouci místní Sigmu 1:0. Výhru zařídil svým devátým gólem v ročníku Jan Kuchta, Aleš Mandous udržel šesté čisté konto v domácí soutěži v řadě.

Oproti poslednímu ligovému duelu, ve kterém sešívaní zvítězili na domácí půdě nad Teplicemi vysoko 3:0, udělal trenér Jindřich Trpišovský v základní sestavě jedinou změnu. Ivana Schranze nahradil v záložní řadě Ondřej Lingr.

Právě Ondřej Lingr byl hned ve 3. minutě blízko tomu, aby se dostal do první velké šance. Záložník sešívaných se hnal za dlouhou přihrávkou Lukáše Masopusta a donutil obránce Olomouce k nejistému zákroku, u míče byl poté ale blíže brankář Macík.

Na druhé straně přišla z levé strany přihrávka před bránu, míč před dobíhajícím Zmrzlým na poslední chvíli odvrátil na roh Lukáš Masopust.

Na významnější šance se čekalo až do třetí desetiminutovky, po rychlém brejku byl na levé straně úplně volný Zmrzlý, přihrávku z jeho kopačky ale dokázal odvrátit Taras Kačaraba. V další akci pálil González v akrobatické pozici nad.

Velkou příležitost Slavie měl po centru Petera Olayinky Jan Kuchta, který ale z dobré pozice hlavičkoval nad branku.

Ve 27. minutě přišel smolný okamžik, kdy se Ondřej Lingr srazil s Oscarem. Sedmigólový střelec Slavie bohužel nemohl ve hře pokračovat, na hřišti ho nahradil Ivan Schranz.

V závěru první půle se slávisté dostali do dvou velkých šancí. Nejprve Nicolae Stanciu vyslal do úniku Ivana Schranze, jehož zakončení ale v poslední chvíli ve skluzu zblokoval Hubník. Druhé obrovské šanci předcházela skvělá akce, Jan Kuchta postupoval sám na brankáře, přihrával doprava na Petera Olayinku, který ve vyložené pozici branku netrefil.

Do kabin se tak šlo za stavu 0:0.

V 52. minutě se Slavii naskytla velká příležitost k otevření skóre. Nicolae Stanciu pronikl po levé straně do vápna, kde byl následně faulován Hubníkem. Rozhodčí Zelinka po kontrole u videa nařídil pokutový kop, který ale Stanciu obloučkem poslal do břevna.

O čtyři minuty později se ale už slávisté mohli radovat! Oscar Dorley dostal na levé straně skvělou křižnou přihrávku z kopačky Aihama Ousoua, následoval centr do vápna, po kterém se dostal k míči Lukáš Masopust, ten ještě našel volného Jana Kuchtu, který pohotovým zakončením poslal červenobílé do vedení - 0:1.

Útočník Slavie se svou letošní devátou brankou v domácí soutěži posunul na dělené první místo v tabulce střelců FORTUNA:LIGY.

Slávisté více drželi míč a soupeře do hry nepouštěli. V nastavení vystihl Nicolae Stanciu aut domácí Sigmy a postupoval s míčem na obranou řadu, místo přihrávky zvolil zakončení, střelu našeho záložníka ale Macík vyrazil.

Nic dalšího se v zápase nestalo. Trefa Jana Kuchty rozhodla o těsné výhře 1:0. Další zápas čeká výběr Jindřicha Trpišovského ve čtvrtek, kdy na hřišti Unionu Berlín svede v posledním utkání základní skupiny Evropské konferenční ligy přímý souboj o postup.