Na úvod play off Evropské ligy remíza s Legií | SK Slavia Praha

Na úvod play off Evropské ligy remíza s Legií

2:2
(2:2)
Play off, 19. 8. 2021, Sinobo Stadium
SK Slavia Praha - Legia Varšava
Slávisté v úvodním utkání play off Evropské ligy remizovali s polským mistrem Legií Varšava 2:2. Sešívaní v prvním poločase dvakrát dotáhli náskok soupeře, přesně pálili Alexander Bah a Lukáš Masopust.

Ve druhém poločase žádná branka nepadla. Odvetné utkání je na programu za týden v polském hlavním městě. Výkop je naplánován na 21:00.

Slavia v pohárové Evropě narazila na Legii podruhé v historii. K první konfrontaci došlo v rámci skupinové fáze Interpoháru v roce 1977, domácí utkání skončilo remízou 1:1, venkovní 2:2.

Oproti odvetě s Ferencvárosem udělal Jindřich Trpišovský jednu změnu, ve stoperské dvojici vedle Tomáše Holeše nastoupil David Zima. Útočné snahy měli obstarat Ivan Schranz podporovaný z křídel Abdallahem Simou a Lukášem Masopustem, který do utkání nastoupil s kapitánskou páskou.

Do úvodní šance čtvrtečního večera se v Edenu dostali sešívaní, rána Nicolae Stancia ve 4. minutě byla zblokována. Velkou příležitost si svěřenci Jindřicha Trpišovského vypracovali v 9. minutě, Jakub Hromada po přiťuknutí od Ivana Schranze levačkou z malého vápna přestřelil. O pár vteřin později Ibrahim Traoré povedeným centrem našel hlavu Abdallaha Simy, ani v tomto případě ale Boruc zasahovat nemusel. Senegalský křídelník ve výskoku těsně minul břevno.

První žlutou kartu zápasu pak obdržel po faulu na Nicolae Stancia brazilský záložník Luquinhas. Ve 20. minutě se hosté dostali do vedení. Emreli, který v základní sestavě na poslední chvíli nahradil zraněného Pekharta, zpracoval dlouhou přihrávku Nawrockiho a lobem překonal Ondřeje Koláře – 0:1.

Bleskově odpovědět mohl Ivan Schranz, střela levačkou mu ale nesedla dle představ. Ve 25. minutě zkusil štěstí z hranice velkého vápna Nicolae Stanciu, rána z první mířila nad břevno. Ivan Schranz po půlhodině hry minutě vypíchl rozehrávku Legie, pláchl obraně hostů, ve finální fázi ale nedokázal prostrčit balon na Abdallaha Simu.

Zaplněný Eden se vyrovnání dočkal ve 33. minutě. Alexander Bah si po secvičeném rohovém kopu naběhl na přihrávku Lukáše Masopusta a nádhernou ranou pod břevno na vzdálenější tyč srovnal – 1:1. Boruc, 40letý kapitán Legie, který působil v Celticu, Fiorentině nebo Southamptonu, plachtil vzduchem marně.

Pro dánského univerzála šlo o druhou soutěžní branku v sešívaném dresu, poprvé skóroval 2. května proti Plzni. Hosté udeřili podruhé ve 37. minutě, Juranović po sprintu od půlky hřiště zakončil rychlý kontr střelou z hranice velkého vápna - 1:2. V závěru prvního poločasu Boruc lapil do rukavic zakončení Ivana Schranze a Nicolae Stanciu tváří v tvář polskému brankáři minul.

Tříminutové nastavení nabídlo strhující drama. Zákrok na Ivana Schranze hlavní rozhodčí jako penaltový neposoudil, slávisté přesto dokázali o pár vteřin později srovnat. Ibrahim Traoré naservíroval míč Lukáši Masopustovi, který ho uklidil do sítě – 2:2. Se stejným výsledkem oba týmy krátce nato zamířily do kabin. Sešívaní si v první pětačtyřicetiminutovce vypracovali dvanáct střeleckých pokusů, 71 % času pak drželi míč na svých kopačkách.

Do druhého poločasu trenérský tým Slavie posílil útok, Jakuba Hromadu nahradil nejlepší střelec loňské ligové sezony Jan Kuchta. Do 60. minuty si žádný tým výraznější příležitost nevypracoval, obrany pracovaly spolehlivě. Po hodině hry sáhl Jindřich Trpišovský ke dvojitému střídání, Ubong Ekpai vystřídal Abdallaha Simu a Ondřej Lingr nahradil Ivana Schranze.

V 67. minutě za hromového potlesku 14 543 fanoušků opustil hřiště Lukáš Masopust. Autora branky a asistence nahradil Daniel Samek. O chvíli později Nicolae Stanciu z volného přímého kopu trefil zeď a ránu Daniela Samka zlikvidoval Boruc.

Rumunský reprezentační záložník zakončoval po odraženém míči i v 76. minutě, Boruc byl opět na místě. Ondřej Lingr ve skluzu mířil těsně vedle pravé tyče, balon ještě stihl vychýlit jeden z obránců. Tlak sešívaných gradoval, hlavička Ibrahima Traorého skončila v náručí gólmana Legie.

V 82. minutě se na hřiště podíval i Stanislav Tecl, krátce po vystřídání Nicolae Stancia se majitel čtyř mistrovských titulů se Slavií dostal do slibné pozice, jeho pokus na poslední chvíli srazila obrana soupeře na roh. I přes silný závěrečný tlak domácích se fanoušci v Edenu vítězného gólu nedočkali, týmy se rozešly za stavu 2:2.

Další utkání čeká výběr Jindřicha Trpišovského v neděli, do Edenu přijede Baník Ostrava. Odveta play off Evropské ligy proti Legii se ve Varšavě uskuteční ve čtvrtek 26. srpna.