S Ligou mistrů se loučíme s hlavou vztyčenou | SK Slavia Praha

S Ligou mistrů se loučíme s hlavou vztyčenou

2:1
(1:1)
LM6, 10. 12. 2019, Westfalenstadion
Borussia Dortmund - SK Slavia Praha
Slavia nastoupila k poslednímu letošnímu utkání Ligy mistrů na půdě silné Borussie Dortmund. I přes branku Tomáše Součka bohužel prohrála 2:1.

Slavia vycestovala k letošnímu poslednímu utkání Ligy mistrů do německého Dortmundu, kde se utkala s místní ikonou, Borussií. Ta měla, na rozdíl od sešívaných, stále reálnou šanci na postup do jarní fáze prestižní soutěže, zatímco Slavii šlo především o důstojné rozloučení se s těžkou skupinou Ligy mistrů.

Trenér Jindřich Trpišovský zvolil pro utkání s Borussií velmi podobnou sestavu, jako v jiných skupinových utkáních. Obrana nastoupila na  stoperu s Ladislavem Takácsem. Uprostřed zálohy operovala tradiční trojice Tomáš Souček, Petr Ševčík a Nico Stanciu. Na hrotu útoku pak dostal šanci kanonýr Milan Škoda.

Utkání začalo hvizdem ruského rozhodčího Sergeie Karaseva přesně v devět hodin večer a sešívaní ihned poznali, že stojí proti motivovanému soupeři, který je na domácí půdě extrémně silný a může se opřít o masivní podporu fanoušků. První velkou šanci ale měli, jako tento podzim poměrně tradičně, slávisté. Před velkým vápnem se k míči dobře dostal Nicolae Stanciu a prakticky na milimetry přesným pasem našel Petera Olaiynku za žlutočernou obranou. Bohužel jeho hlavička brankou neskončila.

Sešívané  neproměněná šance mrzela už o dvě minuty později, když chybovali v obraně a nabídli velkou šanci Borussii. K míči se dostal kapitán Reus, rozhlédl se a přízemním centrem vyzval ke skórování Sancha, který se nemýlil a poslal Dortmund do vedení 1:0.

Na trávníku pak diváci sledovali přehlídku neproměněných šancí. Ve jedné z nich se po velké chybě Ladislava Takácse ocitl Reus, ale sešívané podržel opět skvěle chytající Ondřej Kolář. Příležitosti ale zahazovali i slávisté. Konkrétně třeba Milan Škoda, jemuž se k noze snesl skvělý pas od Nica Stancia, ale i on ve finální fázi selhal. To už se odehrávala 30. minuta první půle.

Slavia si na svoji největší příležitost počkala do 43. minuty a ta se ukázala být klíčovou. K míči se na útočné polovině dostal aktivní Lukáš Masopust, brilantní přihrávkou za obranu nalezl Milana Škodu a ten pohotově předal míč Tomáši Součkovi. Opora záložní řady slávistů k jásotu fanoušků v sešívaném s přehledem rozvlnila síť za Bürkim a srovnala na 1:1. Za tohoto nerozhodného výsledku pak hráči putovali do kabin na poločasovou přestávku.

Do druhého dějství nastoupila Slavia v nezměněné sestavě a s vírou, že může ještě převrátit vedení na svoji stranu. Bohužel to ale byla Borussia, která se ujala iniciativy. Vynikal především Julian Brandt, který měl nejprve velkou šanci v 51. minutě, z voleje však neproměnil. O deset minut později už ale slavit mohl, když dobře naložil s pasem od Jadona Sancha.

I sešívaní ale hrozili a především po 70. minutě. Konkrétně v třiasedmdesáté se do šance dostal ve vápně zcela osamocený Vladimír Coufal, ale situaci na útočné levé straně nevyřešil vůbec dobře. Míč ovšem do zámezí neputoval a na místo toho zamířil na kopačky Tomáše Součka. Jeho pokus zpoza vápna však Bürki kryl. Z následujícího rohového kopu navíc ještě nebezpečně zahrozil hlavou stoper Ondřej Kúdela, ale ani jeho pokus gólem neskončil.

Zvýšenou aktivitu Slavie navíc ještě podpořila sedmdesátá sedmá minuta, kdy viděl druhou žlutou kartu Weigl a putoval do sprch, čímž svůj tým značně oslabil. Bohužel, Slavia ve více než patnácti minutách v početní výhodě další branku vstřelit nedokázala a s Borussií Dortmund padla i v odvetném utkání. Ve skupině získala Slavia dva body za venkovní remízy v Barceloně a na Interu Milán a skončila na posledním místě. I přes prohru v posledním utkání však odešla ze hřiště stejně jako ze soutěže se vztyčenou hlavou.