2:0
(0:0)
Evropská liga, 29. 11. 2018, Matmut Atlantique
FC Girondins de Bordeaux - SK Slavia Praha
Po dvou brankách ve druhém poločase podlehla Slavia 0:2 v Bordeaux a zkomplikovala si tak možný postup do další fáze Evropské ligy UEFA.

Do základní sestavy se po delší době vrátil Jan Matoušek, který chtěl navázat na svůj vítězný gól z Kodaně. Do záložní řady vyběhla trojice Hušbauer, Traore a ve výborné formě hrající Tomáš Souček. V obraně trenér Jindřich Trpišovský poskládal vedle sebe Deliho, Ngadeua, Bořila a Coufala, pro něhož to byl první zápas po zranění, které si odnesl z pražského derby. V brance nechyběla slávistická jednička Ondřej Kolář.

I na druhé straně dostal po delší přestávce šanci prokázat své kvality v základní jedenáctce urostlý střelec Andreas Cornelius, který vystřídal francouzského veterána Jimmyho Brianda. Bývalý český reprezentant Jaroslav Plašil se objevil pouze na lavici náhradníků.

K prvnímu vzrušení došlo hned ve 2. minutě, kdy se po standardní situaci dostal do dobré střelecké pozice Cornelius. Nicméně, jak správně posoudil čárový rozhodčí, vzrušení bylo díky ofsajdovému postavení zbytečné, i kdyby následná střela směřovala mezi tyče.

V 7. minutě pak postupoval po šikovném otočení středem hřiště Kalu, ovšem jen do chvíle, kdy byl nedovoleně zastaven Tomášem Součkem. Následná střela z přímého volného kopu Sabalymu sedla náramně a Kolář byl donucen vytasit skvělý zákrok.

Začátek prvního poločasu byl z obou stran vyplněn četnými ztrátami míče a nenabídl mnoho povedeného kombinačního fotbalu. Změna mohla přijít ve 23. minutě, kdy se slávisté dostali do nebezpečného brejku, nicméně se z něj nic nepodařilo kvůli nepřesné přihrávce Stocha vytěžit.

První velká příležitost Slavie přišla v 35. minutě, kdy se ke střele po centru Coufala dostal Stoch. Zpracování mu ovšem trvalo o trochu déle, než by si představoval, a následný střelecký pokus tak stihla zablokovat obrana. Na tuto šanci navázal o chvilku pokus Jaromíra Zmrhala, který svou střelu směřoval ovšem pouze doprostřed soupeřovy branky.

Do druhého poločasu vstoupili slávisté s jednou změnou. Ibrahima Traoreho nahradil v záložních řadách Jan Sýkora. Začátek ovšem nezačal vůbec podle jejich představ. Po faulu Jana Bořila dostali domácí možnost přímého volného kopu, následný centr Kalua slávistická obrana neodvrátila do bezpečí a k odraženému míči se dostal De Preville, který přesnou střelou ke vzdálenější tyči poslal Bordeaux do vedení.

Trenér Trpišovský na tento vývoj okamžitě reagoval střídáním Matouška, kterého na hřišti nahradil Olayinka.

Následná dvacetiminutovka byla charakteristická nepřesnou hrou plnou nedovolených zákroků a bez větších šancí na obou stranách. Až v 68. minutě se do zakončení dostal Tomáš Souček po přesném centru Coufala. V těžké pozici ovšem hlavou zamířil pouze mimo bránu.

Největší příležitost Slavie na změnu skóre přišla v 78. minutě. Zmrhal na křídle výborně uvolnil Součka, který přesným centrem našel osamoceného Sýkoru, tomu ovšem střela slabší nohou vůbec nesedla a z hranice malého vápna poslal svůj pokus jen do nohou dobíhajícího obránce. Neúspěchem pak skončil i hlavičkový pokus Petera Olayinky z 81. minuty.

Slavia vrhla v nastavení všechny síly do útoku, z čehož pramenila otevřenější obrana. Na 2:0 mohl zvýšit již Karamoh, který šel zcela sám na gólmana, rychlonohý křídelník sice dokázal obejít Koláře, následně ale nezamířil přesně a pouze orazítkoval tyč. Domácí ovšem nemuseli smutnit. O několik málo chvil později se k zakončení dostal – již v samotném závěru nastavení – Koundé a přesnou střelou k tyči pečetil konečný výsledek 2:0.

Vzhledem k výsledku souběžně hraného utkání mezi Zenitem a Kodaní, které skončilo vítězstvím ruského celku, by k postupu stačil Slavii i remízový výsledek, po nepříliš přesvědčivém výkonu se ovšem o případném postupu bude rozhodovat až 13. prosince v domácím duelu proti Zenitu. K jistotě postupu sešívaným stačí uhrát bod.