1:2
(1:2)
22. kolo, 18. 3. 2019, TCM Strahov
AC Sparta Praha - SK Slavia Praha
V posledním kole základní části Juniorské ligy otočili sešívaní průběh derby a na Spartě zvítězili 2:1!

Do posledního utkání základní části Juniorské ligy nemohl trenér Martin Hyský počítat hned s několika hráči. Naopak domácí poslali do utkání hned čtyři hráče z kádru A-týmu - Martina Haška, Ondřeje Zahustela, Matěje Pulkraba a Lukáše Váchu.

Hned první vážnější akce utkání skončila gólem. Ve 13. minutě postupovala Sparta do útoku, první přihrávka před bránu nebyla přesná a útočník byl zahnán do rohu hřiště, odkud přišel centr zpět do vápna, ani ten ale nebyl příliš povedený a obrana ho dokázala odvrátit mimo vápno. Zde se ale míče chopil Lukáš Vácha a přesnou ranou k tyči poslal domácí do vedení.

Další velkou příležitost měli domácí ve 30. minutě, kdy se do zakončení ve vápně dostal Jakub Sláma, jeho střela nicméně branku sešívaných těsně minula. Na druhé straně se za centrem z levé strany tlačil Farid Nabiyev, u míče byl ale na přední tyči o malou chvíli dříve obránce domácích.

Vyrovnání se sešívaní dočkali v 38. minutě. Libor Drozda našel na pravé straně rozeběhnutého Jana Havránka, který přešel přes obránce a prošel do vápna, následně předložil míč před branku na Marka Alvira, který uklidil míč do sítě - 1:1!

Slavia za čtyři minuty zvrátila skóre zápasu na svou stranu. Marko Alvir dlouhou přihrávkou našel za obranou Farida Nabiyeva, který postupoval sám na brankáře. Svou akci zakončil přesnou střelou k tyči! Juniorka Slavie tak po prvním poločase vedla v derby 2:1.

Hned v úvodu druhého poločasu mohli červenobílí odskočit na rozdíl dvou branek. Do úniku se dostal Farid Naybiyev, jeho zakončení ale skončilo mimo tři tyče. V 65. minutě měla Slavia další šanci, tentokrát po pěkné akci Marka Alvira a úniku střídajícího Alexe Bárty zakončoval z malého vápna Jiří Janoušek, jeho střelu ale Pecháček vyrazil.

Domácí se sice snažili o vyrovnání, do šancí se ale příliš nedostávali. Jednu z nich měl v 83. minutě Abdelkader, své zakončení ale nasměroval pouze do prostoru, kde byl připraven Luka Radotić. Na druhé straně však mohli opět udeřit sešívaní. Do samostatného úniku se dostal Jiří Janoušek, tváří v tvář brankáři ale Pecháčka nepřekonal.

V 86. minutě přihrával před odkrytou branku Alex Bárta, na jeho centr jen těsně nedosáhl jeden z útočících hráčů Slavie. V závěru zápasu měl ještě na druhé straně možnost Martin Hašek, pálil ale vysoko nad. V sešívaném dresu pak měl příležitost Farid Nabiyev, tentokrát Pecháček vytěsnil míč na roh.

Juniorka Slavie tak zvítězila v derby 2:1! Po základní části Juniorské ligy je Slavia na devátém místě tabulky a bude tak hrát spodní část nadstavbové části Juniorské ligy.

Vítězné derby hodnotil trenér juniorky Martin Hyský: „Pro nás to je fantastické vítězství. Odehráli jsme výborný zápas, pro kluky to byla skvělá zkušenost. Sparta měla zkušené mužstvo, hráli za ně čtyři ligoví hráči. My jsme si po zápase řekli, že to pro nás byla taková malá Sevilla. Jeli jsme k zápasu s pokorou. Věděli jsem, že to bude hodně těžké. Velká gratulace všem. Z naší strany tam bylo tam všechno, odmakaný zápas, kluci do zápasu dali srdíčko, udrželi jsme taktiku, byly tam výborné individuální výkony. Samozřejmě při nás stálo také trochu štěstí. Celé mužstvo si ale zaslouží velkou pochvalu,“ potěšil trenéra Martina Hyského výkon v juniorském derby.

Juniorka měla několik absencí: „Náš kádr je úzký, máme šestnáct hráčů do pole. Tři hráče máme zraněné dlouhodobě, před zápasem nám ještě vypadl Martin Vaněk, chybějí nám ještě dva reprezentanti, kteří odjeli na reprezentační sraz U19. Z šestnácti hráčů je to rázem deset. Musím poděkovat i klukům z U19 a U17, kteří nám přišli pomoci. Samozřejmě patří velké díky také trenérům dorostu, že nám dali hráče k dispozici. Určitě to pro ně byla také velká zkušenost a zážitek. Alex Bárta a Adam Vlasák do utkání vstoupili výborně. Šanci dostal v závěru také David Štětka, který je ročník narození 2002. Museli jsme se s tím poprat. Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Kluci ale ukázali, že se dá hrát s každým. Je důležité, aby každý byl na zápas připraven na sto procent,“ popsal trenér Martin Hyský, jak se juniorka vyrovnala s absencemi.