V souboji o Ligu mistrů porážka s Ferencvárosem | SK Slavia Praha

V souboji o Ligu mistrů porážka s Ferencvárosem

(1:0)
3. Předkolo , 4. 8. 2021, Groupama Arena
Ferencvárosi TC (Maďarsko) - SK Slavia Praha
Branky: <p>0</p>
Slávisté v prvním zápase 3. kola kvalifikace Ligy mistrů podlehli maďarskému mistru Ferencvárosi 0:2. Odveta je na programu v úterý v Edenu.

Utkání v Budapešti rozhodla vlastní branka Tarase Kačaraby ze závěru první půle a proměněný pokutový kop Kharatina z 50. minuty.

Sešívaní na maďarského hegemona narazili po 35 letech, 18. července 1986 v rámci Intertoto Cupu zvítězili na jeho hřišti 1:0. Posledních patnáct minut tehdy odehrál i Pavel Řehák, současný asistent Jindřicha Trpišovského.

Slávisté navlékli poprvé v sezoně novou sadu světlemodrých dresů, v základní sestavě nastoupili i reprezentanti Lukáš Masopust, Tomáš Holeš a Petr Ševčík. Na hrot útoku se postavil uzdravený Jan Kuchta. Stoperskou dvojici utvořili stejně jako v posledním ligovém kole Taras Kačaraba a David Zima.

Do první šance se ve vyprodané Groupama Areně dostali svěřenci Jindřicha Trpišovského, Jan Kuchta posunul míč na nabíhající Alexandera Baha, jeho střela z úhlu pravačkou mířila vedle. Kapitán Ferencvárose Dibusz mohl zůstat klidný.

Ve 13. minutě si na trávníku poležel po nešetrném zákroku jednoho z domácích hráčů otřesený Nicolae Stanciu, po krátkém ošetření ale rumunský reprezentační záložník mohl pokračovat ve hře. Totožný incident potkal o chvíli později i Petra Ševčíka.

Ve 20. minutě byl před pokutovým územím sražen Jan Kuchta, exekuce volného přímého kopu se chopil Nicolae Stanciu. Jeho střelu ukryl Dibusz do rukavic. Nejlepší střelec uplynulého ročníku FORTUNA:LIGY o chvíli později v samostatném úniku obelstil dva obránce, na poslední chvíli mu ale balon odkopl Mmaee. V té době už byl na hřišti také Ibrahim Traoré, který vystřídal Petra Ševčíka, reprezentační záložník nemohl ze zdravotních důvodů v utkání pokračovat.

Po půlhodině hry Nicolae Stanciu pronikl z pravé strany až do pokutového území, následně tvrdě vypálil do horní části branky, Dibusz předvedl reflexivní zákrok. Výborná akce rumunského záložníka! Střelu Jana Kuchty pak obětavě zablokovala obrana Ferencvárose. Ve 38. minutě měl Dibusz znovu napilno. Alexander Bah přečetl rozehrávku Ferencvárose, posunul balon na Nicolae Stancia, který pravačkou vyzkoušel pozornost domácího gólmana.

Na druhé straně následně ve velké příležitosti selhal Nguen, který netrefil míč ideálně a ten proskákal kolem pravé tyče branky Ondřeje Koláře. Pokus Lukáše Masopusta ve skluzu skončil těsně vedle. Domácí se dostali do vedení minutu před koncem prvního poločasu. Taras Kačaraba obranným skluzem nasměroval míč na branku Ondřeje Koláře, balon gólmanské opoře Slavie poskočil a skončil za jeho zády – 1:0. Stejným výsledkem první půle, kde byli sešívaní aktivnějším týmem a vyprodukovali šest střeleckých pokusů, skončila.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky nahradil Srdjana Plavšiće Peter Olayinka. Ve 48. minutě rozehráli slávisté rohový kop na krátko, následný centr Nicolae Stancia Dibusz nadvakrát zkrotil. O chvíli později španělský rozhodčí Manzano nařídil pokutový kop po zákroku Tarase Kačaraby. Míč si postavil Kharatin, a přestože Ondřej Kolář vystihl směr střely, inkasoval podruhé – 0:2.

O pár vteřin později mohlo být ještě hůře, Ondřej Kolář ale nohou fantasticky vykopl šanci Nguena. V 53. minutě sáhl Jindřich Trpišovský ke dvojitému střídání, Jan Kuchta přepustil své místo Petaru Musovi, Lukáše Masopusta nahradil Ivan Schranz. Následná rána levačkou Alexandera Baha přeletěla břevno, mezi tři tyče nemířil ve velké příležitosti hlavičkou Peter Olayinka.

V 70. minutě mohl snížit Ivan Schranz, Dibusz proti jeho křižné střele vytáhl výborný zákrok nohou. Rána Nicolae Stancia prosvištěla těsně kolem pravé tyče brankáře Ferencvárose. Kontaktní gól mohli sešívaní vstřelit po velkém závěru v 77. minutě, všechny střelecké pokusy byly zblokovány.

V 89. pozice z nadějné pozice rozehrál volný přímý kop Nicolae Stanciu, obrana ho ale odvrátila. Na Dibusze neprošla ani rána Petera Olayinky.

Výsledkem 0:2 utkání skončilo, sešívaní budou za šest dní v odvetě dohánět dvougólové manko.

Další utkání čeká výběr Jindřicha Trpišovského už v sobotu. Do Edenu přijede v rámci 3. kola FORTUNA:LIGY Olomouc. Sešívaní se tak poprvé od začátku ročníku představí domácímu publiku.