Vítězství ve vršovickém derby zařídil Olayinka | SK Slavia Praha

Vítězství ve vršovickém derby zařídil Olayinka

1:0
(1:0)
22. kolo, 20. 2. 2022, Sinobo Stadium
SK Slavia Praha - Bohemians 1905
Slávisté si ve vršovickém derby proti Bohemians připsali důležité tři body a vrátili se tak opět na první místo FORTUNA:LIGY. O jedinou branku se postaral Peter Olayinka.

Sešívaní přivítali v rámci 22. kola FORTUNA:LIGY na svém stadionu Bohemians a měli před sebou jasný cíl, vrátit se zpět na čelo tabulky. Trenérský tým vymyslel pro vršovické derby hned několik změn v sestavě – do středu zálohy se postavil čerstvě osmnáctiletý Daniel Samek, Srdjan Plavšić se posunul pod hrot a po karetních trestech se vrátili Taras Kačaraba a Oscar Dorley. Druhý jmenovaný zároveň tímto startem dosáhl na jubilejní metu 100 zápasů v nejvyšší české soutěži. Změna se konala i mezi tyčemi, kde se představil po čtyřech měsících Ondřej Kolář, který naposledy odehrál soutěžní utkání na konci října minulého roku v Českých Budějovicích. Na lavičku náhradníků zároveň usedl teprve šestnáctiletý útočník Adam Pudil, člen reprezentačního výběru České republiky U17.

Po dlouhé době s podporou části domácích fanoušků vstoupili slávisté do utkání dle předpokladů jako ten aktivnější celek. Hned ve 4. minutě utekl na středu hřiště hostům Srdjan Plavšić, před vápnem roztáhl doleva na Petera Olayinku, který ihned obratem hledal před brankou Stanislava Tecla, a ten kvůli podezřelému souboji se Skřapkou spadl na zem. Než se stihly ovšem na hřišti zažehnout vášně ohledně případné penalty, utnul je lajnový rozhodčí zvednutým praporkem kvůli ofsajdu, ve kterém byl Peter Olayinka.

Právě nigerijský křídelník měl v 17. minutě na kopačce úvodní gól zápasu, když jej nadýchaným centrem z pravé strany našel na zadní tyči Srdjan Plavšić, Peter Olayinka ovšem v akrobatické pozici branku přestřelil. Domácí stupňovali svůj tlak a další příležitost se jim naskytla ve 30. minutě, konkrétně Petru Ševčíkovi, který využil kousku prostoru a z 25 metrů tvrdou střelou prověřil Valeše, který šel rychle na zem a nepříjemný pokus vyrazil.

První poločas ale naprázdno pro Slavii nakonec k radosti příznivců na tribuně neskončil. Po vytrvalém tlaku si vytvořil na pravé straně ve 43. minutě prostor k centru svoji slabší nohou Alexander Bah. Na ten se karatisticky na hranici malého vápna vyšrouboval Peter Olayinka a nasměroval míč dotykem své pravačky za záda Valeše – 1:0 pro Slavii!

Po přestávce vyběhli slávisté s jednou změnou v sestavě. V kabině zůstal Ivan Schranz, nahradil jej Ibrahim Traoré. Bohužel to nebylo jediné střídání v rychlém sledu, hned po třech minutách hry musel kvůli zranění odstoupit Petr Ševčík, kterého vystřídal Mads Emil Madsen.

Zatímco v první půli tlačili od úvodního hvizdu domácí, jako první se k šanci ve druhé půli dostali hosté. Na zadní tyči si pozapomenutý Puškáč naskočil na přesný centr a vyrovnání zabránil jen Ondřej Kolář fantastickým zákrokem po rychlém přesunutí. V 52. minutě mohl na druhé straně využít zaváhání stoperské dvojice Stanislav Tecl, ke kterému proskákala přihrávka z hloubi pole. Ani nadvakrát ale Valeše překonat nedokázal.

Ačkoliv sešívaní hru kontrolovali, po dobu dalších dvaceti minut byli diváci svědky fáze zápasu bez větších šancí. Během poslední půlhodiny si připsal svůj soutěžní debut ve Slavii také Daniel Fila, na svou úvodní minutku proti Slovácku navázal větší minutáží také Maksym Talovjerov.

Tempo hry diktovali slávisté a vypadalo to, že je jen otázkou času, jestli skončí utkání jednobrankovým rozdílem, nebo jestli slávisté vstřelí ještě nějaký ten gól. Nakonec se jim v 90. minutě podařilo dostat díky Ibrahimu Traorému míč podruhé v utkání do branky, přezkum videorozhodčího ale radost ochozů zvrátil. Neuniknulo mu totiž ofsajdové postavení Daniela Fily, který se na akci podílel.

Nic dalšího už utkání nepřineslo. Vršovické derby skončilo pro Slavii vítězně, a ta se tak vrátila zpět na čelo tabulky FORTUNA:LIGY. Už ve čtvrtek čeká sešívané odveta play off Konferenční ligy proti Fenerbahce, následovat bude 23. kolo na půdě Hradce Králové.