Výhra v derby, vyprodáno! Góly dali Lingr a Schranz | SK Slavia Praha

Výhra v derby, vyprodáno! Góly dali Lingr a Schranz

2:0
(1:0)
24. kolo, 6. 3. 2022, Eden Aréna
SK Slavia Praha - AC Sparta Praha
Slávisté v 302. derby zvítězili v Edenu před 19 370 fanoušky 2:0 a vrátili se do čela tabulky FORTUNA:LIGY. Autorem vítězné trefy z konce prvního poločasu byl Ondřej Lingr, pojistku přidal v nastavení Ivan Schranz.

Trenérský tým udělal v základní sestavě pro 302. derby šest změn oproti poslednímu ligovému zápasu s Hradcem. Po třinácti měsících a dlouhé rekonvalescenci operovaného kolene nastoupil David Hovorka, v brance dostal podruhé na jaře příležitost Ondřej Kolář.

Majitel tří mistrovských titulů se Slavií ještě žádné derby neprohrál. Duel pískal mezinárodní polský rozhodčí Szymon Marciniak, Slavii s kapitánskou páskou vedl Peter Olayinka.

Před startem utkání se slávisté na hrací ploše vyfotili s šekem na 600 tisíc korun na pomoc válkou stižené Ukrajině. Tuto částku mezi sebou vybrali fanoušci, členové Odboru přátel Slavie, třetinou celkové sumy přispěla kabina. Taras Kačaraba a Maksym Talovjerov při ceremoniálu drželi vlajku Ukrajiny.

Sešívaní začali náporem. Hlavička Petera Olayinky minula branku, křižnou střelu Ivana Schranze po přihrávce Yiri Sora zlikvidoval Holec. V 10. minutě zkusil z dálky štěstí opět Olayinka, hostující gólman byl pozorný. První žlutou kartu utkání obdržel za skluz na Sora Krejčí mladší.

Ráně Haraslína zamezil obětavým obranným skluzem David Jurásek. Hlavička Ibrahima Traorého po rohovém kopu letěla nad branku. Tlak domácích podpořený několika standardními situacemi a rohy v gólové ohrožení Holcovy branky nevyústil. Po půlhodině hry gólman hostů lapil hlavičkový pokus Aihama Ousoua. Fantastický zákrok vytáhl Holec i proti gólové hlavičce Yiry Sora, míč po centru Alexandera Baha vytáhl konečky rukavic pravé ruky.

Při dělovce Davida Juráska Holcovi pomohla levá tyč. Ve 41. minutě si vyprodaný Eden poprvé gólově zakřičel. Ondřej Lingr se na hranici malého vápna položil hlavou do centru Alexandra Baha a vstřelil svou jedenáctou branku v probíhajícím ročníku FORTUNA:LIGY – 1:0. Více zásahů mají na svém kontě jen Jurečka a Almási.

Slávisté odešli do kabiny s jednobrankovým náskokem, na branku pražského rivala vyslali pět střel, naopak Ondřej Kolář nemusel zasahovat ani jednou.

Druhá půle začala dalekonosným pokusem Yiry Sora, který zkoušel potrestat vyběhnutí Holce, který byl hluboko ze své branky. Výborný zákrok si následně připsal Ondřej Kolář, když se rychle přesunul proti zakončujícímu Peškovi a zneškodnil jeho ránu ramenem. Úspěšný byl i při závaru před svou brankou po následném rohu.

V 63. minutě hlavičkoval po centru Ivana Schranze z pravé strany hřiště Yira Sor, balon rozvlnil boční síť. O čtyři minuty později se nigerijský záložník probil do další šance, Holec jeho přízemní ránu na zadní tyč zlikvidoval. V 74. minutě sešívaní dvakrát střídali, odpracováno měli Sor s Traorém, na hřiště zamířili Stanislav Tecl s Maksymem Talovjerovem. Tecl se takřka okamžitě po průniku Davida Juráska dostal do slibné příležitosti, Holec ji včasným vyběhnutím zmařil.

Dělovka Petera Olayinky byla zblokována. V 83. minutě bylo utkání kvůli zásahu hasičů v sektoru hostí přerušeno, po delší proluce zápas pokračoval. Rozhodčí nastavili jedenáct minut. Krátce poté zamířil na hřiště Srdjan Plavšić, který nahradil Ondřeje Lingra.

Druhý gól Slavie přidal v nastavení po krásné přihrávce Stanislava Tecla Ivan Schranz. Slovenský univerzál kličkou obelstil vyběhnutého Holce a pohodlně zakončil do prázdné branky – 2:0.

Nic dalšího už se v utkání nestalo, slávisté v 302. derby zvítězili zásluhou gólů Ondřeje Lingra a Ivana Schranze 2:0 a vrátili se na první místo tabulky. S druhou Plzní mají stejný počet 60 bodů, ale lepší vzájemný zápas. Další duel čeká výběr Jindřicha Trpišovského ve čtvrtek, do Edenu přijede k prvnímu utkání osmifinále Evropské konferenční ligy rakouský LASK Linec. Na ligové trávníky se sešívaní vrátí v neděli v Liberci.