1896

Seznam zápasů:
25. 03. 1896Slavia - AC Praha

5 : 0

Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
29. 03. 1896Sparta - Slavia

0:0

Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
05. 04. 1896ČFK Kickers - Slavia

2 : 1

Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
14. 05. 1896Slavia - AC Praha

3 : 0

15. 11. 1896DFC I. - Slavia

4 : 2

Mistrovství Čech
Detaily zápasů:


Slavia - AC Praha 5:0

Datum: 25. 03. 1896, Praha
Druh zápasu: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Heuschneider, Pressler
Průběh: Zápas měl jednostranný průběh, slavisté byli po všech stránkách lepším mužstvem.
Rozhodčí: nadporučík Cífka
Poznámky: Úplně první utkání pražské Slavie v historii. Sestava je pouze pravděpodobná. Objevuje se i výsledek 6:0.

A takto vypadal plakát na již zmíněný turnaj.


Sparta - Slavia 0:0

Datum: 29. 03. 1896, Císařská (Královská) louka
Druh zápasu: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Heuschneider, Pressler
Průběh: První historické derby Slavie se Spartou. Turnaj nesl název „Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících”. Slavia ani Sparta tento turnaj nevyhrály. Hrálo se na hřišti vytyčeném provazem a na skládací branky, které hráči museli po skončení zápasu vrátit majiteli. Žádné čáry na hřišti nebyly, penalta se krokovala, byly pouze praporky v rozích. Brankovou čáru mezi tyčemi v té době také ještě neznali. Zápas řídil dr. Rössler-Ořovský, který jediný v českých zemích vlastnil originál anglických pravidel a který k zápasu přinesl svůj vlastní míč. Než se začalo hrát, rozhodčí zasedl s kapitány obou mužstev Frejou ze Slavie a Rudlem ze Sparty a učinili některé dohody, např. že čas bude měřen hodinkami pomocníka, kterého tehdy dělal npor. Cífka, že při dosažení gólu se musí rozhodčí a oba kapitáni shodnout na tom, zda gólu bylo dosaženo v souladu s pravidly, že na zapískání se musí přestát hrát, nebo že při penaltě musí stát gólman na brankové čáře, která však ještě neexistovala (viz výše). Sudí pak ukázal, jak se háže autové vhazování a vysvětlil svou gestikulaci. Slavia hrála ve svých tradičních červenobílých dresech, Sparta vyběhla na hřiště v černých dresech s bílým „S” na hrudi. Zápas skončil 0:0, i když do slavistické sítě padl jeden gól. Rozhodčí a kapitáni se však nebyli schopni dohodnout, zda platí či nikoliv a protože hráči chtěli hrát dál, nebyl uznán.
Rozhodčí: dr. Rössler-Ořovský
Diváci: 121 platících + mládež do 21 let zdarma
Poznámky: Některé prameny uvádějí, že zápas nebyl dohrán pro hromadnou rvačku na hřišti. V drtivé většině je však psáno, že byl ukončen normálně.


ČFK Kickers - Slavia 2:1 (2:0)

Datum: 05. 04. 1896
Druh zápasu: Národní zápasy mužstev kopaný míč cvičících
Sestava: Semanský - Hlavnička, Strádal - Nedvěd, Benetka, Štěpán - Moučka, Zahrádka, Freja, Hauschneider, Pressler
Průběh: „Útočníci Slavie byli lépe sehraní než útočníci Kickers. Nicméně tito učinili několik výpadů, které skončily dvěma brankami. V druhém poločase Kickers velmi povolili a Slavia mocně tísnila. Dosáhla dvou branek, z nichž však jedna byla offside. Nejlepším mužem Kickers byl brankář Vítězslav Ženíšek, který velmi dobře chránil a chytil i prudce vstřelený dvanáctiyeardový penalty kick, který ho strhl k zemi. Pro tento výkon, protože při pádu k zemi ještě zachránil, byl zdraven neutuchajícím jásotem. Na straně Slavie hrál nejlépe Moučka, outside right, který dobře kličkoval a centroval, jakož i oba backové, kteří se vyznamenali i rychlým během,” napsaly Národní listy.
Rozhodčí: A. Hojer
Konečná tabulka turnaje:

1. Kickers 4
2. Slavia 3.
3. Sparta 3
4. AC Praha 0

Slavia - AC Praha 3:0

Datum: 14. 05. 1896


DFC I. - Slavia 4:2

Datum: 15. 11. 1896
Druh zápasu: Mistrovství Čech
Poznámky: Celé jméno soupeře znělo Deutsch Fussbal Club. Dále se píše, že Slavia z dalších bojů vystoupila, neboť hráče vyhmátli kantoři. Tehdy se tvrdilo, že to mají na svědomí sparťanští hráči. Oba kluby spolu kvůli tomuto incidentu nehrály dlouhých 11 let!