Výhra s Baníkem. Dva góly Chytila i skvělý Schranz | SK Slavia Praha

Výhra s Baníkem. Dva góly Chytila i skvělý Schranz

5:0
(1:0)
N1, 4. 5. 2024, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - FC Baník Ostrava
Slávisti vstoupili do FINÁLE FORTUNA:LIGY suverénním způsobem, před zraky 18 028 diváků porazili v Edenu Baník Ostrava vysoko 5:0. Mojmír Chytil skóroval dvakrát, Václav Jurečka se brankou osamostatnil na čele tabulky střelců. Ivan Schranz ke gólu přidal dvě krásné asistence, soupeř dohrával od 52. minuty o deseti.

Trenérský tým Jindřicha Trpišovského udělal oproti vítěznému zápasu v Hradci jedinou změnu, po drobném zranění se do sestavy vrátil kapitán Jan Bořil. Ve středu pole operoval Petr Ševčík, který v sobotu oslavil jubilejní 30. narozeniny.

Slavia s Baníkem neprohrála posledních čtrnáct vzájemných ligových zápasů, hned desetkrát Ostravu porazila.

Sešívaní zahrozili už v první minutě, z pravé strany hřiště centroval David Douděra, k hlavičce se probil Lukáš Provod, balon prolétl nad břevnem. Z obdobné situace neusměrnil svůj hlavičkový pokus mezi tři tyče Bořil, hezky jej našel Mojmír Chytil. Pro sraženou Provodovu ránu si došel Markovič, stejně tak na druhé straně Jindřich Staněk stáhl ze vzduchu tečovaný Tankův pokus.

Ve 23. minutě Bořil vytloukl blok, z následující situace výběr Jindřicha Trpišovského skóroval. Na zadní tyči dopravil balon do sítě po prodloužení od Schranze Provod, branka nebyla uznána, VAR odhalil ofsajd. Slávisty to dlouho nemrzelo, ve 28. minutě se nadvakrát prosadil Ivan Schranz, jeho dělovku pravačkou Markovič ještě fantasticky vytáhl konečky rukavic, na dorážku z hlavy slovenského reprezentanta už byl krátký - 1:0.

Douděra v zajímavé pozici hlavičkoval vedle, rohový kop Baníku Staněk vyboxoval do bezpečí. Ve 42. minutě měl na hlavě srovnání Rusnák, svou šancí na zadní tyči pohrdl, branku přestřelil. Při jednobrankovém vedení domácích první půle skončila, do druhé nahradil zraněného Provoda Václav Jurečka. V 58. minutě to bylo o dva góly, Mojmír Chytil nádhernou patičkou usměrnil Douděrovu střelu do protipohybu Markoviče – 2:0.

O chvíli později viděl červenou kartu za prošlápnutí Holeše Tanko, stejný hráč byl vyloučen i v posledním vzájemném střetnutí ve Vítkovicích. V 55. minutě se na zadní tyči po patičce Schranze prosadil Václav Jurečka a svým šestnáctým gólem v sezoně se osamostatnil na čele tabulky střelců - 3:0.

O tři minuty později to bylo o čtyři branky, z dalšího skvělého Schranzova pasu profitoval Mojmír Chytil4:0. Reprezentační útočník jedenáct ze svých patnácti letošních ligových gólů vsítil před vlastními fanoušky v Edenu!

Jurečka si pak vylámal zuby na Markovičovi, tváří v tvář jej prostřelil nedokázal. Podobně dopadl i Bořil, střela mu sjela a skončila v náručí gólmana Baníku. V 78. minutě se přesného zásahu dočkal i vystřídavší Matěj Jurásek, když levačkou obstřelil Markoviče. Střeleckou pozici mu připravil Jurečka – 5:0.

Tijani, kterému uvolnil místo autor dvou branek Chytil, přečíslení řešil střelou, obránce Baníku mu do ní lehl. Dvě minuty před koncem předvedl výborný zákrok Staněk, když nepustil za svá záda ránu Šudáka.

Nic dalšího už utkání nenabídlo, slávisti před 18 028 fanoušky porazili Baník rozdílem pěti branek. Další utkání čeká svěřence Jindřicha Trpišovského za týden, Letná uvidí 311. derby.