0:0
(0:0)
N2, 11. 5. 2024, epet ARENA
AC Sparta Praha - SK Slavia Praha
Slávisti v 311. derby remizovali na Letné 0:0, ztráta na první místo činí po 2. kole FORTUNA:LIGA finále dál čtyři body. Jindřich Staněk předvedl v zápase řadu exkluzivních zákroků, sešívaní nevyužili dlouhou početní výhodu po vyloučení Haraslína.

Realizační tým Jindřicha Trpišovského udělal oproti utkání s Baníkem jednu vynucenou změnu, kvůli zdravotním problémům nemohl nastoupit Lukáš Provod, v základní sestavě jej nahradil Matěj Jurásek. Slávisty vedl do boje s kapitánskou páskou Jan Bořil, Petr Ševčík vyběhl do svého 150. soutěžního duelu v červenobílých barvách.

V epet Areně na sebe narazil nejlepší útok soutěže proti nejlepší obraně. Sešívaní na Letné ligový souboj nevyhráli od prosince 2022 (0-2-2), před rokem zde slavili triumf v MOL Cupu, obě derby v základní části letošní sezony skončila dělbou bodů.

Do první šance duelu se dostali domácí, Haraslín hlavičkoval nad branku Jindřicha Staňka. Proti kombinaci Jana Bořila s Mojmírem Chytilem se letenský tým ubránil za cenu rohového kopu. První žlutou kartu zápasu obdržel v 18. minutě Haraslín za faul na Chytila. Proti krásné ráně z pravačky Ivana Schranze zakročil Vindahl, na druhé straně Staněk exkluzivně zlikvidoval samostatný únik Kuchty, který mířil na bližší tyč. S následnou dorážkou mu pomohl Igoh Ogbu.

Brankářská jednička Slavie se po půlhodině hry vytáhla i proti Wiesnerově hlavičce a dalekonosnému projektilu Ryneše, další dva výborné zákroky! Po hlavičkovém souboji s Krejčím musel být ošetřován Chytil, v utkání mohl pokračovat. Ve 34. minutě si Ogbu splnil na výbornou defenzivní povinnosti, když skluzem na poslední chvíli zastavil křižnou přihrávku mířící na volného Kuchtu.

V 35. minutě byl před pokutovým územím sražen Jurásek, slávisti dostali možnost volného přímého kopu. Balon si postavil Jurásek, trefil zeď. Jeho následnou střelu po rohovém kopu schoval Vindahl v náručí. Staněk pak konečky rukavic reflexivně vytáhl Krejčího hlavičku směřující pod břevno. Ve 42. David Douděra halfvolejem těsně minul vzdálenější tyč. Rozhodčím Černým přidané dvě minuty další vzruch nepřinesly, do kabin oba týmy zamířily za bezbrankového stavu.

Do druhého poločasu nenastoupil zraněný Ogbu, jeho místo zaujal David Zima. V 54. minutě měl po sólu Oscara středem hřiště Jurásek na své pravé noze vedoucí branku, Vindahl mu zmenšil střelecký úhel a šanci zlikvidoval. Po hodině hry měl odpracováno Jurásek, vystřídal jej Václav Jurečka. V 63. minutě Haraslín skluzem dohrál Douděru a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Slávisti dohrávali v početní výhodě.

Patnáct minut před koncem Jindřich Trpišovský dvakrát střídal, Zima a Douděra usedli na lavičku, na hřiště vyběhli Lukáš Masopust a Christos Zafeiris. Norský univerzál se okamžitě zapojil do ofenzivy, jeho křižný pas pokutovým územím domácí odvrátili na roh. Hlavička Muhameda Tijaniho, kterému přepustil místo Schranz, prolétla nad břevnem. Po zákroku na Bořila se chvíli nehrálo, kapitán Slavie mohl po ošetření pokračovat. Do zakončení se probíjel po sérii odrazů Zafeiris, Vindahl mu skočil pod nohy. Olatunjiho pokus z halfvoleje v 89. minutě si bezpečně našel Staněk, na druhé straně scházelo Chytilově hlavičce po centru Masopusta pár centimetrů!

Letenský gólman vychytal kanonýra Slavie i o pár vteřin později, jeho ránu levačkou vyškrábl na brankové čáře na roh. Rozhodčí nastavil šest minut, Ševčík z volného přímého kopu posadil míč přesně na hlavu Tijaniho, který ale trefil jen Vindahla. Olatunji v záklonu po rychlém kontru branku přestřelil.

Další šanci už si červenobílí vypracovat nedokázali, 311. derby skončilo remízou 0:0. Další zápas čeká výběr Jindřicha Trpišovského ve středu v Edenu proti Plzni.