2:1
(2:0)
play off, 31. 8. 2023, Arena Lublin
FK Zorja Luhansk - SK Slavia Praha
Po domácí výhře 2:0 nad Zorjou Luhansk sešívaní dokončili postup v polském Lublinu. Po brance Juráska si z dvojutkání odnesli lepší skóre a po dvou letech si opět zahrají základní skupinu Evropské ligy.

Soupeře se dozví v pátek ve 13:00, kdy je ve švýcarském Nyonu na programu los. V základní skupině Evropské ligy se slávisté v éře trenérského týmu Jindřicha Trpišovského představí už potřetí. V sezonách 2018/19 a 2020/21 došli až do čtvrtfinále.

Oproti venkovnímu utkání v Jablonci udělal realizační tým šest změn – po zranění se do sestavy vrátil Oscar, po dvouzápasovém trestu na stoperu nastoupil Igoh Ogbu. Roli pravého křídla plnil David Douděra, jako kapitán vedl sešívané Tomáš Holeš.

Do utkání v lublinské aréně vstoupily oba týmy s opatrností. V 6. minutě Ukrajinci zahrávali přímý kop, který obrana sešívaných odvrátila, následná dorážka zamířila vysoko nad branku Slavie.

V úvodní čtvrthodině slávisté několikrát zahrozili po kombinační hře. Nejprve prošel do vápna soupeře Zafeiris, jeho přihrávku na van Burena však obrana Zorjy odvrátila. O několik minut později norský středopolař nabídl Schranzovi, který vypálil vedle levé tyče domácího brankáře.

Na druhé straně hosté několikrát zahrozili z brejků. Ve 32. minutě vypálil zpoza šestnáctky Alefirenko, jehož střela skončila za zády Ondřeje Koláře – 1:0.

Ve 40. minutě získal míč na středu hřiště Antjuch, který svůj individuální únik dokončil střelou na přední tyč. Sešívaní tak prohrávali o dvě branky – 2:0.

Nic dalšího první poločas nenabídl a sešívaní tak odcházeli do kabin s dvougólovým mankem. Do druhého poločasu udělal realizační tým dvě změny – pro zranění v utkání nepokračovali David Douděra a Igoh Ogbu, nahradili je Matěj Jurásek a Petr Ševčík.

Tři minuty po startu druhé půle nacentroval z pravé strany Christos Zafeiris, hlavičku Ivana Schranze brankář Turbajevskyj akrobaticky vytěsnil. O dvě minuty později prolétla razantní střela Matěje Juráska kolem levé tyče.

V 56. minutě sáhl realizační tým k dalšímu střídání, odpracováno měl Mick van Buren, na jeho místo přišel Václav Jurečka.

Po hodině hry nacentroval do vápna Tomáš Holeš, odražený míč našel Christos Zaferis. Brankáře Turbajevského ale ani nadvakrát nedokázal prostřelit. Obrana Zorjy si poradila i se střelou Juráska o několik vteřin později.

V 73. minutě odešel ze hřiště Ivan Schranz, ofenzivní činnost šel na hřiště podpořit Muhamed Tijani.

Z kraje poslední čtvrthodiny základní hrací doby se k zakončení dostal Vantuch, Ondřej Kolář si nakonec s nebezpečným míčem poradil.

V 80. minutě slávisté popáté vystřídali, Michal Tomič nahradil na levém kraji Lukáše Provoda.

Sedm minut před koncem utkání se k centru z pravé strany dostal Lukáš Masopust. Míč nejprve přeletěl Muhameda Tijaniho, nakonec ale doputoval až k Matěji Juráskovi, který razantní hlavičku nasměroval nechytatelně pod břevno – 2:1!

Utkání více nenabídlo a sešívaní tak navzdory porážce postoupili do skupinové fáze Evropské ligy. Další utkání čeká svěřence Jindřicha Trpišovského v neděli 3. 9. proti Karviné v prostředí domácí Fortuna Areny.