Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

úterý 7. 7. 1931

Remíza s AS Roma v 1. kole Mitropa Cupu

7. července 1931 se hrál zápas 1. kola Středoevropského poháru mezi SK Slavia a AS Roma. Utkání které doprovázela průtrž mračen, skončilo remízou 1:1. Branku domácích vstřelil z pokutového kopu obránce Novák. Sestava: Plánička – Ženíšek, Novák – Vodička, Šimperský, Černický – Junek, Čambal, Svoboda, Puč a Joska. Trenérem byl Josef Sloup Štaplík.

Více
pondělí 7. 7. 1930

Narodil se legendární funkcionář Jiří Vrba

7. července 1930 se narodil Jiří Vrba. Díky němu se z Dynama Praha stala opět SLAVIA. Jiří Vrba byl odchovancem Slavie. Závodně provozoval plavání a vodní pólo. Od svých devatenácti let byl i oddílovým funkcionářem. Později působil v tehdejším hlavním výboru klubu jako zástupce plaveckých sportů (v roce 1949 klubu předsedal fotbalový internacionál Antonín Vodička, souputník Pláničky, Puče a Ženíška). V průběhu let byl zvolen místopředsedou klubu a při sestupu fotbalu z I. ligy v létě 1961 (většina funkcionářů se vzdala svých pozic a z tehdejšího Dynama odešla) se stal mezi zbylými činovníky předsedou.

Jeho největší zásluhou je znovunabytí historického jména Slavia Praha místo vnuceného názvu Dynamo v září 1964. O vytrvalosti tehdejšího předsedy svědčí fakt, že úspěšný a dnes historicky vysoce ceněný čin se povedl až na třetí pokus. Dále využil i nadšení krajanů pro červenobílé barvy ve světě a zorganizoval dnes historicky největší klubový zájezd fotbalistů označovaný jako Cesta kolem světa na sklonku roku 1967.

Předsednická a funkcionářská tečka přišla náhle v roce 1970. Takzvaná prověrková komise hodnotící především postoje činovníků k roku 1968 rozhodla o tom, že do čela klubu nebyl tehdejšími orgány ČSTV jmenován. Kromě předsedy celé Slavie Jiřího Vrby skončil i předseda fotbalu Jiří Vopravil. Jiří Vrba se nadále věnoval svému civilnímu povolání ve Státní bance československé. Do penze nastoupil v osmašedesáti letech jako zaměstnanec GIRO CREDIT Vídeň. V prosinci 1989 byl pověřen obnovením ROTARY CLUBU v naší republice. Ten původní zakládali v roce 1925 prezident Masaryk a ministr zahraničí (a člen SK Slavia) Edvard Beneš. Jiří Vrba aktivně končil svou činnost v pozici zakládajícího prezidenta tohoto klubu v naší republice.

Jiří Vrba zemřel 2. března 2024. Na Chodníku slávy před vstupem do Slavia Museum má svou slávistickou hvězdu.


Více