Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

pátek 19. 7. 1968

Narozeniny slaví člen klubu ligových kanonýrů Pavel Kuka

19. července 1968 se narodil útočník Pavel Kuka. Jeden z nejlepších odchovanců slávistické líhně. V roce 1994 byl vyhlášen Fotbalistou roku, majitel stříbrné medaile z EURA 1996 v Anglii, vítěz Poháru ČMFS se Slavií v sezoně 2001/2002. Člen klubu ligových kanonýrů. V naší lize dal 104 góly, v Bundeslize 50 gólů. Za Slavii 431 zápasů, z toho 225 ligových. V A-týmu sešívaných odehrál v letech 1989 až 1993 a 2000 až 2005 celkem 431 utkání, ve kterých vstřelil 209 branek. V reprezentačním dresu odehrál 87 zápasů a vstřelil 27 branek (i jako hráč Kaiserslauternu, Norimberku a Stuttgartu).

Pavel Kuka už jako šestiletý okusil kouzlo slávistické fotbalové šatny. „Bydleli jsme asi pět set metrů od Slavie, takže to rozhodnutí bylo velice jednoduché. Slavia je moje srdeční záležitost, protože jsme byli takto vychováváni. Doufám, že jsou stejně vychováváni i dnešní mladí hráči,“ zavzpomínal na své začátky Pavel Kuka, který spolu s Čestmírem Vycpálkem patří mezi nejlepší odchovance slávistické líhně.

V klubu svého srdce vydržel a postupoval kategoriemi až do nástupu povinné vojenské služby (hrál ligu v RH Cheb v letech 1987 až 1989). Po návratu z vojny už patřil do ligové šatny a stal se vítaným oživením útoku hned od začátku.

Dorostl v oporu a dočkal se i pozvání do reprezentace. V létě roku 1993 si ho vyhlédl bundesligový I. FC Kaiserslautern a po podzimní sezoně do Německa přesídlil. S historicky významným klubem dokázal vyhrát domácí pohár i ligu (1996 a 1998), v reprezentaci patřil k vicemistrům Evropy 1996 (v základní sestavě).

Druhá část červenobílé kariéry začala vítězstvím Slavie v Poháru ČMFS 2001/2002. Ligový trávník opustil až v roce 2005. Zapsal se do historie nejvyšší soutěže několika rozhodujícími góly v závěrečných bojích o titul a s velkým přehledem vyhrál anketu fanoušků o nejlepšího slávistu století.

Slavia postoupila do semifinále Středoevropského poháru

19. července 1938 hrála Slavia v Miláně odvetné čtvrtfinále Středoevropského poháru s Ambrosianou. Slavie do zápasu nastoupila v sestavě Bokšay – Černý, Daučík – Průcha, Nožíř, Kopecký – Horák, Šimůnek, Bican, Bradáč a Vytlačil. Slavia sice zápas prohrála 1:3, ale vzhledem k domácí výhře 9:0 postoupila do semifinále. Před téměř prázdným hledištěm a za obrovského vedra nastoupil italský mistr s pěti novými hráči v sestavě. Ve 25. minutě přihrál Bican Vytlačilovi, a ten dal první branku zápasu. Více než na hru se teď však slavisté museli soustředit na italské kopačky. Schuber šlapal po Bradáčovi, Bokšay měl po asi nezaviněné srážce s Ferrarim slabý otřes mozku, Černý se Šimůnkem zápas dokulhali. Bradáč byl potom dvacet minut mimo hru, protože mu musela být pěti stehy sešita hlava. Trenérem byl Jan Reichardt.