Historický kalendář

úterý 28.3.1899

Soupeř z kolébky kopané poprvé v Praze

28. března 1899 sehrála Slavia na Letné přátelský zápas s anglickým týmem Oxford University Association Football Club. Šlo o prvního anglického soupeře, se kterým se Slavia utkala. A vůbec o prvního soupeře z kolébky kopané, který do hlavního města zemí Koruny české zavítal. Na pozvání Slavie reagoval Oxford telegramem s tímto textem: „ANO STOP ČTYŘICET LIBER STOP JAMESON.” Soupeři tedy musela Slavia vyplatit startovné ve výši 40 liber šterlinků. 

Na úhradě závratně vysokého startovného se poprvé podíleli i významné tuzemské osobnosti, výrobci, hoteliéři a významní čestní hosté. Pořádajícímu klubu bylo také dovoleno vybírat vstupné. Své neohrazené hřiště musela Slavia opatřit lavicemi a židlemi pro diváky a hosty. Neměla totiž ještě vlastní tribunu. První pořadatelskou službou byla setnina vyslaná samotným policejním ředitelem. Finančně pomohl také ředitel Malostranské záložny, pivovar Prazdroj a Josef Rössler-Ořovský. Hřiště bylo ohraničeno drátem od firmy Roth, fima Gottwald půjčila 200 židlí, veslařský klub Blesk vlajkoslávu, konsul Pistor půjčil anglickou vlajku. 

Zápas byl velkou událostí pro celou Prahu. Čtyři tisíce diváků v ochozech, to byla návštěva nevídaná. Přišli se tehdy podívat například zemský maršálek kníže Lobkowicz nebo pražský arcibiskup hrabě Schönborg, který hosty přivítal v angličtině, primátor Prahy Podlipný ve francouzštině. 

Sestava Slavie: K. Vosátka – Strádal, Stöckel – Pressler, Hrabě, Kindl, Baumruk, Setzer-Bloomer, Havel, Zámsotný a Kryž. 

Slavia sice prohrála, ale za výsledek se nemusela stydět. Angličané měli výkop a slavisté se poprvé dotkli míče, až když jej lovili ze své sítě. Druhá branka přišla po pěti minutách, a i když se slávisté vyprovokovali k tuhému odporu, padla do poločasu i třetí. Slavia se ve druhém poločasu soustředila hlavně na defenzivu, ale přesto se jí několikrát podařilo proniknout až k anglické brance. V závěru se Slavia ještě dostala k několika útokům, ale všechny střely pochytal brankář Oxfordu. Čistý zisk z utkání činil 20 zlatých.