3:1
(2:1)
15. kolo, 16. 1. 2021, Sinobo Stadium
SK Slavia Praha - SK Sigma Olomouc
Sešívaní vstoupili do roku 2021 vítězně. Olomouc porazili v rámci 15. kola FORTUNA:LIGY po obratu 3:1.

Tři body do tabulky a udržení ligové neporazitelnosti zajistili proměněnou penaltou Ondřej Kúdela a dvěma góly Jan Kuchta. Svěřenci Jindřicha Trpišovského přitom po čtvrt hodině hry ztráceli 0:1.

Čtyři žluté karty z podzimní části nepustily do utkání Lukáše Masopusta, kterého na pravém kraji obrany nahradil Alexander Bah. Dánský reprezentant nastoupil ke svému prvnímu zápasu v české nejvyšší soutěži s číslem pět. Stejné číslo nosil v sešívaném před odchodem do West Hamu Vladimír Coufal.

Druhá zimní posila, stoper Taras Kačaraba, který přišel z Liberce, byla připravena na lavičce náhradníků.

V mrazivém sobotním večeru, kdy teplota klesla k minus pěti stupňům Celsia, si první příležitost vypracovali sešívaní. Ve 4. minutě po signálu ze standardní situace pálil Lukáš Provod vedle, balon mu přiťukl Nicolae Stanciu.

Mezi tři tyče zamířila o chvilku později rána kapitána Jana Bořila, olomoucký brankář Mandous s ní ale neměl větší problém. V 15. minutě se hosté dostali v Edenu do vedení, samostatný únik proměnil po nedorozumění obrany Radim Breite - 0:1.

Sešívaní odpověděli bleskově. Jana Kuchtu srazil v 17. minutě ve vápně Greššák a rozhodčí Ondřej Berka odpískal pokutový kop. Své rozhodnutí si následně chvíli ověřoval u videa, které mu dalo za pravdu. Míč si postavil Ondřej Kúdela a nekompromisní ranou k pravé tyči srovnal, Mandous skákal na opačnou stranu - 1:1.

Ve 35. minutě zakroutil balon do branky z přímého kopu Houska, Ondřej Kolář byl ale pozorný. Hrdinou dalších okamžiků se stal Jan Kuchta. Ve 37. minutě nejprve inkasoval první žlutou kartu v zápase, o dvě minuty později si už stavěl míč k penaltě. Druhému pokutovému kopu předcházel faul Housky na Jakuba Hromadu, který se v základní sestavě objevil poprvé od 5. května 2018.

Kuchtovu ránu k levé tyči Mandous vyrazil před sebe, na dorážku útočníka Slavie už byl krátký - 2:1.

Stejným výsledkem první půle skončila. Slávisté ovládli kromě skóre, když ze tří střel na branku skórovali dvakrát, i statistiku držení míče - 62% ku 38%.

Po změně stran se povedeným samostatným únikem středem hřiště prezentoval Nico Stanciu, přihrávku na Jana Kuchtu ale zblokovala hostující obrana. Následný rohový kop v šanci nevyústil. V 60. minutě v defenzivě výborně zahrál Jan Bořil, když před číhajícím Hálou uklidil na roh nebezpečný centr.

O 60 vteřin později se sešívaní radovali potřetí. Abdallah Sima nacentroval na hlavu Jakuba Hromady, který míč nasměroval před branku. Do vzduchu se zavěsil Jan Kuchta, nadvakrát překonal Mandouse a zaznamenal svou druhou trefu v utkání – 3:1.

Svěřenci Jindřicha Trpišovského byli na vlně, aktivní Nicolae Stanciu z dálky vyzkoušel pozornost Mandouse. Olomouc si ve snaze zdramatizovat zápas vytvořila několik závarů, obrana sešívaných ale všechny situace zvládla vyřešit. Skvěle si počínali oba stopeři David Hovorka a Ondřej Kúdela.

V 80. minutě sáhl Jindřich Trpišovský k dvojitému střídání, hrdinu zápasu Jana Kuchtu, který stejně jako proti Opavě prožil dvougólový večer, nahradil Petar Musa. Navrátilec z Českých Budějovic Mick van Buren vystřídal Oscara Dorleyho. O chvíli později zkrácený roh zakroutil mezi tři tyče Nico Stanciu, gólman Mandous vyškrábl míč na roh.

Ve zbytku utkání slávisté žádné komplikace nepřipustili a ve čtrnáctém utkání sezony zaznamenali dvanáctou výhru. První minuty v sešívaném odehrál Michal Beran, který v závěru vystřídal Jakuba Hromadu. Slávisté porazili Olomouc 3:1 a na druhý Jablonec mají náskok šesti bodů a zápas k dobru.

Další domácí střetnutí odehrají už v úterý 19. ledna, kdy v rámci 3. kola MOL Cupu přivítají pražskou Duklu.