Góly na poslední chvíli: Slávisty rozjásal František Veselý | SK Slavia Praha
Více

Góly na poslední chvíli: Slávisty rozjásal František Veselý

Slavia porazila senzačně Slovan Bratislava! Červenobílým zařídil výhru na poslední chvíli legendární František Veselý.

V neděli 12. září 1965 se zrodila ligová senzace. Slavia vyhrála nad Slovanem Bratislava na Tehelném poli 1:0.

Červenobílí – stále ještě v pozici nováčka – jeli k zápasu šestého kola do Bratislavy, kde je čekal jasný favorit Slovan. Spartě, v roli obhájce titulu, dal hned na úvod pět gólů a doma jen vyhrával. Teď navíc jejich kapitán (i kapitán reprezentace) stoper Ján Popluhár slavil třicátiny. Kapitán Slavie Jiří Hildebrandt později prohlásil, že „ty úvodní proslovy a dekorace trvaly snad tak dlouho jako přestávka o poločase.“

Sestava Slavie byla ustálená, trenér František Ipser poslal na hřiště tyto hráče: Ledecký – Lála, Hildebrandt, Smolík – Beran, Nepomucký – Veselý, Kadraba, Šindelář, Píša, Uldrych.

„Celý zápas se hrál na naší půlce,“ vzpomínal kapitán Jiří Hildebrandt. Zadní řady byly přetížené, na rohy vyhrál Slovan 10:2! Ale brankář Ledecký se skutečně překonával a obránci často „hasili“ na poslední chvíli. Až do poslední minuty byl stav bezbrankový 0:0.

„Veselý Slovan potopil!“ hlásal bratislavský zpravodaj slovenského deníku Šport Stano Kšiňan. A co se tehdy vůbec na trávníku odehrálo? Běžela poslední minuta. Karel Nepomucký držel míč na svých kopačkách a nepospíchal. Předpokládal, že sudí zápas o nějakou minutku „nastaví“. V jedné chvíli poslal míč nečekaně za záda obránců Slovanu na útočnou půlku Slavie. Jako blesk se tam zjevil Franta Veselý a pádil s míčem k brance soupeře. Reprezentační brankář Vencel vyběhl až před pokutové území s úmyslem Veselého zastavit faulem a vynutit si tak trestný kop. Jenže… František Veselý ho ve velké rychlosti oběhl a minul „velkým obloukem“ tak, aby faulován být nemohl. A měl před sebou odkrytou branku. Slávistické křídlo se nemýlilo. Slavia vyhrála senzačně 1:0!

Legendární komentátor Josef Laufer tehdy prohlásil památnou větu, kterou citovali i další zástupci tisku: „Slavia vede ligu po neuvěřitelných 17 letech!“ A právě tento zápas slávistům velice pomohl. Do konce podzimu už sešívaní hořkost porážky nepoznali.

Další díl: Vítězství zachránil František Cipro!

Aktuálně

Staněk nahradil na soupisce pro UEL zraněného Koláře

4. 3. 2024
Slávistickou soupisku pro Evropskou ligu doplnil brankář Jindřich Staněk, který na soupisce nahradil zraněného Ondřeje Koláře.

Šachy a výborná obrana. Mojmír? Neskutečný výkon

3. 3. 2024
Trenér Jindřich Trpišovský mluvil po bezbrankové remíze na Letné o změnách v rozestavení i sestavě, debutu Jindřicha Staňka, výkonech Tomáše Vlčka a Mojmíra Chytila, remíze i situaci v tabulce.

Hned ten vůbec největší zápas! Nebál jsem se

3. 3. 2024
Jindřich Staněk při své soutěžní premiéře v dresu Slavie vychytal čisté konto v 310. derby a po zápase souboj s odvěkým rivalem hodnotil na tiskové konferenci.

Další články