O náborech, projektu SlaviaTalent i zapojení dívek | SK Slavia Praha
Více

O náborech, projektu SlaviaTalent i zapojení dívek

Šéftrenér přípravkových kategorií Kryštof Herold hodnotí podzimní část sezony 2022/2023. Hovoří o spolupráci s partnerskými kluby a o jejím prohlubování, ale také o rozvoji a posouvání hráčů napříč kategoriemi.

Jak se dařilo plnit stanovené cíle?
„U přípravek jsou rozdílné cíle u těch nejmenších a jiné to pak samozřejmě je u těch starších týmů U9 a U10. Ale celkový cíl pro všechny děti od pěti let, kdy začínají, až do deseti, kdy opouští kategorie přípravek, je, aby je fotbal bavil, je to trávení volného času. V akademii starší přípravka tráví hodně času, mají už tréninky třikrát týdně a do toho víkendové akce. Ti mladší mají pak dva tréninky a také akci o víkendu. Primárně chceme, aby chodili na tréninky rádi a tréninky je bavily. To začíná u školičky a pokračuje až do U10. To je jeden z hlavních cílů přípravky, který je pro všechny kategorie stejný. Ten se nám s trenéry daří plnit. Pak jsou další cíle pro jednotlivé kategorie. U starších kategorií se už pracuje s detaily, chceme je co nejvíc rozvíjet. Už se bavíme o fotbalové výchově a rozvoji hráčů. Začínáme s tím na začátku U8, kdy přichází vyzrálost dětí, které jdou do školy. Už to začíná být více fotbalové, ale je v tom pořád hodně všestrannosti.“

Na podzim proběhly nábory. Panovala s průběhem spokojenost?
„Dětí přišlo opravdu hodně, z toho jsme měli velkou radost. Bylo to opět více než v minulých letech. Co se týká mladších kategorií, jako je školička nebo U6, tam jsme do akademie přijali poměrně hodně dětí, bylo to kolem 70-80 procent těch, které na nábor dorazily. Děti vždy vybíráme především na základě pohybových předpokladů a že jsme viděli, že děti trénink baví a zvládnou hodinu organizovaného pohybu dvakrát v týdnu. Ve starších kategoriích také přišlo spoustu šikovných dětí. Do naší akademie se nám povedlo zapracovat tak 6-7 nových hráčů. Zbytku jsme doporučili naše partnerské kluby. Na náborech byli trenéři partnerských klubů přítomni a přímo některé hráče oslovovali. I od nich byla super zpětná vazba, protože tím získali šikovné děti. Jsme s partnerskými kluby hodně propojení. Budeme se s nimi snažit propojit ještě více. I děti, které šly do těchto klubů, se budou s našimi trenéry nadále potkávat. Mohou se pak zapojit do tréninků nebo zápasů u nás. V partnerských klubech pak mají větší šanci dostat se zpět do naší akademie.“

Kolik hráčů bylo potřeba přijmout do starších kategorií?
„My jsme tyto kategorie doplnit nepotřebovali. Pořád hledáme nejtalentovanější děti. Náš úkol je vybrat ty nejlepší a dovézt je k nám. Nábor je jedna z cest. Ideální by pro nás bylo v přípravce přivést ty nejlepší hráče v kategorii U8 – U10 a s těmi pracovat. V mladších kategoriích je ale ještě hodně těžké přesně označit talent.“

Jak pokračuje spolupráce v rámci projektu Partnerských klubů?
„Snažíme se čím dál více spolupracovat s partnerskými kluby a spolupráci prohlubovat. Máme šest hlavních pražských klubů, k tomu ještě Neratovice a Psáry, kde je spolupráce nejintenzivnější. S týmy, které se přihlásily, proběhly turnaje partnerských klubů. Byla to skvělá akce, která se velmi vydařila. Stále také běží projekt SlaviaTalent, kdy nejšikovnější děti z partnerských klubů mají možnost jednou v měsíci trénovat v naší akademii pod vedením našich trenérů.“

Jak SlaviaTalent probíhá?
„Probíhá to tak, že týmy pošlou třeba dva nejšikovnější hráče a my pro ně přichystáme ukázkový trénink pod naším vedením. Občas mezi hráče z partnerských klubů zařadíme i hráče z naší akademie. Je to opravdu úspěšný projekt a od partnerských klubů je to velmi dobře hodnocen.“

Co další společné akce?
„Snažili jsme navázat na projekt, který se rozjel už loni, to je projekt školiček. Školičky fungují už od začátku spolupráce s partnerskými kluby, ale trochu jsme ten koncept pozměnili. S partnerskými kluby hrajeme také často zápasy. Je to podle jejich výkonnosti, snažíme se s nimi potkat i mimo turnaje. Dařila se nám také výměna hráčů. Některé hráče jsme do klubů poslali, jiní k nám naopak přišli. Z přestupů mezi námi a partnerskými kluby mám radost. Spolupráce funguje.“

Máte naplánované do roku 2023 nějaké nové projekty?
„Od ledna rozjíždíme projekt trenérů do partnerských klubů. Idea je, že naše realizační týmy jednou až dvakrát v měsíci přijedou do partnerského klubu a budou mít ukázkové tréninky. Pobaví se s trenéry nebo třeba i s rodiči, předají si zkušenosti a vědomosti, jak směrem od nás k nim, tak samozřejmě také opačným směrem. Trenéři budou do klubu dojíždět vždy čtvrt roku, pak se zase vymění, aby trenéři poznali prostředí a také hráče. Můžeme si tak ještě lépe vytipovat hráče, ale i my pak můžeme lépe poslat hráče naopak a budeme vědět, že o něj bude dobře postaráno. Toto prohloubení se bude týkat jen šesti pražských klubů. Je možné, že další kluby přibydou postupně časem. Chceme se tím dostat k ještě větší propojenosti.“

Jak se dařilo našim přípravkám na hřišti proti zahraničním týmům?
„Když se naše nejstarší přípravka dostal do mezinárodní konfrontace, tak se v základních věcech, jako je práce s míčem, herní odvaha a pohybové nadání dětí, rozhodně neztrácíme. Myslím si, že jsme srovnatelní a někdy i lepší než zahraniční týmy. I tak máme nadále na čem tvrdě pracovat.“

Týmy přípravek se od podzimu také více doplňují z holčičích přípravek. Jak to funguje?
„Přemýšleli jsme nad skladbou přípravkových soutěží, jak to pro nás, ale i pro soupeře dává smysl. Bohužel, myšleno ve smyslu úrovně konfrontace pro naše hráče, jsme v nejstarší kategorii vyhrávali hodně velkým rozdílem, nebyl to pro nás příliš přínosné. Začali jsme do týmů více zapojovat dívky, naše týmy jsme hodně namíchali a hráče posouvali. Hrajeme teď i proti o dva roky starším, ještě navíc napůl s děvčaty, která to zvládala opravdu dobře. Neřešíme výsledky, ale hlavně výkonnost. Tu holky zvládají dobře, jsou s kluky srovnatelné. Pro naše kluky je to fajn, protože když se namíchají s holkami, tak jsou pak v jiné situaci, musí je více podporovat a být výraznější. Propojení s holkami ve starší přípravce funguje dobře. U těch mladších to jsou spíše jednotky hráček.“

Co se v roce 2022 nejvíce povedlo?
„Opravdu moc se nám daří vzájemná propojenost ročníků. Trenéři to nevnímají tak, že jeden ročník je jejich, ale bereme se jako jeden velký přípravkový tým. Podle výkonnosti, fyzické a mentální vyspělosti se hráči hýbou napříč kategoriemi. Dříve to úplně zvykem nebylo. Nyní je častější, že mladší kluci hrají za starší ročník. Podařilo se nám propojit také týmy U10 a U11 s přesahem do žáků. Cílem je, aby se hráči maximálně rozvíjeli, mohou tak třeba dostat jiné podněty, budou v jiném prostředí. Z toho mám velkou radost, že se to daří, budeme se snažit ještě více hráče posunout.“

A co trenéři, jak jste s nimi spokojen?
„Trenéři se hodně snaží pracovat s detailem. Celkově mám z trenérů velkou radost. Odvádí to, co po nich chceme. Za každého mohu dát ruku do ohně. Realizační týmy fungují skvěle. U starších týmů se při tréninku skvěle pracuje s detailem, herní odvahou hráčů i individuálním rozvojem jednotlivců. Je tam vše, co by tam mělo být. U těch menších je zase spousta zábavy a hodně herního prostředí, všeobecný pohyb. Nastavení našich trenérů je skvělé, jsou hodně pozitivní, jde jim hlavně o naše hráče. Snaží se s nimi maximálně pracovat a rozvíjet je nejen fotbalově, ale také lidsky. Je to velmi důležité, když máme vybrané ty nejtalentovanější děti. Jde také hodně o jejich lidský rozvoj.“

Aktuálně

Zlato, stříbro i bronz. Slavia získala tři České ceny za PR

21. 6. 2024
Devatenáctý ročník prestižní oborové soutěže LEMUR – Česká cena za PR přinesl velký úspěch i pro naše klubové barvy. Za komunikační projekt „Nejlepší vlastňák aneb přátelák, který obletěl svět“ získala Slavia bronz, stříbro a také zlato v jedné z hlavních kategorií.

Sezona U19: stříbro na CEE Cupu i střelec Pikolon

20. 6. 2024
Náročný ročník 2023/24 má za sebou nejstarší dorostenecká kategorie U19. V přípravě přišlo stříbro a povedený CEE Cup. Vstup do ligového ročníku se však sešívaným nepovedl. Postupný herní progres vyústil v konečné čtvrté místo. Nejlepším střelcem týmu byl čtrnáctigólový Pikolon.

U19 a Al Abtal. Skalpy TOP klubů a komentář šéftrenéra

20. 6. 2024
Slávistický výběr do devatenácti let absolvoval uplynulou sezonu střetnutí se špičkou evropského fotbalu v rámci projektu Al Abtal. Slávisti porazili mimo jiné Juventus a Sporting Portugal. Do utkání nastupovali sešívaní v různých týmových složeních a pod jinými realizačními týmy.

Další články