Přijďte na fotbal a darujte život | SK Slavia Praha
Více

Přijďte na fotbal a darujte život

Před sobotním zápasem proti Brnu se můžete zapojit do registru dárců kostní dřeně. Stačí přijít ke stánku v koridoru u vstupu č. 2 a nechat si odebrat vzorek slin. Darování kostní dřeně je bezbolestné a můžete zachránit život někomu jinému.

Slavia v rámci Mezinárodního dne boje proti rakovině umožní fanouškům Slavie, aby se zapojili do Českého registru dárců krvetvorných buněk přímo v prostoru Fortuna Arény. Nalevo od vstupu č. 2 v koridoru bude před sobotním zápasem proti Brnu od 16:30 do 18 hodin umístěn stánek Českého registru dárců krvetvorných buněk, u kterého bude možné se přihlásit do registru darujzivot.cz. Vstupní vyšetření je naprosto bezbolestné a probíhá odběrem slin ze sliznice ústní dutiny. V případě, že by se našel příjemce, který bude potřebovat vaši pomoc, odběr dnes probíhá nejčastěji pomocí separátoru (tedy stejně jako když například darujete krevní destičky nebo plazmu, jedná se bezbolestnou proceduru).

Víte, že:

 • až jedna třetina příjemců kostní dřeně jsou děti
 • od roku 1989 bylo ve FN v Motole provedeno 600 transplantací s použitím zdravého dárce
 • v posledních 15 letech tvoří nepříbuzní dárci z registrů více než 80 %
 • celosvětově je registrováno už téměř 40 miliónů dárců
 • členy registru dárců kostní dřeně jsou i Stanislav Tecl a Lukáš Provod


Co je potřeba splnit pro vstup do registru?

 • věk do 41. narozenin
 • výborný zdravotní stav
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • hmotnost více než 50 kg
 • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Překážkou vstupu jsou např.:

 • alergie, která vyžaduje trvalou léčbu, astma, celiakie, cukrovka, prodělaná onkologická léčba, epilepsie, závažná migréna, roztroušená skleróza, chronická neuroborelióza, vysoký krevní tlak, prodělaná trombóza, onemocnění štítné žlázy , prodělaná infekční žloutenka typu B nebo C, psoriáza (lupénka), psychiatrická onemocnění.
 • dočasně není možné darovat kostní dřeň během těhotenství, jeden rok po porodu, během kojení a půl roku po ukončení kojení

Kompletní výčet kontraindikací najdete zde.

Jakékoli případné otázky stran vstupu do registru nebo procesu odběru kostní dřeně s vámi probere koordinátorka přímo na místě. Na místě také vyplníte dotazník.

Pokud se rozhodnete pro odběr slin, je důležité 30 minut před ním nekouřit, nepít, nejíst a vyvarovat se kontaktu s jinou osobou, při které dochází k výměně slin s jinou osobou.


Aktuálně

Ženy v derby s DONOREM na dresu

24. 3. 2023
Slávistické ženy vyhlíží nedělní derby. Do utkání proti odvěkému rivalovi nastoupí ve speciálních dresech na podporu spolku DONOR a nově také jako členky Asociace společenské odpovědnosti.

Etický kodex: Rozvíjíme hodnoty zakladatelů Slavie

24. 3. 2023
Slavia se v letošním roce hodlá ještě mnohem více soustředit na prohlubování své společenské odpovědnosti. V rámci nové strategie zveřejňuje klub znění svého etického kodexu, ve kterém se hráči i zaměstnanci zavazují hrát a chovat se v duchu zásady fair play.

Šéftrenér o změně v přípravkách: Být blíž více dětem

24. 3. 2023
Šéftrenér přípravek Kryštof Herold se rozpovídal o novém směru, kterým se vydávají přípravky akademie SK Slavia Praha.

Další články