Přijďte na fotbal a darujte život | SK Slavia Praha
Více

Přijďte na fotbal a darujte život

Před sobotním zápasem proti Brnu se můžete zapojit do registru dárců kostní dřeně. Stačí přijít ke stánku v koridoru u vstupu č. 2 a nechat si odebrat vzorek slin. Darování kostní dřeně je bezbolestné a můžete zachránit život někomu jinému.

Slavia v rámci Mezinárodního dne boje proti rakovině umožní fanouškům Slavie, aby se zapojili do Českého registru dárců krvetvorných buněk přímo v prostoru Fortuna Arény. Nalevo od vstupu č. 2 v koridoru bude před sobotním zápasem proti Brnu od 16:30 do 18 hodin umístěn stánek Českého registru dárců krvetvorných buněk, u kterého bude možné se přihlásit do registru darujzivot.cz. Vstupní vyšetření je naprosto bezbolestné a probíhá odběrem slin ze sliznice ústní dutiny. V případě, že by se našel příjemce, který bude potřebovat vaši pomoc, odběr dnes probíhá nejčastěji pomocí separátoru (tedy stejně jako když například darujete krevní destičky nebo plazmu, jedná se bezbolestnou proceduru).

Víte, že:

 • až jedna třetina příjemců kostní dřeně jsou děti
 • od roku 1989 bylo ve FN v Motole provedeno 600 transplantací s použitím zdravého dárce
 • v posledních 15 letech tvoří nepříbuzní dárci z registrů více než 80 %
 • celosvětově je registrováno už téměř 40 miliónů dárců
 • členy registru dárců kostní dřeně jsou i Stanislav Tecl a Lukáš Provod


Co je potřeba splnit pro vstup do registru?

 • věk do 41. narozenin
 • výborný zdravotní stav
 • bez trvalé medikace a léčby (výjimkou je antikoncepce)
 • hmotnost více než 50 kg
 • veřejné zdravotní pojištění platné v ČR

Překážkou vstupu jsou např.:

 • alergie, která vyžaduje trvalou léčbu, astma, celiakie, cukrovka, prodělaná onkologická léčba, epilepsie, závažná migréna, roztroušená skleróza, chronická neuroborelióza, vysoký krevní tlak, prodělaná trombóza, onemocnění štítné žlázy , prodělaná infekční žloutenka typu B nebo C, psoriáza (lupénka), psychiatrická onemocnění.
 • dočasně není možné darovat kostní dřeň během těhotenství, jeden rok po porodu, během kojení a půl roku po ukončení kojení

Kompletní výčet kontraindikací najdete zde.

Jakékoli případné otázky stran vstupu do registru nebo procesu odběru kostní dřeně s vámi probere koordinátorka přímo na místě. Na místě také vyplníte dotazník.

Pokud se rozhodnete pro odběr slin, je důležité 30 minut před ním nekouřit, nepít, nejíst a vyvarovat se kontaktu s jinou osobou, při které dochází k výměně slin s jinou osobou.


Aktuálně

Společně jsme uklidili okolí Edenu

22. 4. 2024
Dnešní datum, tedy 22. dubna, připadá každoročně na Den Země, při kterém si celý svět připomíná, jak důležité je starat se o životní prostředí a svět kolem nás. Ve Slavii tento přístup sdílíme nejen v měsíci dubnu, ve kterém věnujeme pozornost projektům z environmentální oblasti, ale po celý rok.

Výhra s Libercem na úvod nadstavby

22. 4. 2024
Fotbalistky Slavie zvládly otočit nepříznivý průběh zápasu a v úvodním utkání nadstavby porazily na domácí půdě Slovan Liberec 4:2. Střelecky se prosadila Franny Černá, Gabriela Šlajsová, Tereza Krejčiříková a Tereza Szewieczková.

U15 vyhrála Turnaj národů v Ostravě

22. 4. 2024
Žáci v Ostravě nepoznali chuť porážky, a i díky zvládnutým pokutovým kopům se probojovali až do finále. V něm porazili Herthu Berlín. Nejlepším střelcem turnaje se stal se čtyřmi góly Matouš Srb.

Další články