Zápas evropského kalibru. Šéva? Rozdílový hráč | SK Slavia Praha

Zápas evropského kalibru. Šéva? Rozdílový hráč

Jindřich Trpišovský odkoučoval spolu se svým realizačním týmem 300. soutěžní utkání na lavičce Slavie a ozdobil ho důležitou výhrou 3:1 nad Sigmou Olomouc. S novináři probíral průběh zápasu, vyzdvihl výkon navrátilce po zranění Petra Ševčíka, popsal důvody střídání a zmínil se také o vytížení Andrese Dumitresca.

„Máme za sebou skvělý zápas, k jehož kvalitě přispěli všichni jeho účastníci. Ukázali jsme sílu a výborný pohyb, díky němuž jsme dokázali přehrát rovněž velmi dobře hrající Olomouc. Musím vyzdvihnout také rychlý trávník, který byl po celou dobu ve skvělé kondici, a zapomenout nesmím ani na rozhodčího, který nastavil volnější trend. Vzhledem k náročnému programu posledních týdnů si výhry nesmírně cením. Samotný vstup do utkání byl dle mého názoru jeden z nejlepších v sezoně. Podařilo se nám dostat do vedení, tým byl sebevědomý. Soupeř následně kontroval perfektně zahranou standardkou, která nás malinko utlumila. Ztráceli jsme příliš míčů v ofenzivní části, což dostalo Sigmu zpět do zápasu. Naštěstí nám ale pomohl druhý gól, po něm už jsme si zbytek utkání pohlídali. Byl to tvrdý ale férový večer, rozhodla hlavně technická kvalita na naší straně,“ zhodnotil duel na Hané trenér Jindřich Trpišovský.

Téměř po dvou měsících se do základu vrátil Petr Ševčík. Jak jste spokojený s jeho výkonem?
„Netuším, jak to dělá, ale po návratu na hřiště má vždy nejlepší formu (smích). Pokud však hraje anglické týdny, ve druhém utkání je náchylný ke svalovému zranění, čemuž se snažíme předejít. Petr je úplně jiný typ středového záložníka – velmi vyhraný, jako jeden z mála hráčů navíc dokáže určovat tempo hry. Má dar zvolit správná řešení pro danou situaci a hlavně posílá rychlé míče nahoru, což mi u dalších střeďáků trošku chybí, ač mají samozřejmě své vlastní kvality. Petrova výstavba hry je zkrátka plynulá a velmi rychlá v momentě, kdy hledá rozběhnuté hráče. To je jedna z ingrediencí, která nám při jeho absenci chyběla a momentálně je pro nás nenahraditelný. Pokud není na hřišti, ofenzivě chybí rozhodující parametry.“

Motivace navázat na skalp AS Řím musela být obrovská.
„Pomohlo nám hlavně zdejší prostředí, stadion i trávník jsou na české poměry fantastické. Seděl nám i technický soupeř hrající evropský styl fotbalu. Přechod na ligu tedy tentokrát nebyl takový šok, zápas měl vysoké parametry. Mrzí mě, že naši formu zabrzdí reprezentační přestávka, snad se nikdo nezraní a navážeme ve stejném rytmu. Hrajeme v obrovské pohodě, tým je sebevědomý a dokáže se poprat i s nepříjemným tlakem soupeře. Výhodu vidím rovněž v tom, že jsme ve čtvrtek hráli doma a nemuseli jsme tudíž tolik cestovat. Sešel se nám skvělý mix hráčů, kteří si přenesli sebejistotu z Evropy a čtyř nových, kteří přispěli neutuchající energií. Apelovali jsme na to, abychom dali do posledního zápasu před pauzou úplně všechno, čas na odpočinek přijde po něm. Ocenit musím také podporu fanoušků, kterých za námi znovu přijely stovky. Jejich fandění nám velmi pomohlo zápas zvládnout a vyvarovat se výkyvu.“

Byla ve hře i varianta s Mojmírem Chytilem v základní sestavě?
„Nebyla. V utkání s AS Řím ho tak trochu vyšťavil i rozhodčí, který mu v 78. minutě zakázal vystřídat. Nakonec měl křeče do obou lýtek, upřímně si ještě zvyká na vysokou intenzitu a podstupování řady soubojů. Ty totiž berou ještě více sil, než jen samotné běhání. Věděli jsme, že ho využijeme v jednom ze zápasů, v druhém případně na dostřídání. Ve čtvrtek do utkání dal všechno, musím ho za to ohromně pochválit. Hrál na Llorenteho s Mancinim, kteří by mohli vyučovat poziční hru a defenzivu do těla. Mojma ukázal obrovskou kvalitu, neskutečně nám pomohl. Že by hrál od začátku vůbec nebylo ve hře. O poločase proběhla konzultace v momentě, kdy šel dolů Tijani, sám byl ale v takovém stavu, že se na celý poločas necítil. Myslím, že to bylo během posledních patnácti minut vidět. Střídání bylo spíše za odměnu, aby se mohl vrátit na svůj bývalý stadion. Jinak bychom ho do zápasu ani nedávali.“

Připravovali jste se na Filipa Nováka, který se do ligy vrátil zhruba po osmi letech?
„Věděli jsme, že Beneš je po nemoci a pravděpodobně hrát nebude. Filip Novák Sigmě dodal jinou ingredienci, na stoperu pro rozehrávku měli praváka i leváka, hůř se nám naháněli. I proto jsme pro začátek zvolili dva útočníky tak, aby stopeři soupeře byli pod větším tlakem. Sigma se v tomhle začíná hodně zvedat, ať už je to Zmrzlý nebo Chvátal, rozehrávka je hodně komplexní. Raději jsme ale zvolili taktiku, při které budou volnější hráči na stranách. Ukázal to, v čem je silný, že má obrovské zkušenosti. Má rozehrávku, překvapil mě i poziční hrou. V druhém poločase byl vidět záměr tlačit Micka van Burena do náběhu za jeho záda, zvládl to skvěle. Pro Sigmu to bude fantastický hráč, který jim dodá zkušenosti, rozehrávku levou nohou a stejně jako je tým nebezpečný do ofenzivy.“

Do druhého poločasu už nenastoupil Igoh Ogbu. Mělo to vážnější důvod?
„Igoh už ve čtvrtek dohrával s problémem tříslem a kolena. V původním plánu ani nebylo, že nastoupí. V sobotu byl ale ve stavu, že hrát chtěl. První půli odehrál skvěle, ale v kabině sám přišel s tím, že už ho namožená místa bolí. Podobně jako Tijaniho, u kterého jsme byli hodně nespokojení první poločas s herním projevem a udrženými míči, jsem se ale v kabině dozvěděl, že měl hned z prvního souboje naraženou kyčel, která mu otekla a v současné době nemůže pořádně ani chodit. Obě to byla vynucená střídání a musím pochválit i Vlčáka s Mickem, kteří šli do zápasu za stavu 2:1. I když Tomáš Vlček dostal brzo žlutou kartu, se zápasem si poradil skvěle.“

V jaké situaci je momentálně Andres Dumitrescu?
„Řekl bych, že na Dumiho to poslední dobou trochu padlo. Začátek měl lepší, než jsme čekali, momentálně mu vyčítáme některé věci do defenzivy, jako například přebírání hráčů. V takové rychlosti musí načerpat výměnu informací mezi hráči, což mu dělá trošku problém. Spíše se rozhodujeme podle rozestavení, které hrajeme, a také podle toho, jak hraje soupeř. Rozhoduje také typologie hráče, který na něj bude hrát, zdali budeme hrát v pěti nebo ve čtyřech vzadu, jestli hrajeme doma nebo venku. Je výhoda, že Lukáš Provod může hrát i v prostředku nebo na křídle s pohybem dovnitř, Conrad Wallem může hrát taky na spoustě postů. Dnes to bylo zaměřené více na Chvátala, rozhodoval protihráč, na kterého halfbek hrál. Dumi musí zlepšit obranou stránku, ale to je i o komunikaci a věcech, které vstřebává. Má zajímavé přednosti, což znovu ukázal, ale také si musí malinko zvykat na soubojovost v české lize.“

Na konci zápasu vám byla udělena žlutá karta. Co jí předcházelo?
„Řekl bych, že to bylo spíše nedorozumění, první karta na střídačce byla pro někoho jiného. Říkal jsem jen, že předcházel faul na Oscara, a že za faul karta není, a za tohle ano. Bylo to ale pouze v uvozovkách, trochu jsem vyletěl. Musím ale uznat, jak už jsem říkal na začátku, že rozhodčí utkání perfektně zvládli, líbí se mi, jaký trend následují. Situace byla spíše nešťastná. Jinak musím říct, že jsem během zápasu byl absolutně v klidu. Šlo jen o výměnu názoru, z mého pohledu to ani na žlutou nebylo. To je ale o úhlu pohledu.“