Slávistická hvězda jako šuriken proti rakovině | SK Slavia Praha
Více

Slávistická hvězda jako šuriken proti rakovině

Pro únor, měsíc věnovaný boji proti rakovině, vznikl další design pro projekt Kapitánské pásky. Na starost si ho vzal Michal Cimala, který nám ve svém ateliéru v nedalekých Nuslích vyprávěl nejen, jak návrh vznikl.

Jen pár zastávek tramvají od Edenu, na pomyslné hranici Vršovic a Nuslí, najdeme ateliér Michala Cimaly. Českého sochaře, malíře a designéra s přesahem do experimentální hudby. „Baví mě, že mám identitu, která přetéká z jednoho oboru do druhého. Možná je to složitější pro lidi, kteří to vnímají z venku, ale beru to jako přirozenou věc. Takových lidí, kteří nejsou jen mono oboroví, bylo a bude hodně,“ vysvětluje své široké zaměření obklopen sochami a obrazy v rozzářeném ateliéru.

Sport a umění patří k sobě a Michal Cimala tyto témata nespojuje poprvé. Ve SmetanaQ Gallery aktuálně ve spolupráci se Sport in Art vystavuje sochu v nadživotní velikosti sestavenou ze starých tenisových raket. A už chystá exponáty do Paříže, kde nebude chybět na výstavě v Českém domě při příležitosti zahájení Olympijských her.

Jak jste se o projektu Kapitánské pásky dozvěděl? Proč jste nabídku přijal?
„Je to asi dva měsíce, co mi zavolal Aleš Najbrt, jestli bych neudělal návrh kapitánské pásky pro Slavii. Byla to nabídka, která se neodmítá. Je to výborné spojení umění a sportu, navíc pro dobrou věc. Takové zadání jsem nikdy předtím nedělal, o to radši jsem do toho šel. Přede mnou to dělali umělci, které znám, kamarádi. To mě přesvědčilo, že to má smysl. Navíc mám ateliér v Nuslích a stadion Slavie je asi dva kilometry odsud.“

Téma vaší pásky je boj proti rakovině. Jak uchopit takové téma?
„Je to trochu rébus. Taková hádanka, jak to udělat, aby to bylo srozumitelné, zárovaby nevelký formát pásky měl čitelnost. Během dvou dnů jsem udělal celou řadu kreseb. Většinou kreslím do doby, dokud to není dobré, dokud není z čeho vybrat. Po konzultaci s Alešem Najbrtem jsme se dohodli na dvou variantách, nakonec zvítězila hvězda zapíchnutá do rakovinové buňky.“

Můžete přiblížit, jak jste o tématu přemýšlel? Jak motiv vznikl?
„Když vím téma a třeba si zpočátku nevím rady, tak to v sobě nechám svým způsobem natlakovat. Pak si sednu ke stolu s papírem a začnu kreslit. V první věci, co vyjde, je často obsažený ten finální nápad. Jako první jsem nakreslil kopačku, která nakopává rakovinu, potom jsem kreslil celého hráče, který ji odkopává pryč. Pak jsem se zase vrátil k detailu a mezitím mi tam skočila idea hvězdy, která je signifikantní pro Slavii, a jako šuriken přišpendlí tu rakovinu k nějaké podložce. To mi připadalo rázné a použitelné ve velikosti na pásku, nakonec jsme tenhle návrh použili.“

Jste fotbalovým fanouškem?
„Jen mírným. Syn fandí Slavii a byl nadšený, když jsem mu o pásce říkal. Těším se, že se společně přijdeme podívat na zápas, nejen na kapitánskou pásku.“

Aktuálně

Douděra 2028: Rodina i domov. Jsem tu šťastný

16. 4. 2024
David Douděra prodloužil se Slavií smlouvu do 30. června 2028. V rozhovoru okomentoval bezprostřední dojmy, prozradil, který okamžik považuje v červenobílých barvách za svůj zatím nejsilnější, nastínil plány nejen do konce sezony.

Vysoké vítězství U14 nad Plzní, mladší dorostenci natáhli úspěšnou sérii

16. 4. 2024
Kluci z U14 předvedli proti Plzni skvělý výkon a porazili lídra soutěže 7:1. Mladší dorostenci vyhráli už páté utkání v řadě. Přípravkám se povedlo přátelské utkání v Liberci. Připomeňte si výsledky mládeže v souhrnném článku.

Čtyři branky Spartě a postup do finále poháru

15. 4. 2024
Slavistky si připsaly další velké vítězství, když v semifinále poháru porazily Spartu 4:0. Branky zařídily Khýrová a po změně stran McLaughlin, Nekesa a Veselá. Ve finále se utkají 8. května se Slováckem, které vybojovalo postup na penalty proti Slovanu Liberec.

Další články