Chceme sezonu dohrát, situaci ale bereme vážně

Předseda představenstva SK Slavia Praha Jaroslav Tvrdík promluvil v České televizi o vyhlídkách na dohrání sezony ve světle zjištění jednoho nakaženého hráče, o končících smlouvách, finanční vitalitě klubu i chybějící podpoře fanoušků.

Slavia na začátku týdne v rámci plošného testování objevila ve svých řadách jednoho hráče nakaženého COVID-19. „Mluvil jsem s ním, cítí se v pořádku, je asymptomatický. Neví bohužel, kde a kdy se nakazil. Zjistit tyto okolnosti v takových případech je náročné,“ prozradil ohledně jediného pozitivně otestovaného předseda představenstva Jaroslav Tvrdík v pořadu 90´ ČT24.

„Bylo to pro nás překvapením. Bedlivě jsme sledovali epidemiologickou situaci v zemi a pozorovali jsme klesající počet případů. Věřili jsme, že už je situace bezpečnější. Na podobnou situaci se těžce zvyká. Ačkoliv to byl šok, musíme se s tím vypořádat,“ pokračoval.

O tom, co by znamenal pro osud sezony větší počet nakažených v týmu, nechce Jaroslav Tvrdík spekulovat. „Zatím nejsme v téhle situaci. Musím poděkovat Hygienické stanici hlavního města Prahy, kteří byli velmi kompetentní a otevření komunikaci se mnou, s vedením klubu, s trenéry i nakaženým hráčem. Učiněné rozhodnutí je pro mě plně pochopitelné a naplňuje naši představu o zajištění zdraví hráčů.“

„Do pátku je tým s trenéry v karanténě, následně proběhne další série testů a pokud by se neobjevil žádný nakažený, už v pátek večer by tým trénoval. Pokud by počet zůstal na jednom hráči, tak bychom to bez problémů zvládli. Jaký je ale počet nakažených, který by představoval významný problém pro dohrání sezony, je na rozhodnutí orgánů hygieny,“ vysvětloval.

„I přes vzniklou situaci stále platí, že chceme hrát. Pokud by byly testy v pátek i další kontrolní v pondělí v pořádku, hráči chtějí odehrát už úterní zápas v Mladé Boleslavi. Na fotbal se těší, situaci berou ale pochopitelně vážně a přistupují k ní s respektem,“ přiblížil neměnící se plány klubu směrem k dohrávce sezony.

„Takový je i můj postoj. K situaci musíme mít respekt a přijímat určitá bezpečnostní opatření. Na druhou stranu nemůžeme zůstat už navždy doma a nic nedělat, epidemiologická situace se také zlepšila. Musíme se s nemocí začít učit žít, ona jen tak bohužel nezmizí,“ vysvětlil Jaroslav Tvrdík, proč se nakonec přiklonil k dohrání soutěže.

Celý rozhovor Jaroslava Tvrdíka najdete na webu iVysílání České televize v čase 18:55–29:19

90´ ČT24: Koronavirus v českém fotbalu

90´ ČT24: Koronavirus v českém fotbalu, Interaktivní zpravodajský pořad ČT24

Řeč přišla i na problematiku končících smluv. „Slavia problém se smlouvami, které by končily 30. června, nemá. Klub má smlouvy se svými hráči vyřešené a jsme tak připraveni bez problémů ročník do stanoveného data 15. července dohrát. S hráči a manažery jsme se domluvili na snížení jejich platu o 35 % s tím, že bude toto snížení kompenzováno později, až se fotbalový průmysl vrátí do svých obvyklých ekonomických kolejí. Měl jsem obrovskou radost z toho, že se jednalo o rozhodnutí jednomyslné. Všichni aktéři si uvědomují, že se nejedná jen o problém zdravotní, ale také ekonomický. Od akcionáře dostal klub finanční plán, který počítá s větší finanční podporou, než se původně plánovalo. O tento a příští rok tak nemám obavy,“ nastínil finanční vitalitu klubu.

Jaroslav Tvrdík se vyjádřil i k tomu, zdali podle něj Slavia, jako klub s velkou podporou fanoušků, nepřichází nastalou situací o velkou výhodu domácího prostředí. „Klíčové soupeře jsme měli vítat v nadstavbě u nás v Edenu. Ještě v základní části ligy Plzeň, dále pevně věřím tomu, že i jako lídr poté v nadstavbě. Měli jsme mít výhodu domácího prostředí v případě udržení prvního místa. Hrát před našimi fanoušky, před Tribunou Sever je fantastická výhoda. Věřím ale tomu, že hráči to zvládnou. Líto je mi v této situaci především právě fanoušků. Měl jsem o víkendu možnost sledovat Bundesligu. Ten fotbal byl tichý, smutný. Otázkou zůstává, jestli se jedná o plnohodnotný fotbal. My tu situaci ovšem nedokážeme změnit. Nám nezbývá nic jiného, než hrát fotbal a dělat maximum v rámci možných epidemiologických opatření. Co bude dál, uvidíme,“ zakončil.

KOMPLETNÍ ROZHOVOR JAROSLAVA TVRDÍKA PRO ČESKOU TELEVIZI

Aktuálně

To, že budu hrát v základu, jsem vůbec nečekal

včera
Svůj první start v základní jedenácte si proti Brnu připsal Matěj Jurásek, který debutoval už v minulém kole proti Opavě.

Vítězství nás stál statický a pomalý první poločas

včera
Sešívaní podruhé v sezoně ztratili body, s brněnskou Zbrojovkou pouze remizovali 1:1. „V závěru zápasu jsme nedali tři vyložené šance. Za to přišel trest v podobě vyrovnání,“ říká Jindřich Trpišovský.

Slavia neudržela vedení a remizuje s Brnem 1:1

včera
Sešívaní šli proti Brnu do vedení zásluhou Abdallaha Simy, Brno ale v samotném závěru dokázalo srovnat na konečných 1:1. Slavia si tak připisuje druhou bodovou ztrátu v ligovém ročníku.

Další články