Spolupráce Slávistické akademie s pražskými školami | SK Slavia Praha
Více

Spolupráce Slávistické akademie s pražskými školami

Součástí výchovy kvalitních hráčů v mládežnické akademii SK Slavia Praha je i dohled nad jejich vzděláváním a intenzivní skloubení kvalitního tréninkového procesu se školní výukou.

Na počátku zintenzivnění důrazu na vzdělání hráčů stojí Jiří Plíšek, manažer mládežnické akademie SK Slavia Praha a garant spuštění projektu spolupráce se školami. Projekt dle jeho slov začal před čtyřmi lety v rámci nastavování a budování nového systému slávistické akademie: „V té době byly sportovní třídy v ZŠ Eden ve velmi špatném stavu, co se týče počtu i kvality hráčů, a plnily svou roli zhruba z 50 %. My jsme se snažili uchopit celý proces sportovních tříd komplexně a v úplně jiné kvalitě. Naší snahou není jen vychovávat výborné fotbalisty, ale i osobnosti a hráče, kteří budou mít odpovídající vzdělání do života, protože jsme si vědomi toho, že jenom určitému procentu hráčů se podaří dostat do vrcholového špičkového fotbalu. Pro nás je hodně důležité, abychom v tom byli zodpovědní, a dokázali je připravit na cestu životem jako komplexní osobnosti. Z těchto důvodů jsme začali sportovní třídy a vzdělání vnímat ve stejné komplexnosti a systematičnosti jako celou akademii.“

Základní škola Eden

Na ZŠ Eden má Slávistická akademie své sportovní třídy, které v rámci svého studijního programu umožňují návaznost tréninků na výuku a začlenění nespecifických ranních tréninků jako atletika, gymnastika nebo fotbalový trénink zaměřený na zdokonalení techniky metodou Coerver. Z tohoto důvodu se všichni trenéři žákovských kategorií U12 – U15 aktivně účastní hodin tělesné výchovy.

„Před čtyřmi lety jsme znovu začali velmi aktivně pracovat se sportovními třídami na ZŠ Eden, kde dnes máme plné stavy hráčů, a ty hráče si vybíráme nejen co do počtu, ale s daleko větším důrazem na kvalitu. Jsme si totiž vědomi, že ty kluky přivádíme do sportovní třídy s výhledem na minimálně čtyři roky působnosti v našich týmech, a potřebujeme tedy, aby prokazovali kvalitu“, doplnil Jiří Plíšek detaily systému sportovní třídy.

Koordinaci se ZŠ Eden má v rámci své činnosti na starosti šéftrenér žákovské kategorie Petr Karoch: „Máme snahu, aby naši kluci chodili sem do ZŠ Eden, kde máme vyčleněných 5 hodin pro nás. Ty využíváme fotbalově i na kondiční přípravu tak, jak je potřeba s nimi v těchto letech pracovat. Pokud mají kluci nějaké problémy, výchovné nebo i s učením, tak to ve spolupráci s trenéry a třídními učiteli řešíme. Mám na starosti i jejich omlouvání při plánování turnajů, mistráků a dalších fotbalových akcí.“

Střední odborná škola Jarov a Sportovní gymnázium Přípotoční

Spolupráce pouze na úrovni základní školy byla dle Jiřího Plíška nedostatečná: „Když kluci skončili v žákovské kategorii, skončili základní školu, tak v momentě, kdy má přijít ještě větší tréninková intenzita, a ještě důležitější symbióza mezi školou a tréninkovým procesem, tak jsme neměli žádné pokračování. Proto jsem začal vyjednávat a dávat dohromady druhý stupeň vzdělání, aby naše sportovní třídy měly návaznost i na střední škole. Díky jednání se SOŠ Jarov se nám na oboru sportovní managment podařilo vytvořit sportovní třídy, kam nám směřuje většina kluků po základní škole. Máme tedy možnost nejen pokračovat, ale ještě v intenzivnější rovině prohlubovat tréninkový proces na úrovni dorosteneckých kategorií.“

Komunikaci se SOŠ Jarov má na starosti trenér Milan Titěra, který přiblížil svou činnost: „Abychom co nejlépe propojili trénink a výuku, tak bylo nutné navázat dlouhodobou spolupráci s vybranou střední školou. Naše potřeby nejlépe splňovala SOŠ Jarov, která nám zaručovala dobrou lokalitu, výběr studijních i učebních oborů, výborné sportovní zázemí a vstřícnou komunikaci. V rámci mojí práce se mimo trénování starám i o komunikaci a spolupráci se školami, kde řešíme především prospěch a chování hráčů, jejich uvolňování z hlediska sportovních akcí, individuální studijní plány atd. Vše probíhá v kooperaci s rodiči i trenéry jednotlivých kategorií. Pokud má hráč ve škole nějaký problém, nebo něco nezvládá, tak řešíme společně, jak ho dostat zpět na správnou cestu.“

„Na SOŠ Jarov studuje většina našich dorostenců od U16 do U19 a nejvíce žádaný je maturitní obor Management ve sportu. Pokud hráči uspějí v přijímacím řízení, studují pak ve stejné třídě. Zároveň na škole působí jako třídní učitelé naši trenéři Jiří Podaný a Matúš Farkaš, mohou tedy přímo ovlivnit jejich osobnostní i sportovní rozvoj. Hráči na tomto oboru mají uzpůsoben školní rozvrh tak, aby bez problémů stíhali tréninky. V jejich rozvrhu jsou zakomponovány i některé fotbalové, kondiční i regenerační tréninky. Někteří kluci preferovali spíše variantu učebního oboru, a tak se ve stejné budově připravují v režimu praktické a školní výuky, která se po týdnu pravidelně střídá.“

FTVS a VŠTVS Palestra

„Po střední škole přichází životní křižovatka, kde se většina kluků musí rozhodnout, jestli jejich kariéra půjde směrem k profesionálnímu fotbalu, anebo zda to bude spíše kariéra mimo hřiště. Proto je pro nás důležitý i třetí stupeň vzdělávání, tedy vysoké školy, kde jsme navázali velmi intenzivní spolupráci s FTVS a Palestrou. Skrytá pointa této spolupráce je to, že se skrze tyto školy snažíme zůstat ve vztahu a kontaktu s našimi hráči, kteří mají díky studiu možnost zůstat v profesionálním fotbalu v jiné rovině. Mohou se nám vracet v pozicích trenérů, fyzioterapeutů, specialistů na marketing, obchod a podobně“, přiblížil Jiří Plíšek spolupráci slávistické akademie na úrovni vysokých škol.

Hlavním cílem je, aby se hráči nesoustředili pouze na profesionální kariéru, ale zároveň pokračovali ve studiu. Hráči, kteří se neprosadí ve vrcholovém fotbalu, tak mají možnost vrátit se do klubu, jelikož Slavia zapojuje studenty FTVS a Palestry do praxí na nejrůznější pozice. S FTVS zároveň probíhá i spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, zejména diagnostiky a testování hráčů. Trenér Jakub Kokštejn zde působí jako vedoucí Katedry sportovních her.

Aktuálně

Prodej lístků na FORTUNA:LIGA FINÁLE od 29. dubna

26. 4. 2024
Prodej vstupenek na tři domácí zápasy v rámci FORTUNA:LIGA FINÁLE začne v první polovině týdne po odehrání posledního zápasu základní části. Lístky se budou prodávat zvlášť na každý zápas a budou ve volném prodeji.

Preview: Karel Piták a Diana Bartovičová před derby žen

25. 4. 2024
Svátek fotbalu, derby žen, šlágr 2. kola nadstavby 1. ligy žen se pomalu blíží. Fotbalistky Slavie se představí ve Fortuna Areně v sobotu 27. dubna od 15 hodin. O duelu promluvili trenér žen Karel Piták a kapitánka Diana Bartovičová.

Hráči na hostování: Mezi střelci Icha s Filou

25. 4. 2024
Jak se v uplynulém ligovém kole dařilo hráčům Slavie na hostování čtěte v našem pravidelném přehledu.

Další články