Věřím, že se posily stanou pevnou součástí týmu, říká Nezmar

Při příležitosti představení Lukáše Masopusta a Petra Ševčíka ve Slavii promluvil o posilách, metodice výběru nových hráčů i případných odchodech sportovní ředitel Jan Nezmar.

Jaký byl důvod, proč byli právě Lukáš Masopust a Petr Ševčík vašimi hlavními přestupními cíli?

„Těch důvodů je více. Myslím si, že oba hráči do svého nejlepšího fotbalového věku teprve přicházejí. Zároveň už ale mají dostatek zkušeností, aby se dokázali v našem klubu rychle etablovat. Udělali další krok ve své kariéře, a podstatné je to, že svojí typologií, charakterem a vlastnostmi zapadají do našich představ o tom, jak by hráči u nás měli vypadat. Oba hráči přicházejí na konkrétní pozici se svojí konkrétní typologií. Dlouho je známe. Petra Ševčíka jsme přiváděli s Jindřichem Trpišovským do Liberce také právě z těchto důvodů. Lukáš Masopust je moderní hráč, rychlík, který má předpoklady pro evropský fotbal, což platí i o Petrovi. Věřím tedy, že jejich adaptace u nás nebude dlouhá, stanou se pevnou součástí týmu a pomohou nám posunout naši hru o kousek dále.“

Mohl byste prozradit, jaká je vaše metodika výběru hráčů vzhledem k tomu, že jádro týmu je postaveno z českých hráčů? Je to pro vás důležité a jak problematické může být vykročit do zahraničí?
„Podstata je v tom, že jsme si podrobně definovali, jaký chceme hrát fotbal a jaké k tomu potřebujeme hráče na jednotlivých pozicích. Podle toho se je snažíme vybírat. Jistou roli hraje i to, že hráči z České republiky jsou jaksi logisticky dostupnější. Důležité i je, že odpadá potřeba adaptace nejen na klub, ale i životní styl v Čechách. Pokud se navíc protne to, že jsme buď já, nebo Jindřich Trpišovský s daným hráčem již pracovali, tak o to je vše hladší. Tím se ale nevzdáváme myšlenky najít vhodného hráče i v zahraničí. Na skautingu pracujeme již od začátku našeho působení ve Slavii, ale to je běh na dlouhou trať, zvláště v případě, kdy chceme hráče přivádět co nejefektivněji. V létě jsme se za hranice podívali a například v případě Petera Olayinky se to povedlo opravdu nad míru dobře, i jelikož jsme měli informace o tom, jak se dříve prosadil v Čechách. Alexandru Balutovi ještě chvíli ta adaptace trvat bude, protože pro něj je to úplně něco nového, a to jak klub, tak i země a atmosféra v týmu. Pevně ale věřím, že se také prosadí. Podstatou bude vždy najít typologicky vhodného hráče a mít i co možná největší ponětí o tom, jak bude ten hráč schopen fungovat v rámci kabiny. To znamená, jaký má charakter a podobně, což je daleko jednodušší u hráčů z Čech. Naše země má svá specifika a je určitě dobře, když kabina funguje jako jeden celek. Chceme uspět i na mezinárodním poli a tam ten týmový duch v souboji s těmi bohatšími týmy představuje zásadní zbraň, které chceme využít.“

Prozradíte, který z hráčů může tým v průběhu zimy opustit?
„Přestupní období nejenže začíná až na konci ledna, ale i samotná příprava začíná až za 14 dní. My jsme si samozřejmě vědomi, že tým by měl mít nějakou skladbu a počet takový, abychom mohli udržet i dobrou atmosféru v kabině. Na druhou stranu jsme přesvědčeni o tom, že mužstvo svoji kvalitu má stejně jako jednotliví hráči. Chceme tedy opatrně přistoupit i k přestupovému období, a kromě již zmíněných posil další velké změny v kádru nechystáme. Je ovšem jasné, že, ať už v souvislosti v novými příchozími hráči, nebo vzhledem k celkové stavbě týmu, bude velmi pravděpodobně potřeba, aby některý z hráčů odešel, protože bude potřebovat herní praxi. Ihned 3. ledna začínáme přípravu a máme dostatek času na to, abychom vše vyhodnotili. Všichni víme, co fotbal přináší. Dneska je to tak a za týden vše může být úplně jinak. Můžou také nastat nějaká zranění v průběhu přípravy. My na všechny tyto situace budeme reagovat a týká se to také samozřejmě odchodů.“


Aktuálně

B tým: Rozpis letní přípravy

11.06.2019
Sezona 2018/2019 byla poslední, kdy se v Česku hrála Juniorská liga. Od nové sezony tak Slavia zakládá B-tým, který bude hrát třetí nejvyšší soutěž.

Vydražte mistrovskou kolekci a přispějte na nevidomé

11.06.2019
Slavia získala po neskutečných 77 letech opět double, což je důvod k oslavám a na ty se hodí bublinky! Vydražte ve spolupráci s Nadací Leontinka podepsané mistrovské šampaňské plus mistrovský dres a přispějte nevidomým dětem.

#DOUBLEHRDINOVE

11.06.2019
Každý velký týmový úspěch rodí přirozeně i unikátní individuální výkony. Výjimkou z tohoto pravidla nebyli ani sešívaní.

Další články