Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 15. 6. 1930

Souboj nejlepších brankářů světa vyhrál Plánička

15. června 1930 se na hřišti Sparty v přímém souboji o „nejlepšího brankáře kontinentu“ utkali mezi třemi tyčemi Plánička a Zamora. Nakonec slavil brankář Slavie, když Československo vyhrálo nad Španělskem 2:0. Po prvním gólu sparťana Hojera z penalty podruhé skóroval Franci Svoboda. Z velké dálky dal bombou gól, až protrhl chatrnou sparťanskou brankovou síť. Fandové Slavie po zápase procházeli za brankou téměř pietně, prohlíželi si díru v síti a posmívali se kvalitě sparťanského inventáře. A ještě v tom týdnu běžel Prahou kuplet „...z třiceti metrů dáli, když Svoboda na branku pálí..“

neděle 15. 6. 1997

Slavia vítězem Poháru ČMFS

15. června 1997 se na Strahově hrálo finále domácího Poháru ČMFS. Na malé pražské derby mezi Slavií a Duklou dorazilo 8236 diváků. Navzdory atraktivnímu fotbalu gól po devadesáti minutách nepadl a tak se rozhodovalo v prodloužení. Běžela 101. minuta hrací doby a Horváthova střela trefila Karla Váchu do tváře. Byla skutečně tvrdá a snesla označení „facka“. Míč se od Váchovy tváře odrazil a změnil směr rány do opačného koutu branky, než ji všichni čekali. Zlatý gól znamenal konec zápasu a výhru Slavie 1:0. Červenobílí se tak mohli po dlouhých letech znovu radovat ze zisku domácího poháru. Vítězná sestava: Stejskal – Hyský (53. Řehák) – P. Vlček, Kozel, Ašanin – Lasota (100. Pěnička), Ulich, Horváth, P. Novotný – Vácha, Vágner (67. Vávra). Červenobílí vůbec poprvé postoupili do Poháru vítězů pohárů!