Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

pondělí 7. 10. 1963

Slávistický srdcař Pavel Řehák slaví narozeniny

7. října 1963 se narodil současný asistent trenéra A-týmu Pavel Řehák. Bývalý útočník či záložník patří k největším slávistickým srdcařům. V červenobílém dresu hrál s přestávkou (angažmá v Japonsku) čtrnáct let. Se Slavií vyhrál Pohár ČMFS v sezoně 1996/1997. V sešívaném dresu odehrál celkem 464 zápasů (175 ligových) a vstřelil v nich 215 branek. Jako asistent trenéra vyhrál se Slavií pětkrát mistrovský titul (2007/2008, 2008/2009, 2018/2019, 2019/2020 a 2020/2021) a čtyřikrát MOL Cup (2017/2018, 2018/2019, 2020/2021 a 2022/2023) a dvakrát oslavil postup do Ligy mistrů UEFA (2007/2008 a 2019/2020). Ve Slavii také působil řadu let v roli hlavního trenéra juniorky.

Pavel Řehák je odchovancem klubu a ryzím slávistou. Ve Slavii začínal od nejmenších žáků a v roce 1981 už působil v kádru mladšího dorostu trenéra „Poldy“ Mařana jako nejlepší střelec. Jeho místo bylo v útoku. Při obnově rezervních mužstev (1983) patřil k těm, co Slavia připravovala v juniorce pro ligový dres (Vácha, Zálešák, Pospíšil, Zajac). Dočkal se už příští ročník. Na podzim 1984 se Slavii vedlo v lize velmi dobře, především díky Knoflíčkovým gólům (na konci byl králem střelců 21 góly). K zápasu na horkou půdu do Prešova ale nejlepší střelec absentoval. Trenér Jareš ukázal, že tentokrát dres s číslem 11 oblékne právě novic Pavel Řehák. Zapsal se mezi střelce, Slavia vyhrála nečekaně 2:0 a on už v ligové šatně zůstal.

Pověstná je jeho silná averze na sparťanský tábor. V derby zápasech dokázal pěkně řádit. V dubnovém finále Českého poháru 1987 v Písku těžko kousal porážku po penaltách a výroky sudího Matušíka (vyloučil Slavii dva hráče).

Zářil dvakrát. 15. května 1989 ve 222. derby v Edenu Slavia vyhrála 3:0. Hotovo bylo za deset minut. Už v té první otevřel zápas dělovkou pravý obránce Šimůnek a v desáté vycvičil právě Pavel Řehák na malém vápně Bielika s Novotným a Stejskal už nic nezachránil. Dílo dokončil po půli Mysliveček. 226. derby se zase hrálo v Edenu. 26. srpna 1990 byl v hledišti dokonce úřadující prezident FIFA Brazilec Joao Havelange. Skončilo to 3:3, když z poslední akce vyrovnával stoper Slavie Jaroslav Šilhavý, dva slávistické góly předtím měly stejného střelce Pavla Řeháka. Jako kapitán odmítl odehrát památný zápas s Chebem v listopadu 1989. Poté odešel do Japonska. V dresu JEF United hrál přátelský zápas (0:0) s „Korbelovou Slavií“ na Strahově. Ještě se na dva ročníky vrátil a vyhrál se Slavií Český pohár 1997. Jeho hráčská bilance se ve Slavii ustálila na číslech 195 ligových zápasů a v nich 40 gólů.

Přišla éra trenérská. Karel Jarolím si ho vybral za asistenta v roce 2007 a společně zažili dva mistrovské tituly (2008 a 2009) a historicky první postup Slavie do Ligy mistrů (2007). Pak působil u juniorky a nakonec se do ligového realizačního týmu vrátil v roce 2018 a působí v něm dodnes. Hraje samozřejmě Silvestrovská derby internacionálů proti Spartě a ke slávistické víře vedl i syna Josefa. Ten je také odchovancem. Dnes hájí branku SK Zápy.