Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

neděle 16. 4. 1922

Slavia proti výběru Dánska

16. dubna 1922 zavítalo na Slavii vybrané mužstvo Dánska, které s domácími uhrálo bezbrankovou remízu. Sestava Slavie: Cháňa – Ráca, Dvořák – Loos, Burger, Seifert – Plodr, Šubrt z Kolína, Vaník, Čapek a Rektorys. Trenér Madden druhý den v odvetě mužstvo SKS "motivoval" k výsledku 3:0.

Více
pondělí 16. 4. 1962

Narozeniny slaví Jiří Jeslínek

16. dubna 1962 se narodil obránce Jiří Jeslínek. Odchovanec Slavie hrál v prvním mužstvu na stoperu v letech 1979 až 1989, roky 1982 až 1984 strávil na vojně v Dukle Praha a RH Cheb. Celkem si připsal 477 utkání a vstřelil jako stoper 30 ligových branek.

Více
sobota 16. 4. 2011

Slavia před krachem!

16. dubna 2011 přinášely noviny titulky "Slavia před krachem!“ Nastala těžká hodinka našeho fotbalového tábora. Tisk nabízel čtyři možnosti dalšího vývoje a start prvního mužstva v příští sezoně: 1. liga, 3. liga, 3. třída (nejnižší pražská soutěž), zrušení a zánik. Ředitel Miroslav Platil chystal výpověď a dění ve Slavii plnilo stránky novin... Nakonec se splnila ta nejlepší varianta a fotbalová Slavia zůstala prvoligová.

Více
sobota 16. 4. 2016

Zemřel věrný slávista Standa Procházka

16. dubna 2016 odešel do slávistického nebe Standa Procházka. Celoživotní příznivec červenobílých barev složil hymnu Naše věčná Slavie. Dokud mu zdraví dovolovalo, byl Standa Procházka pravidelným návštěvníkem zápasů v Edenu. Standa Procházka pocházel ze slávistické rodiny, sešívaným fandil jeho otec i jeho bratři. V dětství a mládí aktivně hrával fotbal. Kromě fotbalu byla jeho velká vášeň zpívání, které se později začal věnovat profesionálně. „Učil jsem se číšníkem a rozhodoval jsem se mezi fotbalem a řemeslem, ale táhlo mě to hlavně ke zpívání. Přestěhoval jsem se do Prahy, kde jsem se v restauraci na Wilsonově nádraží vyučil. Setkával jsem se tady s hráči Slavie, kteří odtud odjížděli na zápasy. Obsluhoval jsem Pláničku, Svobodu a bušilo mi při tom srdce. Už jako zpěvák jsem začal chodit do Edenu a tam jsem se seznámil s Pepi Bicanem. A na zápasech Slavie jsem si právě říkal, jak je to možné, že okolní kluby mají svoji hymnu a Slavia ji nemá. Tak jsem si jedno odpoledne sedl, vzal jsem si tužku a notový papír, napsal pár slov a u piána přebrnkal melodii. Potom jsem to přehrál kamarádovi, který se mnou na nahrávce také zpívá, líbilo se mu to a tak vznikla Naše věčná Slavie,“ uvedl ve vzpomínkách autor slávistické hymny. Standa Procházka se narodil 7. srpna 1919. 

Více
úterý 16. 4. 1996

V Poháru UEFA Slavia skončila krok od finále

16. dubna 1996 skončila pro Slavii senzační jízda Pohárem UEFA. Stopku do finále sešívaným vystavil FC Girondins de Bordeaux. Odvetné semifinále prohráli svěřenci trenéra Františka Cipra stejně jako první zápas v Praze 0:1. Barvy Girondins tehdy hájili pozdější mistři světa Zinédine Zidane, Bixente Lizarazu či Christophe Dugarry. Slávisté se v Bordeaux museli obejít bez několika vykartovaných nebo zraněných opor, jen do hlediště usedl také potrestaný trenér František Cipro. Možná i proto měli více ze hry domácí, jejichž převahu k radosti vyprodaného stadionu korunoval krátce po přestávce jediným gólem utkání Tholot. Sešívaní se před soupeřovu branku dostávali jen zřídka. Nejblíže ke skórovaní měl krátce po inkasovaném gólu Karel Poborský, ale jeho přímý kop, mířící do šibenice, bravurně zneškodnil brankář Huard. Postup tak slavil domácí tým.

Slavia: Stejskal – Kozel – Suchopárek, Hunal (74. Hyský) – Lerch, Krištofík (73. Štajner), Bejbl, Poborský, Pěnička – Vávra, Šmicer.

„Štětí nám tentokrát nepršelo. Je to paradoxní, ale bylo to přesně obráceně – zatímco doma nám kvůli žlutým citelně chyběli obránci Suchopárek s Martinem Pěničkou, v Bordeaux jsme velice postrádali brejkového útočníka Vágnera a Pavla Novotného, který dovede být velice platný i v ofenzivě. Za dané situace jsme těžko mohli něco zvrátit, i když, kdyby se ujala Poborského rána z trestného kopu za stavu 0:1, mohli jsme vše ještě zdramatizovat. Chyběly nám zkrátka síly, které zase Bordeaux chyběly ve finále s Bayernem,“ zhodnotil později trenér František Cipro.

V sezoně 1995/96 zažili slávisté jednu z nejlepších sezon v historii. V Poháru UEFA postupně vyřadili Štýrský Hradec, Freiburg, Lugano, Lens a ve čtvrtfinále díky trefě střídajícího Jiřího Vávry v prodloužení odvetného duelu i favorizovaný AS Řím.

Artefakty z tažení slávistů Pohárem UEFA máme vystaveny v muzeu Slavie.

Více