Historický kalendář | SK Slavia Praha

Historický kalendář

středa 24. 4. 1901

Slavia přivítala na Letné FC Southampton

24. dubna 1901 přivítala Slavia na Letné slavný FC Southampton. Anglický brankář John Robinson byl během zápasu takřka bez práce a udržel čisté konto. Po zápase vyzval  spoluhráče i domácí borce v našich dresech, aby na něj stříleli pokutové a trestné kopy. Bravurně je vyrážel. Tomu způsobu se začalo říkat "robinsonáda" a stal se povinnou výbavou našich nejlepších brankářů. František Plánička ho později dovedl k úplné dokonalosti.

Bylo tedy velkou událostí, když byl v dubnu 1901 vyhlášen start vůbec prvního anglického profesionálního klubu FC Southampton na Slavii. Do Prahy měl přijet špičkový tým anglické nejvyšší soutěže, finalista Anglického poháru za rok 1900. Jak probíhal 24. dubna 1901 tento fotbalový svátek? Máme archivní svědectví dvou slávistických účastníků. Z funkcionářů vše popsal sekretář a novinář M. J. Horáček, z hráčů garnitury C v rolích diváků pak ve svých pamětech pozdější prezident Edvard Beneš.

„Angličtí profíci měli v poli jasnou převahu, naši srdnatě bránili, ale na dostřel soupeřovy branky se nedostali. V útoku soupeře dominoval Millward, autor dvou gólů. Půle 3:0. Druhá půle? Náš grandiózní úspěch, udrželi jsme výsledek! Nejvýraznější postavou soupeře byl doma na ostrovech brankář John Robinson. Naši na něho celý zápas vůbec nevystřelili, ale on je vyzval k jakémusi „třetímu poločasu“. Požádal správce Váchu, aby přinesl všechny míče, co klub má. Bylo jich pouhých pět. Téměř všichni ze čtyř tisícovek diváků zůstávají. Robinson vyzývá naše hráče, aby z „velkého vápna“ stříleli třeba všichni najednou a pak jednotlivě z penalty. Diváci i hráči měli oči navrch hlavy. Robinson všechno kryl a úplně zbořil tuzemskou filosofii, že pokud umístíš penaltu k tyči, je to jistý gól. Odvážně se skokem k tyči vrhal a míč do strany vyrážel. Byla ho plná brána. Byl jak chobotnice. Všichni mu nadšeně aplaudovali. Především, když tímto způsobem zneškodnil penaltu i jinak „jasnému“ exekutorovi Jindřichu Baumrukovi. Pak k sobě pozval našeho brankáře Ženíška a chytali v duetu. Poctivě ho svým způsobům učil. Závěr byl skutečně památný a neuvěřitelný. Příznivci poražené strany odnesli brankáře vítězů ze hřiště na ramenou,“ vzpomínal M. J. Horáček.

„Protože tenkrát při provádění pokutového kopu (desítky) nebyl brankář (jako nyní) povinen zůstati na brankové čáře a platilo pro něj, jako pro všechny ostatní hráče, jen ustanovení, že musí býti od hráče, kop provádějícího, na předepsaný počet yardů, Robinson pražským fotbalistům takzvaně objevil Ameriku: Pokutové kopy 11 yardů chytá tím způsobem, že vyjde cca 6 yardů z branky do středu a zamezí tím rozhled a místo shootu do branky,“ napsal fotbalový historik Karel Petrů.

John Robinson uchvátil fotbalovou Prahu. Byl prvním brankářem, který změnil dosavadní způsob hry obránců branky. Jeho skoky po míči byly nazvány „robinsonádami“ a jméno tohoto průkopníka mezi brankovými tyčemi fotbalová historie už nikdy nezapomene. Jedinečné fotbalové odpoledne bylo označeno tiskem jako „největší sportovní událost, co Praha dosud viděla“.

Více
středa 24. 4. 1957

Narozeniny slaví Miroslav Beránek

24. dubna 1957 se narodil Miroslav Beránek, který oblékal náš dres jako hráč, později kormidloval naše barvy jako trenér. Slavii dovedl k vítězství v Poháru ČMFS v sezoně 2001/2002 a českou reprezentaci hráčů do 21 let k titulu mistrů Evropy (2002). Jako hráč odehrál v letech 1984 až 1989 v Edenu 325 utkání a vstřelil 34 branek. Slavii trénoval třikrát. Poprvé v letech 1994 až 1995 (předtím působil na lavičce A-týmu jako asistent), podruhé v letech 2001 až 2003 a potřetí v sezoně 2014/2015. Řadu let působil ve Slavii jako šéftrenér dorostu.

Více