Remíza v Ostravě ukončila naděje, titul jde do Plzně | SK Slavia Praha

Remíza v Ostravě ukončila naděje, titul jde do Plzně

1:1
(1:1)
N4, 11. 5. 2022, Městský stadion, Ostrava
FC Baník Ostrava - SK Slavia Praha
Slávisté pouze remizovali na hřišti Baníku Ostrava 1:1, když se jako jediný v sešívaném prosadil Yira Sor. Výhra Plzně v souběžně hraném utkání tak znamená, že končí slávistické panování na domácí scéně a titul po třech letech stěhuje z Edenu pryč.

Pro poslední venkovní utkání sezony na hřišti Baníku Ostrava připravil Jindřich Trpišovský oproti vítěznému duelu se Slováckem čtyři změny v základní sestavě. Pozici pravého beka obsadil při četných absencích netradičně Taras Kačaraba. Trojice Ševčík, Traoré, Lingr, která v minulém zápasu naskočila do hry až z lavice, utvořila záložní řadu před Yirou Sorem na hrotu. Srdjan Plavšić se pak z desítky přesunul na levý kraj obrany.

Slávisté do utkání vlétli ve velkém tempu a odměna se velmi brzy dostavila. Ibrahim Traoré si v 5. minutě na středu hřiště poradil s Faltou, odstavil ho od míče a pohotově do úniku vysunul nastartovaného Yiru Sora. Nigerijský rychlík pláchnul marně stíhajícímu Pokornému a výstavní technickou střelou na zadní tyč zpoza vápna rozvlnil ostravskou síť – 1:0 pro Slavii!

Jen o dvě minuty později mohl druhý gól přidat Ibrahim Traoré, tentokrát si ale Laštůvka jeho pokus slabší nohou z hranice vápna pohlídal. Bleskové tempo sešívaných z úvodu ale mírně opadlo, slávisté navíc museli brzy vinou zranění Ondřeje Kúdely, kterého nahradil Maksym Talovjerov, střídat. Po 25 minutách se poprvé v zápase výrazněji ozvali domácí. Z rohu hlavičkoval do břevna Lischka, jen o dvě minuty později pak po stejné situaci nebezpečně hlavou mířil Almási, naštěstí ale těsně minul levou šibenici branky Aleše Mandouse. Sešívaní nedokázali včas zareagovat na stupňující se tlak Baníku, šance přibývaly, a ve 32. minutě už tak bylo srovnáno. Centr Fleišmana z levé strany Aiham Ousou nechtěně jen prodloužil na Buchtu, který tvrdou ranou procedil míč do branky – 1:1.

Ve 32. minutě opět obraně pláchnul střelec prvního gólu, šikovně obešel Laštůvku a zakončil do odkryté branky. Radost ale nepřipustil pomezní rozhodčí, ten signalizoval těsný ofsajd.

Na nepříznivý stav reagoval trenérský štáb o půli jednou změnou v sestavě. Jakuba Hromadu nahradil Oscar Dorley, který se postavil na levou stranu obrany. Jako další šel do hry Daniel Samek, který si v prosincovém zápase v Ostravě připsal jednu asistenci.

Sešívaní si vytvářeli šance kombinací jen obtížně, a tak se museli opět spolehnout na rychlost Yiry Sora. V 69. minutě obraně domácích opět autor čtyř ligových branek utekl a Lischka zatáhl na hranici vápna za záchranou brzdu. Za nedovolený zákrok viděl po přezkumu videorozhodčího červenou kartu, kromě toho nabídl ale sešívaným i zajímavý přímý kop. Toho se ujal Tomáš Holeš a svojí pumelicí na Laštůvkovu stranu téměř rozlomil břevno.

Ve snaze vstřelit vítěznou branku poslal Jindřich Trpišovský všechny své síly do útoku, do hry šel Stanislav Tecl i Daniel Fila. První jmenovaný se mohl v 82. minutě prosadit hlavou na zadní tyči, jeho pokus ale zablokoval Fleišman. Velkou šanci, rovněž hlavou, měl v 89. minutě po rohu Aiham Ousou, v záklonu ale zamířil nad branku. Více příležitostí si slávisté už nevypracovali, a tak skončil zápas remízově 1:1.

Vzhledem k tomu, že souběžně hrané utkání proti Hradci Králové zvládla Plzeň vítězně, bylo kolo před koncem nadstavby o mistrovi jasno. Slavia šňůru tří po sobě jdoucích titulů neprodlouží, pohár pro mistra ligy míří pro sezonu 2021/2022 do rukou Viktorie Plzeň.