2:1
(0:0)
27. kolo, 6. 4. 2024, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - Bohemians 1905
Slávisti ve 27. kole FORTUNA:LIGY porazili v Edenu Bohemians 2:1. Vršovické derby věnované odkazu legendárního brankáře Františka Pláničky gólově otevřel v 55. minutě krásnou křižnou ranou Petr Ševčík, pojistku přidal Mojmír Chytil. Soupeř korigoval výsledek v posledních vteřinách nastavení, zápasu přihlíželo 19 034 fanoušků.

Slávisti k utkání nastoupili v pamětních modrých trikotech připomínajících legendární Pláničkův svetr s hvězdou na prsou. Slavnostní výkop zápasu obstarala dcera Františka Pláničky Dana Lukešová a vnuk Martin Lukeš v doprovodu předsedy představenstva Jaroslava Tvrdíka. Odkaz legendárního brankáře, vicemistra světa a rytíře sportu si Slavia a Městská část Praha 10 budou společně připomínat po celý rok 2024. V červnu uplyne 120 let od narození klubové ikony.

První šanci duelu měl na své pravé noze Václav Jurečka, pálil nad. Přesnost chyběla na druhé straně hřiště i Hrubému. Po krásné nabídce od Lukáše Provoda scházelo Jurečkovi k míči pár centimetrů, Soukup dobře vyběhl.

Tlak sešívaných pokračoval, před Davidem Zimou uklízel balon na poslední chvíli Křapka, Jurečkův halfvolej prolétl nad břevnem. Ve 27. minutě hledal Kovařík stříleným centrem Prekopa, který ve skluzu na přihrávku těsně nedosáhl. Rána Mojmíra Chytila byla sražena na roh, proti akrobatickému zakončení Ondřeje Zmrzlého výborně zasáhl Soukup.

Nepříjemný skákavý centr z pravé strany krotil Jindřich Staněk v rukavicích nadvakrát, nebezpečí dokázal zažehnat. Chytilova hlavička ve 42. minutě těsně minula levou tyč. Proti křižné střele Davida Zimy vytáhl Soukup efektní robinzonádu. V nastavení první půle pak gólmanovi Bohemians pomohla spojnice, na kterou se snesl Oscarův centr.

Do druhého poločasu nenastoupil Zima, nahradil jej Matěj Jurásek. Centrovaný míč od Kovaříka skončil ve Staňkových rukavicích. V 54. si defenzivní povinnosti na výbornou splnil Tomáš Holeš, když zamezil rychlému brejku hostů 2 na 1. O minutu později se slávisti dočkali vedoucí branky, odražený balon napálil ke vzdálenější tyči Petr Ševčík a mohl slavit svůj premiérový zásah v probíhající sezoně – 1:0.

Rány Oscara s Juráskem vytloukly bloky hostujících obránců, Chytil v záklonu střílel nad břevno. Po pěkné kombinaci Ševčíka s Provodem zakončoval Jurásek, Soukup prostor mezi svýma nohama zvládl utěsnit. V 67. minutě se výběr Jindřicha Trpišovského dostal do dvoubrankového vedení, centr Davida Douděry si ve vápně našel Mojmír Chytil a levou nohou zvládl zakončit – 2:0.

Chytil se v probíhajícím ligovém ročníku prosadil podvanácté, navázal na svou říjnovou trefu z Ďolíčku a o chvíli později přepustil své místo Christosi Zafeirisovi. Norský záložník si tak připsal jubilejní 50. soutěžní start v červenobílém dresu. Douděrovu ránu z úhlu si Soukup pohlídal, pravého obránce Slavie pak střídal Michal Tomič.

Na závěrečné minuty vyběhli na hřiště Stanislav Tecl s Lukášem Masopustem, odpracováno měli Ševčík s Jurečkou. Pumelici Kozáka Staněk reflexivně vyboxoval. Předvedl se i Soukup, když kryl ránu Juráska z úhlu. V posledních vteřinách soupeř zkorigoval výsledek, povedenou střelou se prosadil Hůlka. Sešívaní tak zvítězili ve vršovickém derby nad Bohemians 2:1.

Další utkání čeká svěřence realizačního týmu Jindřicha Trpišovského v neděli 14. dubna, kdy se představí v Plzni.