Výhra nad Zorjou. Skórovali Tijani a Masopust | SK Slavia Praha

Výhra nad Zorjou. Skórovali Tijani a Masopust

2:0
(0:0)
play off, 24. 8. 2023, Fortuna Arena
SK Slavia Praha - FK Zorja Luhansk
Slávisté v prvním utkání play off Evropské ligy vyhráli nad Zorjou Luhansk 2:0. Před 18 522 diváky vstřelili branku v druhém poločase Muhamed Tijani a Lukáš Masopust.

Sešívaní do utkání proti dalšímu ukrajinskému soupeři vstoupili oproti poslednímu duelu s Baníkem se čtyřmi změnami – na pozici kapitána nahradil Jana Bořila Tomáš Holeš, ve středu operoval Petr Ševčík. Pozici levého křídla přebral Lukáš Provod, Lukáš Masopust zaujal místo Igoha Ogbua. Tomáš Vlček si odbyl první start v evropských pohárech.

Utkání probíhající přesně 34 let od vyhlášení nezávislosti Ukrajiny na Sovětském svazu předcházela choreografie Tribuny Sever připomínající okupaci Československa v roce 1968 za zpěvu státní hymny.

Úvodní pětiminutovka patřila sešívaným, do dobrých útočných pozic se postupně dostali Ivan Schranz a Lukáš Provod. Útoky Slavie ale skončily na pozorném bloku hostí.

Velkou příležitost měl v 8. minutě po rohovém kopu Lukáš Masopust, jeho hlavička proletěla těsně vedle levé tyče. O šest minut později se Ukrajincům naskytla příležitost po totožné situaci, obrana Slavie byla připravena.

Čtvrt hodiny po úvodním hvizdu našel uvnitř šestnáctky David Douděra sbíhajícího Lukáše Provoda, střelu pravou nohou ale brankář Turbajevskyj bezpečně skryl v náručí.

V 26. minutě vybojoval na polovině hřiště míč Tomáš Holeš, který dlouhou přihrávkou za obránce vyslal do úniku Ivana Schranze, brankář Zorjy se vyznamenal skvělým zákrokem.

Z následného rohového kopu se po prodloužení Zafeirise dostal k hlavičce uvnitř pokutového území Lukáš Masopust, který míč nasměroval za záda luhanského brankáře. Branka však byla po zásahu videorozhodčího odvolána.

Tlak Slavie pokračoval, o několik vteřin později unikl po pasu za obranu Matěj Jurásek, jeho pokus však z brankové čáry vykopl obránce hostí, stejně tak dorážku Lukáše Provoda.

Čtyři minuty před koncem prvního poločasu rozehráli sešívaní autové vhazování, po němž se ke střele dostal Matěj Jurásek, jehož technická střela prosvištěla okolo levé tyče. O minutu později našel dlouhý míč za obranu aktivní Schranz, i tentokrát byl brankář Turbajevskyj pozorný.

První dějství více nenabídlo, a tak odcházela mužstva do kabin za bezbrankového stavu.

Pět minut po hvizdu rozhodčího se k přímému kopu postavil Petr Ševčík, jeho střela z kraje velkého vápna ale nenašla cestu mezi tři tyče. O čtyři minuty později se na levé straně technicky protáhl Zafeiris, který ještě hledal Chytila. K přihrávce měl ale nejblíže brankář hostí.

V 58. minutě si realizační tým přichystal první střídání, odpracováno měli Ivan Schranz a Matěj Jurásek, nahradili je Václav Jurečka a Mick van Buren.

Pětatřicet minut před koncem utkání našel van Buren zpětnou přihrávkou Tomáše Holeše na hranici velkého vápna. Pokusu zpoza šestnáctky chybělo pár centimetrů.

V 68. minutě sešívaní podruhé vystřídali, Chytila s Provodem nahradili Muhamed Tijani a Bolu Ogungbayi, který si tak připsal první soutěžní start za první tým Slavie.

Z kraje poslední desetiminutovky sešívaní zahrávali další rohový kop. Z kopačky Petra Ševčíka přilétl do vápna nadýchaný centr. Nejvýše vyskočil Muhamed Tijani, který hlavičkou poslal slávisty do vedení – 1:0!

V 88. minutě slávisté naposledy vystřídali, ze hry odešel David Douděra, na jeho místo nastoupil Conrad Wallem, který po zranění naskočil do prvního soutěžního utkání.

Už v nastaveném čase se luhanský tým vydal na rychlý brejk, skvělým návratem přes celé hřiště se blýskli Vlček a Holeš, díky nimž sešívaní udrželi vedení.

O několik chvil později přišel z pravé strany nebezpečný centr, který na hranici malého vápna ještě vrátil Ogungbayi, Lukáš Masopust následnou střelou z voleje navýšil vedení – 2:0!

Nic dalšího utkání nenabídlo, a sešívaní tak zvítězili nad Zorjou 2:0. Další utkání čeká svěřence Jindřicha Trpišovského v neděli 27. 8. od 15:00 v Jablonci nad Nisou. Odvetu play off Evropské ligy proti Zorje odehrají slávisté 31. 8. od 19:00 na stadionu v polském Lublinu.